Antstoliai gali neteikti duomenų

Neretai skolininkų artimieji pasipiktinę skundžiasi dėl to, kad antstolio kontoroje jiems neleidžiama paskaityti sutuoktinio arba vaiko vykdomosios bylos. Kas teisus – bylos dokumentų neparodantys antstolio kontoros darbuotojai ar skolininko problemomis susirūpinę šeimos nariai?

Situaciją paaiškino Antstolių garbės teismo pirmininkas Vitalis Milevičius.

Teisė susipažinti su vykdomosios bylos medžiaga yra viena svarbiausių skolininko teisių, kurias užtikrina Civilinio proceso kodekso (CPK) 643 straipsnis. Tačiau įstatymas neleidžia skolininko teisių laisvai perleisti net ir artimiausiems žmonėms.

Tam, kad kitas asmuo galėtų dalyvauti atliekant vykdymo veiksmus, susipažinti su vykdomosios bylos dokumentais, būtinas notarine tvarka patvirtintas įgaliojimas. Jeigu skolininko interesams atstovauja advokatas arba advokato padėjėjas, reikia turėti rašytinės sutarties kopiją.

Antstolių praktikoje dažnai pasitaiko, kad į kontorą vietoj skolingo pilnamečio vaiko ateina tėvai, vietoj sutuoktinio – jo žmona ir bando reikalauti, kad antstolis pateiktų visą informaciją apie skolos išieškojimą, paaiškintų konkrečius vykdymo veiksmus. Ypač tada, kai tenka atlyginti nedirbančio vaiko arba sutuoktinio skolas, šiems žmonėms jų reikalavimai atrodo savaime suprantamas dalykas. Bet antstolis pažeistų įstatymus, jeigu suteiktų privačią informaciją neįgaliotiems asmenims. Dėl tos pačios priežasties antstoliai stengiasi neteikti duomenų apie vykdymo eigą telefonu arba elektroniniu paštu.

Su bylos medžiaga skolininkas arba jo atstovas, pateikęs tinkamai patvirtintą įgaliojimą, susipažįsta atvykęs į antstolio kontorą. Antstolis gali paprašyti, kad prašymas susipažinti su byla būtų pateiktas raštu. Proceso dalyviai turi teisę gauti reikiamų dokumentų kopijas. Dokumentų kopijavimo kainos yra nurodytos Sprendimų vykdymo instrukcijoje: už A4 formato vieno lapo kopiją reikia mokėti 50 centų, už A3 formato kopiją – 1 litą. Antstolio surašyto dokumento nuorašo išdavimas kainuoja 3 litus. Antstolis gali išduoti ir pažymą apie sprendimo vykdymo eigą, kurioje būtų surašyti visi vykdymo veiksmai. Tokios pažymos priklausomai nuo bylos kategorijos kainuoja 5 arba 10 litų, o pažymos apie alimentų išieškojimo veiksmus – 3 arba 5 litus.

CPK 643 straipsnis numato ir išimtį, kada skolininkui gali būti neleidžiama susipažinti su vykdomosios bylos dokumentais.

Toks draudimas galioja, jeigu susipažinimas su bylos medžiaga galėtų trukdyti toliau vykdyti išieškojimą. Pavyzdžiui, proceso pradžioje antstoliui nustatant skolininko turtinę padėtį, apie gresiantį išieškojimą sužinojęs skolininkas gali bandyti nuslėpti savo turtą, esantį pas trečiuosius asmenis, – šie žmonės gali būti įspėjami, kad neteiktų antstoliui informacijos apie skolininko pinigines lėšas ar turtą.

Iš skambučių į antstolių kontoras galime spręsti, kad daugeliui žmonių būtų lengviau planuoti savo veiksmus bei sprendimus, jeigu gavę antstolio siunčiamą dokumentą – raginimą arba siūlymą – visi atidžiai perskaitytų dokumento pabaigoje išvardijamas proceso šalių teises bei pareigas. Tai svarbu žinoti, aiškinantis, kokiu pagrindu yra vykdomas skolos išieškojimas, kokius veiksmus jau atliko antstolis, nustatydamas skolininko turtinę padėtį ir kt.

Be jau minėtų teisių dalyvauti atliekant vykdymo veiksmus bei susipažinti su vykdomosios bylos medžiaga, CPK 643 straipsnis skolininkui užtikrina teisę gauti pažymas apie vykdymo eigą, ginčyti turto priklausomybę ir jo įkainojimą, sudaryti taikos sutartis, reikšti prašymus bei nušalinimus, apskųsti antstolio veiksmus.

Skundas dėl antstolių veiksmų gali būti paduodamas ne vėliau kaip per 10 dienų nuo tos dienos, kurią skundą pateikiantis asmuo sužinojo arba turėjo sužinoti apie skundžiamo veiksmo atlikimą arba atsisakymą jį atlikti, bet ne vėliau kaip per 30 dienų nuo skundžiamo veiksmo atlikimo. Skundas dėl antstolių veiksmų pateikiamas tam apylinkės teismui, kurio veiklos teritorijoje veikia antstolis. Pateikiant skundus dėl antstolių veiksmų, žyminio mokesčio mokėti nereikia.

Skolininko pareigos yra išdėstytos CPK 644 straipsnyje. Pagal šį straipsnį skolininkas privalo nekliudyti antstoliui atlikti vykdymo veiksmus, nedelsdamas pranešti apie savo gyvenamosios vietos ar buveinės, darbo vietos pasikeitimą, kviečiamas atvykti pas antstolį ir domėtis sprendimo vykdymo eiga.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.