Pilkasis kardinolas jau įsikūrė Vyriausybėje

Prieš pusantro mėnesio pasitraukęs iš Užsienio reikalų ministerijos sekretorių Albinas Januška tapo premjero patarėju strateginiais klausimais

Premjeras Gediminas Kirkilas nelaukė parlamentinio komiteto išvadų ir savo patarėju paskyrė politikos kuluaruose pilkojo kardinolo titulą turintį 46 metų Albiną Janušką. Apie šį paskyrimą pranešta vakar – pirmąją jo darbo dieną.

Vyriausybės vadovo teigimu, Januška jam patarinės strateginiais klausimais. „Jis bus atsakingas už mūsų užsienio politikos strategiją, kuri, žinoma, tampriai susijusi ir su vidaus reikalais, – vakar žurnalistams aiškino Kirkilas. – Pavyzdžiui, viena aktualiausių šiandienos temų – atominė energetika. Turime pasirengti po poros savaičių vyksiančiam Baltijos ministrų tarybos posėdžiui“.

Įtartinas skubėjimas

Vakarykštis Kirkilo sprendimas dėl Januškos kai kuriuos politikus nustebino. Anot jų, premjeras paskubėjo priimdamas Janušką į savo komandą, kol Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) nepaskelbė savo tyrimo išvadų.

„Politinė logika reikalautų, kad premjeras palauktų porą savaičių, kol bus komiteto išvados. Jeigu tos išvados iš tiesų nelies pono Januškos, premjeras ramiai galėtų priimti sprendimus, – LŽ sakė Seimo NSGK vicepirmininkas liberalas Algis Kašėta. – Toks patyręs politikas, kaip Kirkilas, atsitiktinai ar dėl išsiblaškymo nieko nedaro. Belieka spėlioti, kodėl jis tai padarė“.

Kitas komiteto narys konservatorius Saulius Pečeliūnas svarstė, kad Januškos elgesys atrodo keistas. „Dėl atliekamo tyrimo jis staiga pasitraukė iš Užsienio reikalų ministerijos, o dabar nesulaukus išvadų ūmiai skiriamas į naujas pareigas. Atrodytų, kad dingo priežastys, dėl kurių jis anksčiau pasitraukė“, – samprotavo Pečeliūnas.

Seimo vicepirmininkas, konservatorius Andrius Kubilius įsitikinęs, kad Vyriausybės vadovas paskubėjo. „Kyla klausimas, ar premjeras sugebės likti objektyvus svarstant Valstybės saugumo departamento reikalus. Antra, kyla klausimas, kaip premjeras žiūrės į komiteto išvadas, jeigu jose bus kalbama ir apie poną Janušką. Ypač, kai jis pats yra viešai žadėjęs nedaryti jokių sprendimų, kol nesibaigs tyrimas“, – stebėjosi Kubilius.

Pats Kirkilas tvirtino Seimo NSGK išvadų nelaukęs, nes esą parlamentinio tyrimo objektas – visai kitas. „Januška paaiškino savo veiksmus, kitokių faktų nematau, išskyrus interpretacijas, – vakar žurnalistams aiškino Vyriausybės vadovas. – Lietuvoje nėra žmogaus, apie kurį visi atsilieptų tik gerai. Aš turiu nemažą darbo patirtį su juo. Lietuvoje ne tiek daug idėjas generuojančių, rizikuojančių imtis atsakomybės žmonių. O jo įtaką mes mistifikuojame“. Premjeras pabrėžė visuomet išklausąs savo patarėjų, bet sprendimus priimąs pats.

Neoficialiuose pokalbiuose politikai svarsto, kad šis paskyrimas gali reikšti, jog valdžios viršūnėse jau sutarta dėl VSD vadovo Arvydo Pociaus likimo.

Liudijo NSGK

Kaip žinoma, Seimo NSGK atlieka parlamentinį tyrimą dėl VSD veiklos. Jame minima ir Januškos pavardė, jis buvo apklaustas NSGK.

Parlamentarus domino buvusio Užsienio reikalų ministerijos sekretoriaus vaidmuo į Baltarusiją išsiunčiant dirbti VSD pareigūną Vytautą Pociūną. Spaudoje skelbta, kad Januška ir VSD generalinio direktoriaus pavaduotojas Darius Jurgelevičius, parūpindami Pociūnui diplomatinę tarnybą, bandė jį nušalinti nuo svarbių tyrimų, kurie esą galėjo kirstis su minėtų pareigūnų interesais.

NSGK nariai taip pat tiria politikų ir valstybės tarnautojų ryšius su verslo struktūromis. Komitete Januška turėjo paaiškinti savo santykius su dujų tiekimo bendrovės „Dujotekana“ vadovu Rimandu Stoniu. Mat būta įtarimų, kad jis ir Jurgelevičius gynė šios bendrovės interesus. Januška tokius įtarimus vadino absurdiškais ir protestuodamas pasitraukė iš ministerijos sekretoriaus pareigų.

Savo išvadas NSGK išvadas turi pateikti iki gruodžio 1 dienos.

Šleifas negąsdina

Kirkilas tvirtino, kad jo negąsdina jokie viešumon iškilę įtarimai dėl Januškos ryšių su „Dujotejanos“ vadovu.

„O kokie jo santykiai su Stoniu? O kas nepažįsta Stonio? Kokios partijos nepažįsta Stonio? Kokios partijos neturėjo su Stoniu santykių? – retoriškai klausė premjeras. – Stonys yra iš vienos kompanijų vadovas. Negirdėjau, nė karto nemačiau, kad jis (Januška – aut.) kur nors proteguotų „Dujotekaną“.

Pats Januška vakar žurnalistams aiškino, kad dirbant Užsienio reikalų ministerijoje susitikti su verslininkais buvo jo prievolė. „Juoba kad ministerijoje buvau atsakingas už ekonominius dalykus. Kartu su ministru Antanu Valioniu kūrėme strateginį energetikos departamentą, nagrinėjome tranzito klausimus. Tai neišvengiami dalykai“, – kalbėjo naujasis patarėjas.

Teko Bernatonio kabinetas

Januška Vyriausybės rūmuose įkurdintas buvusio vyriausiojo premjero patarėjo Juozo Bernatonio kabinete, kuris yra netoli Kirkilo kabineto. Be to, skirtingai nuo kitų patarėjų, Januška turės savo sekretorę, nors oficialiai jis neina vyriausiojo Vyriausybės vadovo patarėjo pareigų.

Januška yra dirbęs prezidento Valdo Adamkaus patarėju, tuomet buvo laikomas vienu įtakingiausiu valstybės pareigūnų.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , , , , , , , .

1 atsiliepimas į "Pilkasis kardinolas jau įsikūrė Vyriausybėje"

  1. Lietuvė

    Būtų linksma, jei nebūtų liūdna…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.