Neteisėto mokesčio autoriai pinigų lengvai neatiduos

Klaipėdos miesto valdžia dar kartą patvirtino, kad penkių daugiabučius administruojančių bendrovių pradėti rinkti skaičiavimo paslaugų mokesčiai yra neteisėti.

Savivaldybės administracijos direktorė tikina, kad mokestis ne tik bus panaikintas, bet ir visus nuo liepos surinktus pinigus bendrovės turės grąžinti gyventojams, sumažindamos administravimo paslaugų mokestį.

Tuo tarpu vienos iš mokesčio autorių – AB „City Service“ – atstovai neskuba žadėti, kad pinigai iš tiesų bus grąžinti.

Jei negrąžins – baus

„Vakarų ekspresas“ jau daug kartų rašė apie tai, kad privatizuoti daugiabučių namų administratoriai – bendrovės „Paslaugos būstui“, „Marių valdos“, „Ąžuolyno valda“, „Buitis be rūpesčių“ ir „Vingio valdos“ – dar vasarą pradėjo rinkti skaičiavimo paslaugų mokestį.

Tokio mokesčio įvedimas buvo teisinamas tuo, kad skaičiavimo centras ir Lietuvos paštas vienašališkai padidino savo paslaugų įkainius.

Reaguodama į gyventojų skundus dėl naujojo mokesčio, liepą miesto valdžia išsiaiškino situaciją ir konstatavo, kad mokesčio įvedimą namų valdos turėjo derinti su Savivaldybės administracija. Bendrovėms buvo išsiųsti raštai, kuriuose reikalauta mokestį panaikinti. Visgi jis nebuvo panaikintas, tačiau buvo sukurtos penkios dvišalės komisijos, kurios turėjo priimti sprendimą, kaip išspręsti šią problemą.

Komisijoms vadovavusi Savivaldybės administracijos Finansų skyriaus vedėja Aldona Špučienė ir administracijos direktorė Judita Simonavičiūtė vakar informavo, kad buvo priimtas dar vienas sprendimas šį mokestį pripažinti neteisėtu. Su tokiu verdiktu esą sutiko ir komisijų darbe dalyvavę bendrovių vadovai bei savininkų atstovai.

„Komisija pripažino, kad namų valdų išlaidos surenkant mokesčius šiemet iš tikrųjų išaugo, tačiau norint įvesti tokį mokestį visų pirma reikėjo tartis su Savivaldybe, be to, administratoriai pažeidė ir dar 1993 metais Vyriausybės priimtą nutarimą, kuriame numatyta, kad gyventojų įmokas priimančių įstaigų paslaugas apmoka paslaugų teikėjai“, – sakė A. Špučienė.

Anot J. Simonavičiūtės, komisijų sprendimas reiškia, kad skaičiavimo paslaugų mokestis turės būti panaikintas nuo jo įvedimo datos. O jį mokėjusiems gyventojams patirtos išlaidos turės būti kompensuojamos atitinkamai mažinant administravimo mokestį.

„Jei gyventojai matys, kad namų administratoriai to nedaro, jie turėtų apie tai informuoti Savivaldybės specialistus“, – sakė Savivaldybės administracijos direktorė.

Anot jos, sprendimui nepaklususių valdų direktoriams bus skiriamos baudos, ne mažesnės nei 1 000 litų. O jei ir tai nepadėtų, būtų svarstoma galimybė nutraukti daugiabučių administravimo sutartis.

Vieni grąžins, kiti dvejoja

AB „City Service“, kuriai priklauso bendrovės „Vingio valdos“, „Ąžuolyno valda“, „Marių valdos“ bei „Buitis be rūpesčių“, Rinkų vystymo departamento direktorius Vytautas Turonis anksčiau „Vakarų ekspresui“ tvirtino, jog jei sudarytos komisijos pripažins, kad skaičiavimo mokestis yra neteisėtas, bendrovės grąžins žmonėms surinktus mokesčius arba minusuos skolas ir delspinigius. Vakar V. Turonis šiuo klausimu jau buvo santūresnis.

„Sprendimas priimtas kaip kompromisinis variantas, nes komisijos pripažino, jog reikia peržiūrėti administravimo tarifą, kuris nėra aiškiai reglamentuotas, nėra numatyta jo skaičiavimo metodika. Skaičiavimo mokesčio neberinksime, tačiau dėl pinigų grąžinimo dar neapsisprendėme. Vienintelis Savivaldybės atstovų argumentas buvo prieš 13 metų priimtas Vyriausybės sprendimas, kuriame neminimas nei paštas, nei bankai. Kreipsimės į Vyriausybę ir Aplinkos ministeriją, kad būtų pateiktas išaiškinimas. Jei išaiškins, kad galime imti tokius mokesčius, o pinigus būsime grąžinę, tai liksime kvailio vietoje“, – sakė V. Turonis.

Tačiau jis akcentavo, kad konkretūs sprendimai dėl pinigų grąžinimo gyventojams bus priimti gavus oficialius Savivaldybės administracijos direktorės pasirašytus raštus.

Tuo metu bendrovės „Paslauga būstui“ valdybos pirmininkas Marius Usonis tvirtino, kad problemų skaičiuojant kompensacijas už sumokėtą skaičiavimo paslaugų mokestį gali kilti tik šį mėnesį.

„Mokesčio už skaičiavimo paslaugas lapkričio sąskaitose tikrai nebebus. Tačiau galime techniškai nespėti apskaičiuoti kompensacijų ir sumažinti administravimo mokestį. Vėliausiai tai bus padaryta gruodį. Tikrai nesiruošiame ginčytis su Savivaldybe“, – sakė M. Usonis.

Peržiūrės metodiką

Jei nekils jokių kliūčių, anot J. Simonavičiūtės, jau kitų metų pradžioje gyventojai gali atsikratyti ir dar vienos finansinės naštos – mokesčio už kiemų valymą.

„Šiek tiek daugiau nei pusė namų bendrijų jau susitvarkė formalumus dėl aplink namus esančių sklypų valymo paslaugos perdavimo Savivaldybei. Baigiame paruošti konkursus ir visus kitus būtinus dokumentus. Jei konkursų rezultatai nebus apskųsti ir nekils kitų kliūčių, Savivaldybė gyvenamųjų kiemų valymu pradės rūpintis jau nuo kitų metų pradžios. Tam iš miesto biudžeto reikės apie 4 milijonų litų“, – sakė Savivaldybės administracijos vadovė.

Tiesa, vieniems mokesčiams dingstant, gali išaugti kiti.

„Aiškinantis skaičiavimo mokesčio teisėtumą kartu buvo nagrinėjama ir situacija dėl administravimo mokesčio. Pastarasis 2002 metais buvo patvirtintas be konkrečios metodikos, iki šiol nebuvo ir jokios jo kontrolės. Tad komisijos rekomendavo Savivaldybės administracijai peržiūrėti administravimo tarifo skaičiavimo metodiką. Tai turėtų būti atlikta iki metų galo“, – sakė A. Špučienė.

Ji ir J. Simonavičiūtė neatmetė galimybės, kad parengus naują metodiką, minėtas mokestis gali padidėti.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , , , , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.