Kepenų priešai – vaistai, alkoholis ir virusai

Prasidėjus peršalimo sezonui, padidėja grėsmė ir pakenkti kepenims.

Vieni intensyviau šildosi alkoholiu, kiti gydosi vaistais, kurių deriniai arba dozės kiekvieną organizmą veikia skirtingai. Dar kiti vaistais gydosi ne peršalimo simptomus, o vakarėlių pasekmes. Jūrininkų ligoninės Gastroenterologijos skyriaus vedėjas Giedrius Šimulionis įspėjo, jog tokios kombinacijos gali baigtis hepatitu ar net ciroze. Ieškantiems stebuklingų būdų išsivalyti organizmą, gydytojas priminė, jog kepenims labiausiai patinka saikas, ramybė ir vanduo.

– Vis dažniau girdime medikus kalbant apie hepatitus, kurie perduodami per neplautas rankas ar per kraują. Kas gi yra hepatitas?

– Hepatitas – tai ūminis ar lėtinis kepenų uždegimas, kai dėl įvairių priežasčių pažeistos kepenų ląstelės žūva, o į kepenų audinį įsiskverbia uždegiminės.

– Kokios hepatito priežastys?

– Priežastys gali būti įvairiausios.

Jei dėl kepenų uždegimo kalta toksinė medžiaga, pavyzdžiui, alkoholis, vadinasi, žmogui alkoholinis hepatitas. Dėl ilgą laiką vartotų vaistų gali išsivystyti medikamentinis hepatitas. Alerginiu hepatitu gali pasireikšti reakcija į tam tikrą medžiagą.

Gydant hepatitą pirmiausia iš organizmo reikia pašalinti tai, kas sukėlė uždegimą. Jei tai medikamentas, būtina nutraukti jo naudojimą arba pakeisti tokiu, kuris neveikia kepenų.

Hepatitus dažnai sukelia ir virusai.

Dažniausiai paplitęs hepatitas A, kuris kyla dėl nešvarių rankų, higienos stokos.

B ir C virusai plinta lytiniu keliu ar per kraują: perpilant užkrėstą kraują, kontaktuojant su infekuotu krauju ar kitais organizmo skysčiais, per užkrėstus medicininius instrumentus, atliekant tatuiruotę, vartojant intraveninius narkotikus.

– Kokie kepenų uždegimo simptomai?

– Kepenų uždegimui būdingas akių, odos pageltimas. Tačiau jis būna ne visada. Gali patamsėti šlapimas, išmatos tampa kiek šviesesnės. Taip pat atsiranda sunkumas, maudžiantis skausmas dešinėje pašonėje, apetito stoka, pykinimas, bendras silpnumas, nuovargis, sumažėja darbingumas. Neretai simptomai būna nelabai išreikšti ar jų visai nebūna.

Hepatitas A ir B išryškėja greičiau, nes infekuotasis dažniausiai pagelsta. Tuo tarpu hepatitas C yra begeltės formos ir dažnai žmogus net nežino juo sergantis. Ši liga nustatoma atsitiktinai atliekant tyrimus. Dažnai žmonės gyvena nejausdami diskomforto ir skundžiasi minimaliais negalavimais, panašiais į gripo simptomus. Kol kas tyrimas dėl hepatito C nėra rutininis, tačiau galvojama apie tai, kad tai galėtų įeiti į bendrosios praktikos gydytojo atliekamų tyrimų normą.

-Kodėl hepatitas C yra pavojingesnis už A ir B?

– Virusinius hepatitus gydyti sudėtinga. Virusai greita mutuoja, prisitaiko, todėl gydymas sudėtingas. Ypač hepatito C.

Nuo hepatito A ir B yra vakcina. Nuo hepatito C nėra ne tik vakcinos, bet ir superefektyvių vaistų. Jei paciento organizme viruso labai daug, gydymas trunka iki metų ir ne visada pasiekiamas teigiamas atsakas. Būna, kad gydymas visai neduoda efekto arba liga atsinaujina.

Tačiau jei hepatito C išgydyti ir nepavyksta, liga yra pristabdoma. Nesunaikintas virusas prislopsta ir nebeatlieka savo juodo darbo. Neišgydyti hepatitai baigiasi kepenų ciroze.

– Kas vyksta žmogaus kepenyse, kodėl jos tokios svarbios?

– Kepenys – žmogaus laboratorija. Joje vyksta įvairiausi biocheminiai procesai. Kepenyse medžiagos yra skaidomos, sintezuojamos. Reikalingos medžiagos organizmui perduodamos per kraują.

