Legaliai nuomoti – sudėtinga

Norint legaliai išnuomoti būstą, susiduriama su sunkumais.

Dažnai butus ir kambarius nuomojantys žmonės su naujakuriais tik žodžiu sudera kainą ir paima iš jų pinigus. Būsto savininkas, taip išnuomojantis patalpas ir už tai nemokantis mokesčių, verčiasi nelegalia veikla.

Nustačius tokius įstatymų pažeidimus, nuomotojai baudžiami. Klaipėdos apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos (AVMI) l.e.p. Operatyvinės kontrolės skyriaus vedėjo pavaduotoja Sigutė Jazbutienė teigė, kad veiklai vykdyti reikalingų dokumentų neturinčiam nuomotojui gali būti skirta nuo 500 iki 1000 litų bauda.

Klaipėdos AVMI Švietimo ir konsultavimo skyriaus vedėja Danutė Montvydaitė teigė, kad jei gyventojas nori išnuomoti būstą fiziniam asmeniui, jis turi įsigyti verslo liudijimą. Klaipėdoje jį turėdamas, nuomotojas už gyvenamųjų patalpų nuomą, kurių plotas yra iki 30 kvadratinių metrų, turi mokėti 300 litų per metus. Nuomojant gyvenamąsias patalpas nuo 31 iki 50 kvadratinių metrų, mokamas 500 litų metinis mokestis. Už didesnį nei 50 kvadratinių metrų plotą arba nuomojamas negyvenamąsias patalpos reikia mokėti 1000 litų.

Anot D.Montvydaitės, kitas būdas legaliai išnuomoti būstą – įregistruoti individualią veiklą. Jis tinkamas, jei nekilnojamąjį turtą planuojama nuomoti ne tik fiziniams asmenims, bet ir įmonėms. Vykdydamas tokią veiklą, žmogus turi kartą per metus sumokėti mokesčius. Pildant deklaraciją, galima pasirinkti, kokiu tarifu apmokestinamos jo pajamos: 15 procentų visų pajamų arba 27 procentus visų veiklos pajamų, atėmus patirtas išlaidas.

Jei žmogus planuoja patalpas nuomoti įvairioms bendrovėms bei organizacijoms ir tokia veikla nėra vienintelis jo pragyvenimo šaltinis, galima sudaryti nuomos sutartį, neregistruojant individualios veiklos. D.Montvydaitė aiškino, kad tokiu atveju iš žmogui mokamos nuomos įmonė privalės išskaičiuoti 15 procentų mokestį.

Pavyzdžiui, pagal nuomos sutartį įmonė gyventojui už patalpų nuomą įsipareigojo mokėti 1000 litų per mėnesį. Tada įmonė iš šios sumos sumoka į biudžetą 15 procentų pajamų mokesčio, o nuomotojas gaus 850 litų.

S.Jazbutienė sakė, kad jei žmogus nori būstą išsinuomoti legaliai, turėtų pasidomėti, ar šeimininkas turi šiai veiklai vykdyti dokumentus.

Pačiam nuomininkui negresia baudos, jei jis išsinuomojo būstą iš nelegalia veikla besiverčiančio žmogaus. Pasak Nacionalinės vartotojų teisių apsaugos tarybos Klaipėdos apskrities skyriaus vedėjo Raimundo Kontrimo, kilę nesutarimai tarp nuomininko ir nuomotojo, kuris verčiasi nelegalia veikla, nagrinėjami teisme. R.Kontrimas neprisiminė atvejo, kad jam kas nors būtų skundęsis dėl pažeistų teisių nelegaliai nuomojant būstą.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Statyba su žyma , , , , , , , , , , .

1 atsiliepimas į "Legaliai nuomoti – sudėtinga"

  1. G

    LR CK yra tokia sąvoka-panaudos sutartis.Visi kas nori pasinaudoja ta sąvoka, butas ne nuomojamas o PANAUDOJAMAS t.y. tas kas lieka bute sumoka tik komunalinius mokesčius. 💡

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.