Naujas trinkelių dangas prie įstaigų ar parduotuvių netrukus „papuošia” automobilių tepalų dėmės.
„Kas ir kaip tokioje situacijoje turėtų bausti netvarkingos mašinos savininką, pagaliau kodėl varvančiais automobiliais dar važinėjama?”, – teiravosi parduotuvės su aikštele savininkas.
Vieno transporto specialisto nuomone, apyseniais automobiliais važinėjama todėl, kad ne kiekvienas klaipėdietis pajėgia nusipirkti naują automobilį.
„Kokį šeima turi automobilį, tokiu ir važinėja. Lengviesiems automobiliams techninė apžiūra atliekama kas dveji metai. Tai ilgas terminas. Nuolat važinėjant per dvejus metus variklį galima taip nuvaryti, kad iš jo tekės tepalai”, – sakė jis.
Pasak automobilių techninės apžiūros centro gamybos direktoriaus Algimanto Idzelio, automobilis, turintis aiškių tepalų tekėjimo žymių, laikomas netvarkingu, jo eksploatuoti neleidžiama.
„Problema ne tokia didelė, kad reikėtų skelbti pavojų, – sakė savivaldybės Aplinkos kokybės skyriaus vedėja Daiva Berankienė. – Didesnių problemų kelia ne eksploatuojami, bet palikti automobiliai. Gatvės labai teršiamos po automobilių avarijų, kai tepalai išsilieja litrais. Po avarijų tepalus šalina ugniagesiai ir komunalininkai.
Tuos, kurie važinėja netvarkingais automobiliais, turėtų bausti policininkai ir aplinkos apsaugos darbuotojai.”
Ji sakė, kad turi būti tikrinami ir visų trijų miesto autobusų parkų autobusai. „Iš miesto linijų pašalinus „Ikarusus”, padėtis pagerėjo. Naujieji autobusai problemų nekelia, – sakė D. Berankienė. – Aplaidžių vairuotojų savivaldybė nebaudžia.”
Klaipėdos miesto aplinkos apsaugos agentūros vedėjas Romualdas Dužinas redakcijai sakė, kad tepalai iš automobilių ir mechanizmų dažniausiai išteka ne namų kiemuose, bet pramonės įmonių teritorijose.
Pasak jo, agentūros darbuotojai kasmet nubaudžia iki dešim-ties įmonių vadovų ir specialistų, leidžiančių tepalams patekti į aplinką. R. Dužinas sakė, kad 2004 metais nubaustas tik vienas vairuotojas, kurio lengvasis automobilis buvo netvarkingas ir teršė kiemą iš variklio lašėjusiais tepalais.
Pasak R. Dužino, visada reikia įrodyti, kad tepalai tekėjo iš konkretaus asmens automobilio. Todėl, pastebėjus, kad aplinka teršiama tepalais, agentūros vedėjas pataria skambinti agentūros inspektoriams telefonu 36 69 27.
Valerijus Rajevskis