Tauragė rengiasi Rusijos multimilijardieriaus Romano Abramovičiaus vizitui.
Šiame mieste prieš Antrąjį pasaulinį karą gyveno jo seneliai, tėvai ir kiti giminės. Gatvė, kurioje gyveno Abramovičiaus giminės, sparčiai remontuojama.
Neseniai sužinojęs, kad Čiukčių apygardos gubernatorius Romanas Abramovičius Tauragę gali laikyti savo tėviške, rajono meras Pranas Petrošius apsidžiaugė. „Labai norėčiau pamatyti šį žmogų”, – prisipažino jis LŽ. Dabar tam kaip tik gera proga.
Išsiuntė kvietimą
Kitų metų birželį Tauragė švęs 500 metų jubiliejų. Savivaldybė nusprendė pakviesti į šią šventę iš miesto bei rajono kilusias garsenybes.
Praėjusį penktadienį Tauragėje lankėsi Abramovičiaus atstovai. Meras Petrošius apgailestavo negalėjęs su jais susitikti, nes gydosi po neseniai patirtos automobilio avarijos. Tačiau telefonu jis perdavė kvietimą Abramovičiui aplankyti Tauragę, netrukus kvietimas buvo išsiųstas ir paštu.
„Yra vilčių, kad Abramovičius jau netrukus atvažiuos”, – džiaugiasi savivaldybės darbuotojai. Jie sakė dar neapsisprendę, ko tikisi iš milijardieriaus vizito. „Tegul jis tik atvažiuoja, o jau norų sugalvosime”, – juokavo LŽ pašnekovai.
Kompensacija – du sklypai
Pats Abramovičius Tauragėje negyveno. Čia, Bažnyčios gatvėje, vieną namą turėjo jo tėvas Arkadijus, kitame gyveno dėdė Abramas, teta Leiba. Jie buvo atsikėlę iš Jurbarko rajono. Prieškariu Lietuvos miesteliuose žydų gyveno nemažai.
1941 metais sovietinė valdžia daugelį per karą išlikusių žydų, tarp jų ir Abramovičius, ištrėmė. Dabartinis milijardierius Romanas gimė 1966 metais Saratove. Neseniai, spalio 24 dieną, jis šventė 40 metų jubiliejų. Romano tėvas anksti mirė, todėl jį užaugino dabar Maskvoje gyvenantis dėdė Abramas.
Tauragėje turėtą nekilnojamąjį turtą šio miesto savivaldybė Abramovičiams yra kompensavusi dviem sklypais. Savivaldybės darbuotojai pasakojo, jog vieną jų Romano dėdė Abramas jau atsiėmė, kito sklypo formalumus sutvarkyti buvo kviestas spalio pabaigoje, tačiau neatvyko.
Įtakingas net Kremliuje
Britų žurnalistai Dominicas Midgley ir Chrisas Hutchinsas knygoje „Abramovičius: milijonierius iš niekur” rašo, jog šis rusas yra labai įtakingas Rusijoje ir turėjo svarų balsą net prezidentui Vladimirui Putinui sudarant vyriausybę.
Į verslo pasaulį Abramovičius įžengė devintojo dešimtmečio pabaigoje. Po dvejų metų tarnybos armijoje jis pragyvenimui užsidirbo prekiaudamas. Tuo pačiu metu studijavo Maskvos aukštojoje transporto mokykloje. Pirmoji Abramovičiaus įkurta kompanija vertėsi žaislų gamyba ir vadinosi „Ujut”. Vėliau jis įkūrė daugiau kompanijų, jų veiklos sritis buvo įvairi – nuo apsaugos firmų iki padangų gamybos.
Dešimtmečio viduryje, padedamas milijardieriaus Boriso Berezovskio, Abramovičius tapo garsus ir Kremliuje, net buvo pradėtas vadinti Kremliaus bankininku.
Abramovičius su Berezovskiu pigiai įsigijo naftos kompaniją „Sibneft”, o vėliau su kitu turtuoliu Olegu Deripaska nusipirko Rusijos aliuminio pramonės gigantą „RusAl”. Užpernai Abramovičius „Sibneft” pardavė valstybinei „Gazprom” kompanijai už 13,1 mlrd. JAV dolerių. Parduoti akcijas Abramovičius tikriausiai nusprendė pabūgęs Michailo Chodorkovskio likimo.
Buvo manoma, kad jis nusprendė baigti savo verslą Rusijoje, tačiau šiais metais Romanas investavo maždaug 200 mln. JAV dolerių į valstybinę Rusijos naftos kompaniją „Rosneft”. Be to, už 3,2 mlrd. JAV dolerių įsigijo ir 41 proc. vienos didžiausių Rusijos plieno kompanijų „Evraz Group” akcijų.
Lenkijos savaitraščio „Wprost” duomenimis, Abramovičius laikomas vienu turtingiausių žmonių pasaulyje ir pats turtingiausias Centrinėje ir Rytų Europoje. Jo sąskaitoje – 20 mlrd. JAV dolerių.
Kas žmogiška – nesvetima
Nuo 2000 metų Abramovičius eina ir Čiukotkos regiono gubernatoriaus pareigas. Per gubernatoriaus rinkimus jis gavo net 99 proc. balsų. Nuo 2003 metų Abramovičiui priklauso Anglijos sostinės Londono futbolo klubas „Chelsea”. Su Abramovičiumi siejamas ir šio Londono klubo atgimimas. Šiemet jis jau trečią kartą iš eilės bandys apginti Anglijos čempiono vardą.
Šių metų vasarą žiniasklaidoje sumirgėjo žinia, kad šis Rusijos magnatas nusipirko buvusį velionio popiežiaus Jono Pauliaus II automobilio numerį. Už jį Abramovičius sumokėjo 285 tūkst. svarų (1,4 mln. litų).
Atrodo, turtuolis neatsispiria ir daugeliui žmonių būdingų aistrų – neseniai Didžiosios Britanijos spaudoje pasirodė pranešimas, kad Abramovičiaus žmona Irina konsultavosi su teisininkais dėl galimybių nutraukti santuoką ir gauti pusę vyro turto.
Irinai 39-eri, ji yra penkių oligarcho vaikų motina. Britų laikraščio „News of the World” duomenimis, Irina ketina skirtis dėl vyro santykių su 23 metų Darja Žukova. Tačiau vėliau Abramovičius savo interviu rusų radijui „Echo Moskvy” šį britų laikraščio pranešimą paneigė.