Šauktiniai karo laive mėgaujasi komfortu

Šiandien minėdami Lietuvos kariuomenės dieną Karinėse jūrų pajėgose tarnaujantys šauktiniai ir jų vadai nevartos alkoholio ir nešvęs iki paryčių.

Ši diena jiems, kaip ir visos kitos, prasidės ir baigsis pagal griežtą dienotvarkę.

Norėdami iš arčiau pažvelgti į šauktinių gyvenimą tarnybos metu, „Vakarų ekspreso” žurnalistai praleido dieną su karo laivo „Jotvingis” įgula.

Kankina jūros liga

37 žmonių „Jotvingio” įgula Lietuvos kariuomenės dieną sutiks sausumoje. „Vienų džiaugsmui, kitų nelaimei”, – šypsosi vyresnysis leitenantas Vytautas Šakalis. Anot jo, jūros liga kai kuriems šauktiniams tampa didžiausiu košmaru ir išbandymu per visus tarnybos metus.

Ne visi jūrlige suserga, yra ir tokių, kurių net didžiausios bangos neįveikia. V. Šakalis pasakoja, kad jūrligei jautriems kareiviams užtenka ir vieno išplaukimo į atvirą jūrą. Po tokių kelionių jie prašosi pervedami į štabą sausumoje. Dar kiti „susiranda” ir nebūtų ligų – esą laive juos kankina klaustrofobija.

„Visi žino savo silpnąsias vietas – prieš išplaudami saujomis geria tabletes, tačiau jeigu jos nepadeda, vis tiek tenka vykdyti užduotis. Gulinėti kajutėse niekas neleidžia”, – tikino vyr. leitenantas V. Šakalis.

Kariniuose laivuose yra nerašyta taisyklė – tikru jūreiviu tampama tik tuomet, kada kamuojamas jūrligės šauktinis vykdo visus jam paskirtus darbus. Būna, kad vyrukai pluša su polietileniniais maišeliais rankose. V. Šakalis prisiminė, jog kartą maišelio funkcijas atliko kepurė…

Vietoj košės – kepsniai

„Jotvingio” rytas jūreiviams prasideda 6 valandą ryto. Po mankštos, lovų klojimo, rytinio tualeto ir laivo tvarkymo įgula gauna sočius pusryčius.

Gandai apie kareivišką košę – pasenę. Jūreiviai valgo sočiai ir skaniai. Meniu tinka net patiems išrankiausiems. Pavyzdžiui, vakar ryte įgulai buvo siūlomi makaronai su pomidorų padažu ir rūkytos dešrelės. Pietums – pikantiškos salotos, perlinių kruopų sriuba, befstrogenas su bulvių koše. Vakare jūreiviai valgė žuvies maltinius, prie kurių dar buvo salotų ir jautienos vyniotinio.

„Išalkti čia neįmanoma, atvirkščiai – žiūrim, kad tik per daug svorio nepriaugtume,” – sakė Artūras Achverdašvili, „Jotvingyje” tarnaujantis jau 9 mėnesius.

Nors niekas laive vaikino neerzina ir nepiktina, likusias iki tarnybos pabaigos dienas jis kruopščiai skaičiuoja. Sako, taip laikas greičiau prabėga.

„Dar 47 dienas praleisiu čia, po to – namo ir į mokslus”, – pasakoja Artūras.

Turi net soliariumą

Balandžio mėnesį iš Norvegijos į uostamiestį parplukdytame kariniame laive „Jotvingis” karinę tarnybą atliekantys vyrukai gyvena, kaip patys sako, beveik karališkai.

Skandinavai mėgsta komfortą, laive yra dušo kabinos su šildomomis grindimis, sporto ir pokylių salės, kajutės ypatingai svarbiems svečiams. Yra vieta tikintiesiems, kur pastatyta sakykla kapelionui.

Laisvalaikiu jūreiviai pasikaitina saunoje. Laive įrengtas net soliariumas, tačiau juo jūreiviai nesinaudoja.

„Bijom, kas žino, gal lempos jau pasenusios, be to, soliariumai – labiau moterų pomėgis, o jų mūsų laive – tik dvi. Medikė laive nuolat būna tik plaukiant į pratybas, o leitenantė Rima Dačkauskytė šiuo metu mokosi užsienyje”, – pasakoja V. Šakalis.

Sporto salė – ne tik savo malonumui

Be kasdien vykstančių mokymų ir darbų sausumoje bei jūroje, įgulai ypač svarbus fizinis pasirengimas. Sporto salė „Jotvingyje” – viena labiausiai lankomų vietų.

Atviroje jūroje dienotvarkė pakeičiama iš esmės. Jūreiviai arba budi, arba miega.

Terminas „jūreivio eisena” – neišgalvotas. Po kelių valandų vaikščiojimo siūbuojančiu deniu naujokams iškart paskausta kojas.

„Jeigu stebėtumėte, kaip vaikšto iš jūros grįžę vyrai, suprastumėte apie ką kalbu. Keletą valandų sausumoje viskas plaukia prieš akis”, – aiškino vyr. leitenantas V. Šakalis.

Sportuoja jūreiviai ne tik savo malonumui – tie, kurie ruošiasi tapti profesionaliais kariais, privalo laikyti fizinio pasirengimo įskaitas.

Moteris laive – ne bėda

Vienintelė „Jotvingyje” moteris – leitenantė R. Daškauskytė – mūsų apsilankymo laive metu buvo išvykusi. Jos kolega V. Šakalis patikino, jog leitenantė ne prasčiau už vyrus vadovauja įgulai. Kai kuriems, tikino vyriškis, iki jos įgūdžių dar reikėtų gerokai pasitempti.

Stereotipas „moteris laive – lauk bėdos” gerokai pasenęs. Vyrai ir moterys baigia tas pačias karo akademijas, atlieka tas pačias užduotis. Niekam nešauna į galvą, kad ir už nugaros, pasišaipyti iš sijonuoto vado. Anot V. Šakalio, laive lyčių nebelieka, yra tik laipsniai, pareigos ir darbai.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Justicija su žyma , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.