Kai puola kosulys

Visi puikiai žinome, kad nuo peršalimo apsisaugoti ne visada pavyksta. Tiesa, kosulys nėra toks jau blogas ženklas, nors ir įspėja apie artėjančią ligą. Kosulys yra ir mūsų pagalbininkas, nes peršalus padeda atsikratyti mikrobų. Be abejo, jis gali varginti, tačiau vaistų ir liaudies medicinos priemonių atsikosėjimui palengvinti yra apstu. Kadangi kosulys yra organizmo gynyba, didžioji dalis vaistų nuo kosulio jo neslopina, o būtent lengvina, o, lengvėjant kosuliui, atsikratome ir ligos.

Kaip elgtis peršalus

Kosulys visų pirma įspėja, kad mūsų imuninė sistema intensyviai kovoja su mikrobais, tad į jį reikia atkreipti dėmesį ir tuo metu nealinti organizmo darbais ar varginančiomis pramogomis. Tuomet infekcija bus įveikta greičiau, vaistų suvartota mažiau, o gal ir visai be jų apsieita.

Antras svarbus dalykas – gerti daug šiltų skysčių. Tuomet ir savijauta bus geresnė, ir skrepliai bus nesausi, t.y. bus lengviau atkosimi.

Ko galima įsigyti vaistinėse

Ne visi vasarą leidžiame rinkdami ir džiovindami vaistažoles. Juk vaistinėse rasime ne vieno vaisto, tinkamo kosuliui palengvinti. Vaistažolių sirupai yra tokie pat veiksmingi ir skanūs, pvz., daugelio išmėgintas gebenės lapų sirupas.

Šiais laikais, be abejo, galima ne tik vaistažolėmis gydytis, kartais vaistažolės tiesiog negelbsti, o kai kurie žmonės jų negali gerti. Kosulį lengvina ambroksolis, acetilcisteinas, karbocisteinas ir kt., kuriuos reikia rinktis pagal kosulio tipą.

Vienas iš kosulį gydančių vaistų yra acetilcisteinas. Jis mažina skrep­lių klampumą, tikrai veiksmingai lengvina atsikosėjimą ir kvėpavimą, ramina kosulį. Yra duomenų, kad būtent šis vaistas dar ir slopina uždegimą. Acetilcisteiną galima vartoti įvairiomis formomis: tai paprastos tabletės, putojančios tabletės, granulės, iš kurių galima paruošti gėrimą, yra specialus tirpalas inhaliacijoms (kvėpuoti). Be abejo, paprasčiausia pasirinkti geriamąją formą, o inhaliacijos dažniau skiriamos sunkiais atvejais. Acetilcisteinas visada veiks geriau, jei vartosite daug skysčių, nes skystinti skreplius, kai organizme skysčių badas, beveik neįmanoma. Reikia įsidėmėti, kad, vartojant šio vaisto, negalima gerti vaistų, slopinančių kosulį, taip pat vienu metu su juo negalima gerti paracetamolio ar antibiotikų, nes acetilcisteinas mažina jų gydomąjį poveikį. Kūdikiams ir vaikams iki dvejų metų šį vaistą duoti galima tik pasitarus su gydytoju.

Dažnai pamirštame dar vieną peršalimų gydymo būdą – įtrynimus. Kai kuriems žmonėms tepalai ar balzamai nuo kosulio padeda net labiau negu geriamieji vaistai. Jų sudėtyje gali būti eterinių aliejų (eukalipto, mėtų, čiobrelių ir pan.) ir kamparo, lengvinančių kvėpavimą. Be to, teigiamai veikia ir pats įtrynimas krūtinės, nugaros ar padų srityje. Kūdikiams juos reikia vartoti atsargiai, nors apskritai gydyti vaikų kosulį tepalu ar balzamu – tik­rai tinkamas būdas.

Liaudies medicinos priemonės

Liaudies medicinos priemonės kosint labai praverčia; jomis naudojasi net vaistus gaminančios firmos. Nepamirškite senolių išminties: gydydami kvėpavimo takus, laikykite kojas šiltai, darykite šiltas voneles su druska, o nusišluostę kojas užsimaukite vilnones kojines.

Kosint daug skysčių gerti būtina, dar geriau, jei pasirinksite arbatas su vaistažolėmis. Žinoma, jei nesate alergiškas. Puikiai tinka Lietuvoje augančių čiobrelių, liepžiedžių, vaistinių svilarožių, šeivamedžio lapų, šalpusnių, mėlynių lapų, islandinės kerpenos, pušų žiedų, putino uogų arbatos.

Dar viena puiki liaudies medicinos priemonė – medus. Deja, alergiškiems žmonėms jis taip pat gali netikti. Medų galima valgyti su arbata, su šiltu pienu, sumaišius su alijošiaus sultimis ar įtrinti nugarą (sumaišius perpus su degtine). Beje, mūsų protėviai tikėjo, kad peršalus itin sveika riebalai, todėl ligoniams jų negailėdavo, dažnai po šaukštelį duodavo ir sviesto ar taukų mišinio su medumi.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.