Kas gydys narkomanus ir alkoholikus?

Priklausomybės ligas gydantys medikai nepatenkinti elgetiškais atlyginimais, todėl renkasi geriau mokamus darbus

Jei artimiausiu metu Priklausomybės ligų centrų (PLC) gydytojams nebus padidinti atlyginimai, gali nelikti medikų, gebančių ir norinčių dirbti su narkomanais bei kitokių priklausomybių kamuojamais žmonėmis.

Seimo Narkomanijos prevencijos komisijos pirmininkė Ramunė Visockytė įregistravo siūlymą, kad Narkotikų kontrolės departamentui (NKD) iš Nacionalinės narkotikų kontrolės ir narkomanijos prevencijos programos skiriami asignavimai kitąmet būtų sumažinti 900 tūkst. litų ir šie pinigai atitektų PLC medikų atlyginimams didinti.

Ekstremalios sąlygos

Lietuvoje yra penki PLC – Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Panevėžio ir Šiaulių. Keturi pavaldūs apskritims, vienas – Vilniaus miesto savivaldybei (šis finansuojamas iš kitų šaltinių, tad šiuo atveju apie jį nekalbama – aut.).

Parlamentarė Visockytė atkreipė dėmesį, kad nuolat didėjant visų šalies sveikatos apsaugos sistemoje dirbančių medikų atlyginimams apskrities PLC medikų darbo užmokestis nesikeičia. Be to, jis labai mažas – vidutiniškai apie 1200 litų neatskaičius mokesčių. Medicinos sistemos darbuotojo algos vidurkis siekia apie 2 tūkst. litų. Todėl PLC dirbti liko tik vyresnio amžiaus gydytojai, nes jaunimas nori užsidirbti daugiau (pavyzdžiui, psichiatrinėse ligoninėse tokių pat specialistų atlyginimas yra apie 1900 litų).

„Šie žmonės dirba ekstremaliomis sąlygomis, su ypatingais ligoniais. Jeigu padėtis nepagerės, ateityje apskritai nebus kam dirbti su įvairių priklausomybių turinčiais žmonėmis, kurių šalyje tik daugėja”, – konstatavo Visockytė.

Kritišku požiūriu į NKD garsėjanti politikė mano, kad pats laikas sumažinti departamentui skiriamas lėšas, „nes kasmet didinamas šios institucijos finansavimas vis tiek neduoda jokių teigiamų ar bent pastebimų narkotikų kontrolės ir narkomanijos prevencijos rezultatų”.

Gresia didesnės bėdos

Klaipėdos PLC vyriausiasis gydytojas Linas Slušnys LŽ teigė, kad šiame centre dirba 4-5 gydytojai vietoj reikiamų aštuonių. „Tačiau ir jiems jau nusibodo plėšytis už kelis, jie nori normaliai dirbti ir uždirbti. Net medikus pensininkus sunku prikalbinti padirbėti už tokį atlygį”, – sakė Slušnys.

Šiaulių apskrities PLC vyriausiojo gydytojo Elmanto Prano Zeverto teigimu, čia dirba tik entuziastai ir pasiaukojantys medikai, suprantantys savo misijos svarbą. Jau kurį laiką nesiseka rasti psichiatrų, tad pats vyriausiasis gydytojas puse etato priverstas dirbti kaip psichiatras. „Psichiatrai, psichologai išeina ten, kur didesni atlyginimai”, – apgailestavo Zevertas.

Panevėžio PLC problemos tos pačios. Pasak vyriausiosios gydytojos Neringos Šinkūnienės, centre dirba du psichiatrai, nors reikėtų šešių. Viena iš Vilniaus į Panevėžį važinėjanti psichiatrė dirba 1,25 etato. Kita, panevėžietė, šiame centre yra antraeilininkė ir dirba puse etato. Pasak Šinkūnienės, ilgainiui ir šių gydytojų jos vadovaujamoje įstaigoje gali nebelikti, nes pagal Vyriausybės nustatytą darbo užmokesčio mokėjimo tvarką PLC dirbančių gydytojų mėnesio atlyginimas neatskaičius mokesčių tesiekia 1265 lito. „Priklausomybės ligoms gydyti Lietuvoje lyg ir skiriamos nemažos lėšos, tačiau Panevėžio jos, deja, nepasiekia. Filantropų laikai baigėsi”, – apgailestavo Šinkūnienė.

Finansavimas didėja

Visockytės siūlymui pritarė Seimo Sveikatos reikalų bei Socialinių reikalų ir darbo komitetai. Jei parlamentas projektui pritars, PLC darbuotojų darbo užmokestis kitąmet padidėtų 30-40 procentų.

Šiemet Kauno PLC buvo skirta per milijoną litų (iš jų darbo užmokesčiui – 660 tūkst.), Klaipėdos – per 2 mln. (algoms – 1,263 mln.), Panevėžio – 576 tūkst. (algoms – 384 tūkst.), Šiaulių – 562 tūkst. (algoms – 356 tūkst.).

2007 metais atskiriems PLC finansavimas turėtų didėti nuo 17 tūkst. litų iki beveik 200 tūkst. litų. Paskirsčius Visockytės siūlomas lėšas keturi PLC papildomai gautų nuo 110 tūkst. litų iki 416 tūkst. litų.

NKD finansavimas didėja kur kas įspūdingiau. Užpernai jam atseikėta 1,586 mln. litų (darbo užmokesčiui – 763 tūkst.), pernai – 2,701 mln. litų (atlyginimams – 838 tūkst.), kitąmet planuojama skirti 3,6 mln. litų (atlyginimams – 991 tūkst.). Šiuo metu departamente yra 25 etatai, du iš jų kol kas laisvi. NKD daugiausia užsiima vadinamuoju popieriniu darbu – rengia konferencijas, kuria programas ir atlieka tyrimus.

Beje, Visockytės siūlymui dėl finansų sumažinimo NKD nepritaria Lietuvos priklausomybės ligų reabilitacijos bendruomenių asociacija. Ji mano, kad dėl to nukentės bendruomenių klientai. Tačiau parlamentarė su tokia nuomone nesutinka. Pasak jos, bendruomenės finansuojamos iš kitos programos lėšų.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.