Siekdamas populiarumo Kauno vadovas Arvydas Garbaravičius dangstosi kovotojo su korupcija skraiste
Kauno meras Arvydas Garbaravičius praėjusią savaitę viešai pasigyrė, kad jo iniciatyva buvo užsakytas sociologinis tyrimas, kurio tikslas – išsiaiškinti korupcijos lygį Savivaldybėje. Miesto vadovas užsakomuosiuose straipsniuose pristatytas kaip pagrindinis kovotojas su korupcija.
Tačiau Antikorupcinės komisijos nariai šiuos mero žodžius paneigė, nes minėtą tyrimą užsakė ne miesto vadovas, o pati komisija.
Kritikos negaili ir saviškiai
„Kauno dienos” žiniomis, sociologinio tyrimo „Korupcijos lygio išaiškinimas miesto Savivaldybėje” ataskaita gana ilgai gulėjo pas merą.
Jos nebuvo matę net Antikorupcinės komisijos nariai, nors būtent jie ir užsakė šį tyrimą.
„Per posėdį išgirdau apie tokią ataskaitą. Tada paskambinau mero referentei. Po keliolikos minučių ataskaita jau buvo pas mus”, – teigė Antikorupcinės komisijos pirmininkas Stasys Žirgulis.
Tačiau dar viena staigmena Antikorupcinės komisijos narių laukė praėjusį ketvirtadienį, kai spaudoje pasirodė užsakomieji rašiniai. Juose buvo teigiama, kad meras užsakė minėtą tyrimą ir aktyviai kovoja su korupcija. Savivaldybės kuluaruose kalbama, kad taip merui elgtis patarė viešųjų ryšių agentūra.
„Tai negarbingas elgesys. Meras žaidžia kažkokius žaidimus, jis dažnai pavėluotai reaguoja į tam tikrus įvykius. Tuomet – tai jau kova su vėjo malūnais. Galime pastebėti tendenciją, kad viešai nuolat teigiama, kad su korupcija kovoja tik vienas žmogus. Tuomet gal vertėtų paleisti miesto Tarybą?” – neslėpė nuostabos mero partijos kolega S.Žirgulis.
Komisijos veikla beveik nesidomėjo
Buvęs Antikorupcinės komisijos pirmininkas Andrius Kupčinskas taip pat stebėjosi mero pareiškimais. „Mes pirmą kartą užsakėme tokį tyrimą. Dabar skaitome užsakomuosius straipsnius, kad tai padaryta mero iniciatyva. Apie komisiją neužsimenama nė žodžio. Tai labai nustebino. Meras ar jo komanda pasielgė labai neatsakingai nesuderinę žodžių ir faktų”, – teigė A.Kupčinskas.
Paklaustas, ar meras domėjosi Antikorupcinės komisijos veikla, A.Kupčinskas šypsojosi. „Dėmesys suaktyvėjo gegužę, kai reikėjo pakeisti komisijos pirmininką. Iki tol jis vos kartą pasidomėjo, kokius skundus gauna komisija”, – teigė A.Kupčinskas.
Meras pripažino klaidą
Vakar „Kauno dienai” miesto vadovas A.Garbaravičius teigė, kad kilęs triukšmas – „kai kurių politikų ambicijos”. Tačiau paklaustas, ar jis iš tiesų užsakė minėtą tyrimą, meras atsakė neigiamai.
„Jeigu tame rašinyje taip buvo teigiama, tai klaida. Tyrimo tikrai neužsakinėjau, tačiau jau seniai kalbėjome, kad reikia tokios analizės. Visada rodžiau iniciatyvą. Kilęs ažiotažas mane nustebino. Kai kurie politikai elgiasi nekorektiškai”, – tikino A.Garbaravičius.
Meras paragino Antikorupcinės komisijos narius baigti politikuoti. Paklaustas apie viešųjų ryšių agentūros patarimus, A.Garbaravičius teigė, kad prieš spausdinant minėtus rašinius su jais nesikonsultavo.
„Tačiau galiu pasakyti, kad Savivaldybės Ryšių su visuomene skyrius dirba blogai, todėl ir ėmėmės reformų”, – tvirtino meras.
Tyrimo išvados dar analizuojamos
„Kol kas dar reikėtų išanalizuoti sociologinio tyrimo rezultatus. Iš pirmo žvilgsnio minėtas tyrimas šiek tiek paviršutiniškas. Teko matyti Vilniaus atliktą tyrimą. Jame pateikti ne tik konkretūs skaičiai, tačiau ir ką, kaip bei kada daryti”, – teigė Antikorupcinės komisijos pirmininkas S.Žirgulis.
Peržvelgus ataskaitą, į akis krinta, kad kai kurie Savivaldybės valdininkai ignoravo sociologinio tyrimo rengėjus. Viena ataskaitos dalis skirta detaliųjų planų rengimui. Tačiau Urbanistikos skyrius nepateikė jokių duomenų.
„Dabar kalbame apie korupciją atkuriant nuosavybės teises. Tai kuruojantis skyrius pateikė visus duomenis. Tačiau nemanau, kad korupcijos nėra tarp detaliųjų planų rengėjų. Ataskaitą svarstysime komisijoje ir atsižvelgsime į visus niuansus”, – teigė komisijos narys A.Kupčinskas.
Ataskaitoje apžvelgtos įvairios sritys: viešieji pirkimai, privatizavimas, priėmimas į valstybės tarnybą, socialinio būsto pirkimas ir nuoma, detalieji planai bei nuosavybės grąžinimas.
Net 69,8 procento apklaustųjų teigė, kad „neoficialus mokėjimas” padeda išspręsti nesklandumus. Beveik 12 procentų prisipažino, kad valdininkams davė kyšį. Pasak tyrimo rengėjų, didžiausia korupcija klesti nuosavybės grąžinimo bei privatizavimo srityse.
Arūnas Andriuškevičius