Mūsų erkes tirs švedai

Melnragės miškuose surinktos erkės keliaus į Švediją, kur bus tiriamos, ar gali užkrėsti Laimo liga.

Vakar Klaipėdos visuomenės sveikatos centro entomologai II Melnragės poilsio zonoje surinko 110 erkių. Jos buvo rastos ištyrus po vieną kilometrą miško, pamiškės ir kirtavietės. Mokslininkai žada pasakyti, kiek erkių kėlė grėsmę žmonių sveikatai. Tačiau kada paaiškės tyrimų rezultatai, kol kas nežinoma.

Šiandien ir rytoj entomologai toje pačioje vietoje vėl rinks erkes, kurios keliaus į Švediją ir bus ištirtos Umea universiteto laboratorijoje. Čia paaiškės, kiek iš surinktų erkių yra užkrėstos Laimo ligos sukėlėju. Pagal tyrimo duomenis bus galima spręsti, koks procentas erkių miške, pamiškėje ir kirtavietėse užkrėstos Laimo liga.

Klaipėdos visuomenės sveikatos centro gydytoja entomologė Danguolė Kisielienė pasakojo, jog uostamiesčio specialistai pirmą kartą dalyvauja pagal griežtas Europos Sąjungos rekomendacijas parengtame projekte. Čia nurodyta, ne tik kokią teritoriją pasirinkti, kada sustoti, bet netgi kelintą valandą pradėti rinkti erkes.

Pagal projektą erkės tyrimui turi būti renkamos po tris kartus pavasarinio ir rudeninio piko metu.

Pirmoji pavasarinio piko erkių partija buvo surinkta gegužės viduryje, dabar renkama antroji, o birželio viduryje – trečioji. Vėliau erkės bus renkamos rugpjūtį ir rugsėjį.

Kadangi pajūryje tik II Melnragėje yra kirtavietė, tyrimui pasirinkta būtent ši teritorija.

Specialistė įspėjo, kad daugiausiai erkių ir randama kirtavietėse, mažiausiai – senuose miškuose. Šiuo metu 100 metrų atkarpoje entomologai randa nuo 4 iki 15 erkių.

Nors klaipėdiečiai pirmą kartą dalyvauja europinio lygio tyrimuose, ir iki šiol buvo tiriama, kiek pajūrio erkių yra užsikrėtusios pavojingomis ligomis. Prieš keletą metų jos keliavo į Suomiją, kur buvo tirtos dėl erkinio encefalito.

Pernai ir užpernai erkes dėl Laimo ligos tyrė Vilniaus universiteto laboratorija, dar seniau jos tirtos Latvijoje.

D.Kisielienė sakė, kad iki šiol buvo teigiama, jog Laimo liga yra užkrėstos apie 10 proc. pajūrio miškuose gyvenančių erkių. Po švedų tyrimo sužinosime, ar šis procentas pasikeitęs.

Jolanta Juškevičienė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.