Ketinimas likviduoti paminklą Taline smarkiai papiktino Maskvą
Estijos parlamentas pradėjo svarstyti įstatymo projektą, pagal kurį bus draudžiama statyti paminklus ir kitus meno kūrinius, „kurstančius tautinį priešiškumą ir šlovinančius valstybes, kurios buvo okupavusios Estiją”. Jeigu tokie monumentai jau pastatyti, jie turi būti išmontuoti.
Kaip tik vienas tokių paminklų – sovietų kariui išvaduotojui – yra Taline. Būtent dėl šio monumento kilo didžiausios aistros.
Maskvoje pasigirdo raginimų su Estija nutraukti diplomatinius santykius ir paskelbti šios šalies ekonominį boikotą.
Susirūpinta šalies įvaizdžiu
Laikraštis „Postimes” rašo, jog įstatymo projekto autoriai teigia, kad jo priėmimas „padidins tvarką ir pagerins Estijos įvaizdį tarptautinėje arenoje”.
Prie projekto pridėtame laiške nurodoma, kad tokio pobūdžio meno kūrinių pastatymo ar demontavimo klausimai iki šiol yra savivaldybių ir net privačių asmenų kompetencijoje, o vyriausybė neturi teisinio pagrindo kištis į šias problemas.
Naujasis įstatymas suteiktų galimybę „išardyti paminklą ar kitą statinį, keliantį pavojų tvarkai ir Estijos prestižui tarptautinėje arenoje, o visi klausimai, susiję su paminklų statymu ar demontavimu, būtų perduoti valstybės kompetencijai”.
Tapo galvos skausmu
Estijos valdžiai paminklai tapo dideliu galvos skausmu. Šalis, prieš dvejus metus įstojusi į Europos Sąjungą (ES), negali leisti, kad būtų garbinami tie, kurie Antrojo pasaulinio karo metais kovojo nacių pusėje.
Todėl daug emocijų sukėlė Lichulos miestelyje pastatytas monumentas estams, kovojusiems išvien su hitlerininkais. Ant paminklo buvo pavaizduotas karys SS uniforma. Užrašas skelbė: „Estijos kariams, 1940-1945 metais kovojusiems su bolševizmu, už Estijos nepriklausomybės atkūrimą”.
Skundai dėl šio monumento pasiekė ES vadovybę. Estijos valdžia po kelių mėnesių paminklą demontavo. Netrukus po to tame pačiame miestelyje esantis monumentas sovietų kariams buvo aplietas raudonais dažais.
Dabar ietys laužomos dėl Taline esančio paminklo sovietų kariui išvaduotojui. Estijos vyriausybės pirmininkas Andrus Ansipas buvo vienas pirmųjų, pasisakiusių už tai, kad tas prieštaringai vertinamas monumentas būtų demontuotas.
Pasak premjero, paminklus reikia gerbti kaip žuvusių karių simbolius, ženklinančius amžino poilsio vietą. „Bet kai kapai trypiami, o ant jų rengiami mitingai ir iš butelių geriama degtinė, apie kokią nors pagarbą žuvusiesiems kalbėti netenka”, – vietos žurnalistams sakė A.Ansipas.
Gegužę prie šio paminklo buvo pastatytas policijos postas, kad būtų palaikoma bent elementari tvarka.
Labai griežta reakcija
Į Estijos valdžios planus likviduoti paminklą Taline labai griežtai reagavo Maskva. Rusija šaukiasi pagalbos net Jungtinių Tautų (JT) būstinėje Niujorke.
Rusijos atstovas JT Andrejus Nikiforovas JT Generalinei Asamblėjai pateikė rezoliucijos projektą, kuriame tarptautinė bendruomenė raginama pasmerkti Estiją, kaip teigiama dokumente, kurstančią rasinę ir tautinę neapykantą bei priešiškumą.
Kaip visada pasižymėjo skandalingasis Vladimiras Žirinovskis, einantis Valstybės Dūmos pirmininko pavaduotojo pareigas. Jis paragino Rusijos vyriausybę nutraukti su Estija diplomatinius santykius ir paskelbti ekonominį boikotą.
Prie aistrų kurstymo prisidėjo ir Estijos rusų lyderis Vladimiras Lebedevas. Jis pasiūlė Estiją nubausti taip, kaip dabar baudžiama Gruzija.
Maskva nuolat priekaištauja ES vadovybei, kad ji nepaveikia Estijos ir Latvijos, kurios tariamai diskriminuoja rusakalbius. Talinas ir Ryga atsikerta, kad tie, kurie nepatenkinti, gali grįžti į savo istorinę tėvynę, juo labiau kad Rusija paskelbė tėvynainių susigrąžinimo programą.