Talibų renesansas

NATO pajėgoms Afganistane vis sunkiau kovoti su maištininkais

Vos ne visą Afganistaną kontroliavęs fanatiškasis Talibano judėjimas, JAV pajėgų nušalintas nuo valdžios 2001-aisiais, didžiam visų nustebimui, išgyvena tikrą renesansą. Maištininkai talibai, siekiantys nuversti provakarietišką vyriausybę, itin aktyviai veikia šalies pietuose.

Tarptautinėms pajėgoms, dislokuotoms Afganistane, dabar vadovauja NATO. Šią funkciją Aljansas perėmė iš JAV, kurioms vis sunkiau sekasi kariauti Irake. NATO pajėgos nepajėgia galutinai įveikti talibų. Priešingai, jų veikla tampa vis intensyvesnė.

NATO vadovybė prašo, kad bloko šalys į Afganistaną pasiųstų dar daugiau savo karių. Į tokį prašymą viena pirmųjų atsiliepė Lenkija.

Pagalba paprastų žmonių nepasiekia

Afganistano atstatymas vyksta sunkiai, nors tarptautinė bendruomenė šiai šaliai pažadėjo solidžią paramą. Tačiau atskleidžiama vis daugiau faktų, kad vietos valdžia išgrobsto ateinančią pagalbą, kuri paprastų žmonių nepasiekia.

Tai – viena priežasčių, dėl kurios suaktyvėjo talibai, labiausiai veikiantys šalies pietuose, ypač Kandaharo provincijoje.

Britų nacionalinio transliuotojo – BBC – korespondentas Devidas Loinas sugebėjo įkalbėti talibų vadus, kad jie jam leistų kurį laiką pagyventi tarp kovotojų, kurie pietinėje Gilmendo provincijoje kaunasi su britų pajėgomis. Po kurio laiko D.Loinas paskelbė savo straipsnį „Talibanas šiandien: gyvenimas iš vidaus“.

Britų žurnalisto publikacija padeda suprasti, kodėl NATO šalių kariams taip sunkiai sekasi Afganistane.

Įspūdingas mobilumas

D.Loinas pažymi, kad jokia pasaulio armija negali pasigirti tokiu mobilumu kaip Talibano kovotojai. Kaip tik ši jų savybė padėjo jiems pasiekti didelių laimėjimų 1995 metais, kai talibai užvaldė beveik visą Afganistano teritoriją.

Pasak britų žurnalisto, maištininkai labai greitai keičia savo dislokavimo vietą. Jiems tereikia į sunkvežimius sukrauti sunkesnius ginklus – minosvaidžius ir kulkosvaidžius. Jokių asmeninių daiktų kovotojai su savimi neturi – vien asmeninius ginklus.

Gilmendo provincijos šiaurinės dalies dykumos yra labai tinkamos kovotojų reidams. Žurnalistas aprašo, kaip jį globojęs talibų būrys po greito žygio per dykumą, kur jis gali nekliudomai važinėti, sustojo ant upės kranto.

Stebina drąsa mūšiuose

Prieš saulėlydį atėjo vakarinės maldos metas. Po to galima buvo nutraukti pasninką – Ramadano metu negalima valgyti nuo saulės patekėjimo iki jos nusileidimo.

Prieš maldą talibai nusiprausė nedidelėje balutėje prie pat beveik išdžiūvusios upės vagos. Jau keleri metai, kai Afganistane nesibaigia smarki sausra, bet tai, atrodo, užsigrūdinusiems kovotojams netrukdo, pažymi korespondentas.

Talibai stebina britus savo veržlumu ir drąsa mūšiuose. Kovotojai tiki, kad jie visi, kai žus, pateks į rojų, todėl visiškai nebijo mirties.

Vėliau sustoję nakčiai talibai apsigyveno pas vietos gyventojus. Pastarieji priversti atvykėlius maitinti, bet negalima tvirtai teigti, kad jie kovotojus šelpia su dideliu entuziazmu. Tačiau iš vienos nakvynės kokias nors apibendrinančias išvadas sunku daryti, rašo britų korespondentas.

Korupcijos mastai didėja

Tokių tolimų dykumų kaimelių gyventojai – labai vargingi. Dėl sausros jų gyvenimas dar labiau susikomplikavo.

Jokia tarptautinė pagalba į čia neateina, todėl gyventojai vis labiau remia talibus. Be to, jų pozicijos tvirtėja dar ir dėl to, kad didėja korupcija Afganistano vyriausybėje ir armijoje.

Šalies transporto bendrovės, kurios talibus rėmė 1994 metais už tai, kad jie iš kelių pašalino neteisėtus kontrolės postus, dabar kovotojams vėl simpatizuoja. Dabar tuose atstatytuose postuose budi vyriausybinės armijos kareiviai, bet jie, grasindami ginklais, reikalauja kyšio iš kiekvieno vairuotojo. Tokia padėtis labai apsunkina uždavinius, kuriuos NATO vadovybė kelia britų pajėgoms, veikiančioms Afganistano pietuose.

