„Valgyk už du”, byloja liaudies išmintis. „Valgyk dviem”, – patikslina medikai. Kas – genai ar mityba lemia naujagimio svorį?
Konsultuoja akušerė genetikė ginekologė Ingrida Kravčenkienė.
„Būsimos mamytės mityba gali turėti įtakos naujagimio svoriui”, – sako gydytoja I.Kravčenkienė. Tačiau mažylio svoris priklauso ir nuo genų. Yra įrodyta, kad tėveliams, kurie patys gimė didelio svorio, dažniau gimsta dideli naujagimiai. Įtakos gali turėti šeimos mitybos įpročiai. Yra juk šeimų, kai visi – nuo senelės iki vaikaitės yra putlučiai. Jeigu mama valgo daug, ypač tokio maisto, kuriame yra gliukozės, atsiranda tikimybė, kad pagimdys didelio svorio kūdikį. Naujagimio svoris priklauso ir nuo to, kiek svorio mamytė priaugo per nėštumą. Jeigu suvartojame per daug kalorijų, daugiau jų pasisavina ir dar negimęs vaikelis. Gydytoja I.Kravčenkienė sako, kad nenorėdamos, jog kūdikiukas gimtų labai didelio svorio, turėtume derinti savo mitybą. Būsimoji mama per visą nėštumą turėtų priaugti 9 arba 11 kilogramų, jeigu iki tol svėrė per mažai. Vaikučio svorį labiausiai paskatina saldumynai ir saldūs vaisiai, pavyzdžiui, vynuogės. Tad toms, kurios nori pagimdyti normalaus svorio kūdikį, reikėtų valgyti visaverčio maisto dviem, o ne „už du”. Taigi, jeigu pastojusi moteris yra labai liekna, bendrą dienos kalorijų kiekį turėtų padidinti 30 proc., jeigu normalaus kūno sudėjimo – 20 proc. Valgyti reikia dažnai, po truputį, įvairaus maisto.
Pasak gydytojos I.Kravčenkienės, normalus naujagimis yra toks, kuris sveria apie 3-3,5 kg. Didesnį pagimdyti yra sunkiau. Tai viena priežasčių per nėštumą nepriaugti per daug svorio. Kad gimdyti būtų lengviau, būtina ne tik nepriaugti per daug svorio, bet ir mankštintis visą nėštumą, stiprinti raumenis bei sąnarius, stengtis išeikvoti energiją.
Didelio svorio naujagimį gali pagimdyti mamytė, per nėštumą susirgusi cukriniu diabetu. Vaikučio svorį gali nulemti tai, kokia yra placentos kraujotaka, kurioj gimdos vietoj yra placenta ir mamos sveikatos būklė.
SVARBU
Padidėja rizika susirgti nėštumo diabetu, jeigu valgote daug saldumynų arba krakmolingų produktų: miltų ir bulvių. Tuomet cukraus kraujyje padidėja. Juk kasa nespėja pagaminti tiek insulino, kad išskaidytų cukrų. Jeigu besilaukianti mamytė serga nėštumo diabetu, yra rizika, kad ateityje ir kūdikis juo susirgs.