Jau vienuoliktą kartą Šiauliuose surengtas tarptautinis šiuolaikinio meno festivalis „Virus” beveik tris savaites kvietė žiūrovus į pačius įvairiausius renginius. Šiaulių dailės galerijos ir visuomeninės organizacijos „Menininkų klubas” organizuotas festivalis pristatė kelias dešimtis skirtingų meno sričių projektų.
Šiemet „Virus” prasidėjo Europos literatūros dienomis – per jas savo kūrybą skaitė žinomi Lietuvos, Latvijos ir Estijos rašytojai. Literatūrinius skaitymus papildė žaismingas poetinis Arūno Sprauniaus ir Dainiaus Gintalo performansas „Poetinė žolininkystė” bei audiovizualinės poezijos projektas „Tarp”.
Festivalis „Virus” neįsivaizduojamas ir be originalių tarpdisciplininių mokslinių renginių. Šiemet per konferenciją „Siaubas dabar” buvo tyrinėjamos ir analizuojamos siaubo apraiškos mūsų kasdienybėje. Vizualinių reginių mėgėjams pristatyta keletas audiovizualinių projektų ir Lietuvoje organizuojamo tarptautinio animacijos meno festivalio „Tindirindis” programa. Žiūrovai turėjo progą pamatyti viso pasaulio animacininkų kūrybą.
Per festivalį surengtos keturios skirtingos vaizduojamojo meno parodos ir performansų programa. Savo menines akcijas pristatė kūrėjai iš Estijos, Tailando ir Vilniaus. Šiaulių dailės galerijoje iki gruodžio vidurio veiks šiuolaikinio meno ekspozicija „Neopopmenas lietuviškai”, Bronislovo Rudžio instaliacija H2O ir Kęstučio Grigaliūno paroda-instaliacija „Žaidimų stalas”. Čia kiekvienas lankytojas gali žymėti, štampuoti, dėlioti ar kitaip žaisti su originaliais meniškais antspaudais. Šiaulių miesto gatves ir aikštes puošia bei šildo originalus ir praeiviams patrauklus didžiulio formato tapybos darbų projektas „Bitės meno erdvės”.
„Virus” kasmet savo auditorijai pristato šokio plastikos meną. Šiemet festivalyje viešėjo garsiausia Latvijoje Olgos Žitluhinos šiuolaikinio šokio trupė, nepaprastai lengvai, žaismingai ir profesionaliai kūno kalba perteikianti lyg ir paprastus, bet
esminius dalykus – žmonių santykius, meilę. Naujausi sostinės Menų spaustuvės projektai – jaunų Lietuvos choreografų Petro Lisausko ir Tautvilo Gurevičiaus multimedijos monospektaklis „Sankryža” bei improvizacinis gyvos muzikos, šokio ir teksto spektaklis „Srūva. Neliesk”, – kupini jaunatviškos jėgos ir veržlumo, taip pat bylojo apie amžinus bei egzistencinius dalykus: meilę ir savo vietą pasaulyje.
„Virus” kasmet pristatomi naujausi, aktualiausi ir įdomiausi muzikos projektai. Šiemet tai buvo geriausiai Vilniaus džiazo festivalyje pasirodę jauni Lietuvos atlikėjai ir Lietuvos bei Latvijos elektroninės klubinės muzikos kūrėjai. Neliko pamiršta ir jauniausia protestuojančio jaunimo auditorija – jai buvo skirta kūrybinė „street art” laboratorija ir alternatyvios muzikos koncertas.
Per finalinį „Virus” renginį siautė ekstravagantiškos mados atstovai iš Lietuvos ir Estijos. Publikai buvo pristatyta vienuolika drabužių kolekcijų. Bene daugiausia žiūrovų dėmesio ir ovacijų sulaukė itin emocionaliai ir žaismingai pademonstruota vilniečio dizainerio Giedriaus Paulausko vyriškų apdarų kolekcija „Pramuštgalviai”, estės Liinos Viiros skandinaviškais folkloriniais motyvais sukurta moteriška ir seksuali kolekcija „Folklorinis kokteilis”, jaunatviška šiauliečių dizainerių Žanetos Jasaitytės ir Jurgos Sutkutės „Migracija” bei teatralizuotas muzikinis Arūno ir Redos Uogintų šou „Happy”.
Jau vienuolika metų šiuolaikinio meno festivalis „Virus” nepamiršta savo misijos – daryti Šiaulių miesto kultūrą šiuolaikiškesnę, suteikti jai daugiau kūrybinės laisvės, įvairovės ir žaismingumo.