Oficialus talibų atstovas Mohamedas Anifas BBC žurnalistui aiškino, jog šis judėjimas gimė vien tam, kad kovotų su korupcija. „Žmonėms nusibodo tvarka, kuriai esant reikėjo duoti kyšius gubernatoriams ir kitiems valdininkams“, – aiškino atstovas.

„Mes susibūrėme ir buvome išgelbėję beveik visą šalį nuo korupcijos blogio ir nuo korumpuotų valdininkų. Todėl žmonės dar ir dabar mus remia“, – pridūrė jis.

Taikių gyventojų aukos

Talibams parankus ir kovų beveik visame Afganistane paūmėjimas. NATO kariams sunku įtikinti vietos gyventojus, kad Aljansas vykdo humanitarinę misiją, ypač tada, kai per mūšius tragiškai žūsta taikūs gyventojai.

Talibai nuolat paneigia britų vadovybės pranešimus, kad per kautynes neva sunaikinta šimtai kovotojų. Britų žurnalistas pažymi, kad NATO kariai negali tvirtai nustatyti, kuris afganas yra taikus valstietis, o kuris – Talibano kovotojas, nes talibai jokios uniformos neturi.

Spalio 7 dieną vienoje vietovėje, kurioje neva apsistojo talibai, NATO pajėgos surengė reidą. Jo metu kovotojai esą smarkiai priešinosi.

Po kurio laiko britų kariai į vadavietę atgabeno tik vieną sužeistą talibą. Tik toks buvo Aljanso kariškių laimikis. Bet per reidą žuvo šešios moterys ir dvi mažos mergaitės. Taip pat buvo apgriauta mečetė.

Dėl stiprėjančių mūšių tūkstančiai afganų pabėgo iš savo namų. Tie žmonės ne visada yra entuziastingi Talibano rėmėjai, bet už susidariusią padėtį jie linkę kaltę priskirti ne talibams, o NATO pajėgoms.

Tautos atmintis

Pabėgėlis Nazaras Mohamedas, kuris prisiglaudė Kandahare, BBC korespondentui tvirtino, kad konfliktas tik stiprina Talibano pozicijas. „Tai – visiškai akivaizdu. Mūsų akyse užsieniečiai tankais niokoja mūsų vynuogynus ir sodus“, – sakė jis.

„Jie veržiasi kaip patrakę, nesaugodami net mūsų namų. Kas su užsieniečiais gali bendradarbiauti, jeigu jie taip nežmoniškai elgiasi“, – pridūrė pabėgėlis.

Talibus dar įkvepia tai, kad praeityje afganai užsieniečius nugalėjo ne kartą. Tautos atmintyje dar gyvos pergalės prieš britų pajėgas 1842 ir 1880 metais, taip pat prieš sovietų kariuomenę, įsiveržusią 1979 metais.

Po pralaimėjimo 2001 metais talibai pasitraukė į kalnus. Tada jiems buvo sunkiau papildyti savo gretas.

Po penkerių metų jie energingai veikia vėl ir pergrupuoja jėgas, kad kovotų su užsieniečiais.

Tuo tarpu NATO vadovybė ragina bloko šalis siųsti į Afganistaną daugiau karių. Pirmoji į šį raginimą atsiliepė Lenkija.

Atvyks pusmečiu anksčiau

Tūkstančio lenkų karių kontingentas Afganistane bus dislokuotas iki kitų metų vasario – pusmečiu anksčiau, nei planuota iš pradžių, interviu britų dienraščiui „The Daily Telegraph“ sakė Lenkijos gynybos ministras.

Kontingentas bus pasiūlytas be jokių apribojimų, ir Lenkija tikisi, kad tai bus pavyzdys sąjungininkėms NATO, sakė gynybos ministras Radoslavas Sikorskis.

„Afganistano misija tikriausiai bus sunkiausia misija nuo lenkų dalyvavimo šturmuojant Berlyną 1945-aisiais, – iš Varšuvos minėtam laikraščiui sakė R.Sikorskis. – Jei mūsų sąjungininkėms reikia, mes eisime į pagalbą. Norime parodyti gerą pavyzdį“.

R.Sikorskis pridūrė, kad jei kitos šalys panaikintų savo vadinamuosius draudimus dėl Afganistane esančių savo karių, NATO galbūt galėtų išsiversti su dabartinėmis pajėgomis, neprašydama papildomų kontingentų kaip pastaraisiais mėnesiais. „Tada mums pakaktų karių saugumui įvesti“, – pažymėjo jis.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Pasaulyje su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.