„Nedraugiškos šalys”
Rusai prieš mus pradėjo atvirą karą. Šios šalies piliečiai įvairiausiomis priemonėmis raginami nepirkti lietuviškų ir latviškų produktų.
Negi mes leisimės žeminami? „Ekstra žinios” siūlo rusams atsakyti tuo pačiu – nepirkti šios šalies produkcijos, o rinktis analogiškas lietuviškas prekes.
Karą prieš Lietuvą sukėlė Maskvoje leidžiamas dienraštis „Komsomolskaja pravda”, kuris laikomas prezidento Vladimiro Putino tribūna.
Laikraštis net spausdina brūkšninio kodo skaičius, pagal kuriuos galima atpažinti, kurioje šalyje pagamintas pirkinys.
Kodėl rusų žiniasklaida platina antilietuviškas nuotaikas? Reikalas tas, kad Lietuva kažkodėl laikoma nedraugiška Rusijai šalimi.
Nusiteikimą prieš mus dar labiau paaštrino prezidento Valdo Adamkaus atsisakymas vykti į Maskvą švęsti pergalės prieš fašizmą.
Kliuvo ne tik Lietuvai
Rusijos žiniasklaida prieš Lietuvą rėkia gana isteriškai.
„Kaip kitaip mes galėtume pamokyti kaprizingus kaimynus? Reikia spjauti į diplomatiją ir viską imti į liaudies rankas”, – kelia aistras V.Putino mylimas laikraštis „Komsomolskaja pravda”.
Kliuvo ne tik Latvijai ir Lietuvai. Raginama nepirkti ukrainietiškų, lenkiškų, gruziniškų, estiškų ir moldoviškų prekių.
Nes šios šalys – neva taip pat nedraugiškos Rusijai.
Tokių „šalių priešių” prekių brūkšninius kodus laikraštis spausdina tam, kad rusai žinotų „demaršus prieš Rusiją rengiančias nedraugiškas šalis”.
Kursto net politikai
Prie kai kurių prekybos centrų Rusijoje galima išvysti tokio turinio plakatus: „Pirk latviškus šprotus – paremk SS veteranus”, „Jei Moldova nori į NATO, mums jų vynų nereikia”.
„Rusija lengvai gali paveikti nedraugiškas mums šalis nepirkdama jų produkcijos. Baltijos šalys jau Europos Sąjungoje, nors kažkodėl visą produkciją jos eksportuoja į Rusiją. Europai tai naudinga, nes jiems Baltijos šalių prekių nereikia.
Manau, kad panaudoti sankcijas prieš kitų šalių produkciją – pats veiksmingiausias mūsų užsienio politikos elementas”, – prie prekybinio karo kurstymo prisidėjo ir Rusijos Dūmos deputatas Konstantinas Zatulinas.
Neįžvelgia jokios logikos
Mūsų bendrovės jau pajuto šio karo pasekmes, kurios ateityje gali būti dar skaudesnės.
Pavyzdžiui, vienos stambiausių mėsos gamybos bendrovių „Krekenavos agrofirma” eksportas į Rusiją sumažėjo kone perpus.
Šios bendrovės komercijos direktorius Linas Grikšas sako, kad prekių boikotas Rusijoje – su elementaria verslo logika prasilenkiantis politinis žaidimas.
„Manau, kad jei prekės analogiškos, pas mus tikrai derėtų pirkti lietuvišką produkciją”, – į klausimą, ar reikia rusams duoti atkirtį, atsakė verslininkas.
Atsargiai rinkitės
Didžiausiame šalies „VP Market” prekybos tinkle yra tūkstančiai prekių, importuotų iš Rusijos, pavadinimų.
Tai įvairūs žuvies, mėsos konservai, kedrų riešutai, jogurtiniai gėrimai, įvairių skonių skrebučiai, sausainiai, arbata, aliejus, majonezas, chalva, gaivieji ir stiprieji alkoholiniai gėrimai, alus ir daug kitokių prekių. Bene populiariausios iš jų – muzikos įrašai.
Pirk prekę lietuvišką!
Stambiausios šalies kosmetikos gamintojos bendrovės „Biok” direktorius Linas Čereška linkėjo, kad mūsų tautiečiai būtų ištikimi savo šalies gamintojams ir mieliau rinktųsi lietuvišką, nei pigesnę, tačiau ne tokią kokybišką rusišką kosmetiką.
Tos pačios nuomonės buvo ir saldainių gamintojų – bendrovės „Rūta” direktoriaus pavaduotojas Rimantas Gluodas.
„Mums taip pat būtų naudinga, kad pirkėjas rinktųsi ne rusišką, o mūsų prekę. Tačiau yra dar ir kita pusė – prekės turi kalbėti pačios už save. O dabar toks rusų požiūris kvepia nacionalizmu”, – „Ekstra žinioms” sakė porolono perdirbimo įmonės „Lonas” generalinis direktorius Kazimieras Jakutis.
Atsirūgs pačiai Rusijai
Daugelis kalbintų verslininkų rusų „boikotą” vadina „sovietiniais paistalais”.
Verslo darbdavių konfederacijos prezidentas Danas Arlauskas aiškino, kad tokie Rusijos pareiškimai gali atsirūgti jai pačiai: „Rusija puikiai supranta, kad įsiliejant į pasaulinę prekybą, Lietuvos balsas apie šią šalį yra gana svarbus”.
Iš „Ekstra žinių” sužinojusi apie raginimus boikotuoti lietuviškas prekes, Seimo narė konservatorė Rasa Juknevičienė sakė: „Tokia Kremliaus trumparegiška politika. Tai noras mušti. O jei yra noras, lazdą rasi. V.Putinui nelabai sekasi viduje pas save tvarkytis, tai ieško išorės priešų”.
www.ekstrazinios.lt