Neringai gresia teisinis chaosas

Vakar Konstitucinis Teismas (KT) priėmė nagrinėti prašymą, pagal kurį bus įvertinta, ar dar 1994 metais Vyriausybės patvirtintas Kuršių nerijos nacionalinio parko (KNNP) generalinis planas yra galiojantis.

Jei Teismas nustatytų, kad pagrindinis saugomos teritorijos teisinis dokumentas negalioja, visai Neringai grėstų chaosas, nes pagal generalinį planą priimti sprendiniai „pakibtų ore”.

Aiškinsis teisėtumą

Į KT kreipėsi Klaipėdos apygardos teismas, kuris prašo ištirti, ar 1994 metų Vyriausybės nutarimas „Dėl Kuršių nerijos nacionalinio parko planavimo schemos” neprieštarauja Konstitucijos 7 straipsnio 2 daliai, užtikrinančiai, kad galioja tik paskelbti įstatymai.

Taip pat aiškinamasi, ar neprieštaraujama konstituciniam teisinės valstybės principui bei įstatyminėms nuostatoms, įtvirtinančioms Vyriausybės nutarimų oficialaus paskelbimo ir įsigaliojimo tvarką.

Pareiškėjas savo abejones grindžia tuo, kad pagal Konstituciją teisė negali būti nevieša. Teisėjai teigia, kad nors ginčijamas Vyriausybės nutarimas buvo paskelbtas „Valstybės žiniose”, juo patvirtinta KNNP planavimo schema, kuri yra neatsiejama šio nutarimo dalis, nei kartu su nutarimu, nei vėliau viešai paskelbta nebuvo.

Būtinybė kreiptis į KT atsirado nagrinėjant civilinę bylą pagal generalinio prokuroro ieškinį Klaipėdos apskrities viršininko, Neringos savivaldybės administracijoms ir kitiems atsakovams dėl administracinių teisės aktų bei sandorių pripažinimo negaliojančiais. Taip pat – dėl teisės registracijos panaikinimo, restitucijos taikymo ir įpareigojimo nugriauti statinius.

Minėtoje byloje ginčijamas Neringos savivaldybės tarybos 2002 metų sprendimas, kuriuo buvo patvirtintas žemės sklypo, esančio L. Rėzos g. 1A, Juodkrantėje, detalusis planas.

Iš viso KT nagrinėjimo laukai 10 prašymų, susijusių su jau minėtu Vyriausybės nutarimu.

Didelė painiava

Jei KT pripažintų, kad KNNP generalinis planas yra negaliojantis, tai būtų itin keblus teisinis precedentas ne tik Neringai, bet ir visai Lietuvai.

„Vakarų ekspresui” Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktorės pavaduotojas Vidmantas Bezaras sakė, kad neigiamas Teismo sprendimas sugriautų visą teritorijų planavimo sistemą.

„Teismo sprendimas dėl Kuršių nerijos būtų sprendimas ir visai Lietuvai. Tuomet visi teritorijų planavimo dokumentai nuo 1990 iki 2003 metų, po kurių medžiaga skelbiama skaitmeniniu formatu, būtų negaliojantys. Tai būtų neregėtas precedentas”, – teigė aplinkosaugininkas.

Jei Teismo išvada būtų teigiama, tuomet visi detalieji planai Kuršių nerijoje būtų koreguojami pagal generalinį planą.

KNNP direktorė Aurelija Stancikienė mūsų dienraščiui sakė, kad KT išvada „pakabintų ant plauko” daug Neringos pastatų, tarp jų – ir Nidos katalikų bažnyčią.

„Ji buvo pastatyta remiantis Vyriausybės nutarimu, kuriuo buvo pakoreguotas generalinis planas. Įsiveltų daug teisinės painiavos. Juk žinome, kad didžiulis kiekis inžinerinių dokumentų, schemų taip pat viešai nebūdavo skelbiami”, – teigė direktorė.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Justicija su žyma , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.