Vaismedžius genėkime ir vasarą

Genint vaismedžius ramybės tarpsniu ar vegetacijos pradžioje, jų vainikams suteikiama atitinkama forma ir dydis, o teisingai suformavus vaismedžių sodą, racionaliai ir efektyviai panaudojami insekticidai ir fungicidai, lengviau prižiūrimi tarpueiliai ir pomedžiai. Tuomet vaisiai išauga tinkamo dydžio, tačiau jiems vis vien trūksta sąlygų veislei būdingai spalvai įgauti.

Išgenėjus derančius vaismedžius pavasarį, išauga gausybė naujų ūglių. Todėl jau vasaros pradžioje apšvietimas vainiko viduje siekia tik 20-30 proc., lyginant su jo išore. Vaisiai gražiai „nusispalvins”, kai apšvietimas vainiko viduje sieks bent 50 proc. (geriausia – 60-80 proc.). Pašalinus vilkūgius ir kitus stipriai augančius ūglius, vainiko vidaus apšvietimą galima padidinti iki 60 proc.

Genėti vasarą – tai, visų pirma, šalinti vilkūgius. Po stipresnio vaismedžių genėjimo ramybės metu ant storų skeletinių šakų iš miegančių pumpurų išauga vilkūgiai. Dauguma jų (maždaug apie 90 proc.) yra visai nereikalingi. Kol šie ūgliai prie pagrindo nesumedėję, juos nuo skeletinių šakų galima nulaužti rankomis. Jų išlaužymas šiuo augimo tarpsniu užima nedaug laiko, nors vėliau vėl išauga nauji.

Vasarą genima likus 3-4 savaitėmis iki planuojamo vėlyvųjų veislių derliaus nuėmimo bei 15 dienų prieš vasarinių veislių skynimą. Šį darbą reikia atlikti ne ilgiau kaip per 10 dienų. Genint vasarą dažniausiai šalinami tik šių metų ūgliai, tačiau negalima užmiršti, kad vaismedžio vainikas turi būti nuolat atjauninamas, senas daugiametes šakas keičiant naujomis, jaunomis. Genint pašalinami visi vilkūgiai, labai stiprūs vertikaliai augantys metūgliai, paliekant tik tuos, kurie ant skeletinių šakų auga tinkamu kampu į šonus, horizontaliai arba net truputį į apačią (tai atsarga vainikui atnaujinti).

Vainiko išorėje iš smulkių šakelių taip pat išauga stiprių ūglių. Juos irgi reikia retinti. Augantys į viršų, kaip ir vilkūgiai, šalinami iki pagrindo, o augantys įstrižai, horizontaliai arba kiek žemyn – paliekami, jei jie nesudaro pavėsio obuoliams. Ūgliai, augantys šalia obuolių, trumpinami paliekant stuobrelį su 4-5 lapais.

Vasarą svarbu pasirinkti tinkamą genėjimo intensyvumą. Reikia laikytis taisyklės – kuo silpniau vaismedis dera ir smarkiau auga, tuo daugiau jį reikia genėti. Teisingai išgenėjus, vainikas prašviesės, bet nebus plikas, nes turės vienmečius 30-50 cm ilgio ūglius, kurių viršutinėje vainiko dalyje nedaug, o viduryje ir apačioje – vis daugiau.

Labai drastiškas, per ankstyvas genėjimas vasarą, pavyzdžiui, liepos pradžioje, gali sutrukdyti obuoliams išaugti iki reikiamo dydžio. Tinkamai genint vasarą, vaismedžių ramybės tarpsniu beliks pašalinti tik pažeistas, ligotas ir blogai derančias šakas.

Algimantas Bandaravičius,

Lietuvos žemės ūkio Konsultavimo tarnybos specialistas

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Šeima ir namai su žyma , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.