Hepatitas gali sunaikinti šias ląsteles – laboratorijas. Žuvusių ląstelių vietoje susidaro jungiamasis audinys, kuris nebeatlieka anksčiau minėtos kepenų ląstelės funkcijos. Tada organizme pablogėja įvairiausių medžiagų sintezė arba jų skaldymas. Dėl to organizmas gali būti apnuodytas, o nuodai pažeidžia kitus organus.

– Kuo toliau, tuo labiau žmonės linkę vartoti maisto papildus, bet kokį negalavimą malšina vaistais. Pastaruoju metu vyrauja nuomonė, jog nereikia kentėti nei skausmo, nei diskomforto. Neva tam ir sukurti vaistai, kad palengvintų gyvenimą.

– Kepenims tokia filosofija nelabai priimtina. Žmonės iš tiesų labai mėgsta vartoti vaistus.

Nesaikingas jų vartojimas gali apnuodyti kepenis ir sukelti uždegimą. Bet kokia cheminė medžiaga, pakliuvusi į organizmą, yra didžiulis papildomas krūvis kepenims, kurie ir taip sunkiai dirba. Naudojant vaistus visada reikia gerai pagalvoti ir svarbiausia – jų neperdozuoti. Kaip veikia vienas vaistas, galima nuspėti, nes yra atliekamos studijos. Kaip veikia du medikamentai, taip pat galima įtarti. Tačiau sunku pasakyti, kaip veiks keli preparatai vienu metu.

– Kokie vaistai labiausiai žaloja kepenis?

– Žmonės dažnai vartoja nesteroidinius priešuždegiminius vaistus nuo sąnarių ligų. Dažniausiai jie vartojami ilgą laiką. Tokie vaistai gali sukelti uždegimą.

Kontraceptiniai preparatai moterims gali sukelti tulžies sąstovį kepenyse. Ilgą laiką naudojant kontraceptines priemones reiktų atlikti kepenų tyrimus, ypač jei vaisto anotacijoje nurodyta, kad preparatas gali turėti pašalinį poveikį kepenims.

Iš visų medicininių preparatų didžiausią poveikį kepenims turi paracetamolis. Tos dozės, kurias vartojame skausmui ar peršalimui slopinti, nieko bloga nepadarys, tačiau svarbu jų nepadidinti. Ypač kai prasideda peršalimo sezonas ir žmonės pradeda gydytis viskuo, kas papuola po ranka: karštomis arbatomis, milteliais, tirpiomis tabletėmis, žvakutėmis. Nors vaistų pavadinimai skirtingi, tačiau jų sudėtyje dažniausiai yra paracetamolio. Taip netyčia galima ir padauginti.

– Neretai žmonės išgeria, o po to negalavimus gydosi vaistais. Kuo gresia toks derinys?

– Kol kepenys skaldo alkoholį, dar gavusios ir vaistų dozę, su darbu gali susidoroti sunkiai. Dėl to vaistų pasišalinimas iš organizmo gali sutrikti. Tada jie pradeda veikti kaip nuodai.

– Ar yra priemonių padėti kepenims, palengvinti jų darbą arba tiesiog išvalyti iš jų toksinus? Galbūt padėti galėtų liaudies medicina, žolelės?

– Jei nėra priežasties, profilaktiškai savo nuožiūra vartoti jokių preparatų nerekomenduojama. Kiekviena medžiaga yra papildomas krūvis kepenims ir gali veikti toksiškai, antra vertus, tai nepigu. Beje, pasaulyje daug kalbama apie toksinį kepenų pažeidimą naudojant kiniškas žoles.

Vienas geriausių būdų valyti kepenis – horizontali padėtis, daug skysčių, geriausiai negazuotas mineralinis vanduo, kad kepenys prasiplautų ir toksinės medžiagos pasišalintų.

Kiekviena medžiaga turi savo pusperiodžius, per kuriuos suskyla ir pasišalina iš organizmo. Pavyzdžiui, alkoholis iš organizmo pasišalina per vieną dvi paras, žinoma, jei rytą žmogus jo nevartoja savijautai pagerinti.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

1 atsiliepimas į "Kepenų priešai – vaistai, alkoholis ir virusai"

  1. Ramute

    Aciu uz zinias.Gal galetumet atsakyti i klausima?Teko guleti ligonineje uzsienyje nuo zaizdu skausmo girde vaistais,kuriu apie kuriuos as tikrai nieko nezinau,o po viso gydymo sutriko virskinimo veikla-kieteja viduriai,pucia juos.Man atrodo,kad tai kepenu veiklos sutrikimas(neblogai ismanau medicina).Pagarbiai Ramute

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.