Seime įstrigęs naujo Liustracijos įstatymo priėmimas privertė Dalią Kuodytę rašyti atsistatydinimo pareiškimą
Gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro vadovė Dalia Kuodytė prisipažino iš Liustracijos komisijos pirmininkės posto atsistatydinusi protestuodama prieš užtrukusį Liustracijos įstatymo pataisų priėmimą. Nauja šio įstatymo redakcija po Seimą klaidžioja jau pusantrų metų ir niekaip neprieina iki priėmimo procedūros.
„Manau, tik taip galiu atkreipti dėmesį į užsigulėjusią naują įstatymo redakciją. Vienintelis būdas, kaip galima protingai baigti liustracijos procesą, tai greičiau priimti naujas Liustracijos įstatymo pataisas. Deja, pusantrų metų to pasiekti negalėjome”, – vakar žurnalistams aiškino Kuodytė.
Jos žingsnis politikams ir visuomenei įspūdžio nepadarė, nes apie jį nepranešė nei pati Kuodytė, nei Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovas. Tik po dviejų mėnesių paaiškėjo, kad Liustracijos komisijos vadovė traukiasi.
Nesulaukė reakcijos
Vakar parlamento rūmuose Kuodytė buvo susitikusi su Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininku Algimantu Matulevičiumi.
Praėjusios savaitės pradžioje jis gavo Kuodytės laišką, esą ši jau prieš porą mėnesių VSD generaliniam direktoriui įteikusi atsistatydinimo pareiškimą, tačiau nesulaukianti jokios reakcijos. „Jei žmonės dirba pagal darbo sutartį, numatyti labai griežti terminai, per kiek laiko privalu atleisti iš pareigų. Jei žmogus pareiškia valią ir niekas į tai nekreipia dėmesio, tai nėra labai etiškas elgesys ir to žmogaus atžvilgiu, ir visos Liustracijos komisijos atžvilgiu”, – VSD vadovybės elgesį įvertino Kuodytė.
Anksčiau VSD tvirtino, kad su Kuodyte buvo sutarta neskubant rasti naują galimą kandidatūrą į Liustracijos komisijos vadovus. Vakar VSD generalinis direktorius Arvydas Pocius tvirtino asmeniškai įkalbinėjęs Kuodytę kol kas neatsisakyti pareigų. „VSD darbo grupė jau derėjosi su Liustracijos komisijos pirmininke, ir dar žadame kalbėti su ja. Esu įsitikinęs, kad ši komisija turi veikti iki galo, kadangi numatyta nemažai įstatymų pakeitimų, susijusių su komisijos veikla. Tik po to sprendimus priimti iš esmės”, – sakė Pocius.
„Iki šiandien (antradienio – aut.) niekas manęs nieko neprašė. Buvo pasakyta labai aiškiai, kad tai galutinis apsisprendimas ir negali būti jokių diskusijų. Aš juk ne mažas vaikas, kad mane būtų galima perkalbėti, kai yra oficialus raštas”, – VSD vadovo žodžius neigė Kuodytė.
Problemos teismuose
Ji tvirtino, kad dabartinėmis sąlygomis Liustracijos komisijai, atsakingai už buvusių slaptų KGB bendradarbių paiešką ir atskleidimą, labai sunku dirbti. „Ne personalija šiuo atveju svarbu. Jei į mano vietą dabar ateitų kitas žmogus, jis susidurtų su tomis pačiomis problemomis”, – pabrėžė Kuodytė.
Didelių sunkumų Liustracijos komisijai kelia bylinėjimasis su KGB bendradarbiais pripažintais asmenimis – visuomeniniais pagrindais dirbanti komisija neturi savo teisininko. Kuodytė taip pat skundėsi, kad priversta pažadais maitinti žmones, norinčius prisipažinti apie buvusius ryšius su sovietiniu KGB. „Jiems patariame laukti naujos įstatymo redakcijos. Tačiau vieną kartą reikėtų apsispręsti: arba pasakyti, kad prisipažinimo terminas bus pratęstas, arba kad jo nebus. Žmonės neturi būti laikomi pakabinti nežinioje, – kalbėjo Liustracijos komisijos pirmininkė. – Ne viena dešimtis, esu tuo visiškai tikra, laukia pataisų, tikėdamiesi galimybės ateiti ir kalbėti apie savo praeitį”.
Anot Kuodytės, nesutvarkius daugelio dalykų, kurie numatyti naujoje įstatymo redakcijoje, racionalus darbas neįmanomas. Rugsėjį ji jau bandė spartinti įstatymo projekto priėmimą – lankėsi pas Seimo pirmininką Viktorą Muntianą ir prašė įtraukti šį dokumentą į parlamento posėdžio darbotvarkę. Tačiau Seimo valia jis būdavo iš ten išbraukiamas.
Likimas neaiškus
NSGK vadovas Matulevičius, nors įkalbinėjo Kuodytę atsiimti atsistatydinimo pareiškimą, pažadėti, kad nauja Liustracijos įstatymo redakcija greitai bus svarstoma plenariniame posėdyje, negalėjo. Mat Seimas šioje sesijoje planuoja rengti vos kelis posėdžius.
Pagal įstatymus Liustracijos komisijos pirmininką skiria ir atleidžia VSD vadovas NSGK pritarimu. Komisija be pirmininko dirbti negali. Kuodytė Liustracijos komisijos pirmininke buvo paskirta praėjusių metų kovą.