Gyviesiems siekti geresnių darbo sąlygų padės ir mirusieji?

Teismo medicinos ekspertai teigia persisotinę popieriniais pažadais. Jei planuojamas artimiausias pokalbis su miesto valdžia neduos konkrečių rezultatų, klaipėdiečiai ekspertai į morgą ketina nebepriimti mirusiųjų palaikų.

Mykolo Romerio universiteto Teismo medicinos instituto (TMI) Klaipėdos skyriaus darbuotojams opiausia – pastato problema. Tenka dirbti per dvi vietas, susigrūdus kapitalinio remonto reikalaujančiose patalpose.

Dirbant tokiomis sąlygomis deramos pagarbos nesulaukia ne tik teismo ekspertai, bet ir mirusieji.

Ne vienerius metus naudojęsi bendromis patalpomis su Klaipėdos miesto ligoninės Patologijos skyriumi, teismo medicinos ekspertai tikėjosi, kad atidarius naująjį morgą, senasis lavoninės pastatas atiteks jiems – taip neva buvo žadėjęs meras.

Pasak teismo medicinos eksperto Vidmanto Armono, po įkurtuvių pažadai buvo pamiršti, o senąjį lavoninės pastatą pasiūlyta nuomotis. Neva Klaipėdos savivaldybė piktybiškai vengia iš esmės spręsti pastato problemą, kuri paverčiama popierine kliautimi.

Klaipėdos ligoninės vyriausiasis gydytojas Vinsas Janušonis „Vakarų ekspresui“ sakė iš Savivaldybės sulaukęs užklausimo, ar senąjį pastatą teismo ekspertams nuomoti, ar perleisti patikėjimo teise.

„Prastas sumanymas dar vieną juridinį asmenį įkurdinti įstaigoje. Ar jūs norėtumėte, kad jūsų keturių kambarių bute įsikurtų dar kas nors?“, – V. Janušonis neigė, kad pastatą kada nors žadėta atiduoti ekspertams.

„Lengviausia uždaryti“

Klaipėdos visuomenės sveikatos centras (VSC) higienos paso morgui neišduoda nuo 2004 metų.

Teismo ekspertai stebisi, kodėl VSC, konstatuodamas, kad patalpoms būtinas kapitalinis remontas, užmerkia akis ir leidžia dirbti toliau.

Pasak VSC saugos skyriaus l. e. vedėjos pareigas Astos Šlepetienės, dar vasarį TMI raštu teirautasi apie kapitalinį remontą. Atsakymo esą negauta iki šiol.

Anot A. Šlepetienės, instituto Klaipėdos skyriaus patalpose po paskutiniojo patikrinimo buvo užfiksuota ne tik aibė pažeidimų, bet ir konstatuota patalpų stoka.

VSC atstovė mano, kad patalpų remontui būtinos ne tik didžiulės lėšos, bet ir didesnės jų pačių iniciatyvos sprendžiant problemą. Remontą esą galima daryti ir išsinuomotose patalpose.

Morgo patalpas vengiama uždaryti, nes Klaipėdos krašte tai yra vienintelė tokia įstaiga.

„Uždaryti lengviausia, bet kraštutinės priemonės nėra veiksmingos. Kol kas taikome kitokias poveikio priemones. Ką darysime, jei situacija nesikeis? Skirsime baudą nuo 200 iki 500 litų arba stabdysime veiklą. Nebent jie sugebėtų įrodyti, kad dėl prastos pastato būklės yra nekalti, tada šis atvejis būtų perduotas mūsų vyresnybei – Valstybiniam sveikatos centrui“, – sakė vedėja.

„Vyksta tik susirašinėjimas“

TMI direktorius dr. Alvydas Pauliukevičius pripažino, kad situacija dėl patalpų nėra pavydėtina visoje šalyje, o Klaipėdoje – viena iš prasčiausių visoje Lietuvoje.

Pasak jo, pagal darbo krūvį Klaipėdos skyriui reikėtų 500 kv. m. patalpos, kur mirusiųjų kūnų medicininė apžiūra būtų atskirta nuo lankytojų bei gyvųjų apžiūros.

Norint gauti finansavimą iš Vyriausybės, anot direktoriaus, pastatas turėtų būti perduotas. Panaudos sutartis, kurią pasirašyti siūlo Savivaldybė, neleidžia patalpų pritaikyti savo reikmėms. Taip pat norima, kad būtų skirta didesnės patalpos nei dabar siūloma.

„Raštų prirašyta ne vienas kilogramas, susirašinėjimas vyksta ketverius metus, o problemos sprendimas nepajuda iš vietos“, – sakė A. Pauliukevičius.

Teismo ekspertai tikina, kad kantrybės taurė baigia persipildyti. A. Pauliukevičius žada tartis su meru, kartu atsivežti specialistą, galintį apžiūrėti patalpas ir įvertinti situaciją.

„Jei bus konstatuota, kad tokiose patalpose dirbti neįmanoma, darbas bus stabdomas – mirusiųjų nebepriimsime“, – teigė direktorius.

Užrūstino merą

„Šantažas – ne vietoje“, – į ketinimus nebepriimti mirusiųjų reagavo miesto meras Rimantas Taraškevičius ir sakė nesuprantąs, kaip tiek prisidirbus teismo ekspertai dar reiškia pretenzijas.

Meras priminė, kad šių metų sausį miesto Taryba leido institutui penkerius metus neatlygintinai naudotis patalpomis, nes pirminis pasiūlymas patalpas nuomotis buvo atmestas. TMI tik savo lėšomis reikėtų atlikti remontą.

„Iš kokių pinigų daryti remontą? Čia jų problema. Jei netenkina mūsų sprendimas, jie patys gali statytis pastatą arba ieškoti kitų patalpų“, – teigė meras.

Tiesa, jis minėjo vis dėlto kreipęsis į Finansų ministeriją ir paprašęs skirti pinigų morgui. Atsakyta, kad tam reikėtų paruošti investicinį projektą pastato rekonstrukcijai. Kol kas neaišku, kas rūpintųsi remontu – šeimininkė Savivaldybė ar norintis patalpas perimti TMI.

P. S. Kai straipsnis buvo paruoštas, planuotas mero ir instituto direktoriaus susitikimas įvyko. Anot R. Taraškevičiaus, galutinis sprendimas bus priimtas kitą savaitę – arba pastatas bus perleistas patikėjimo teise Teismo medicinos institutui ir šie remontuosis patalpas, arba to imsis pati Savivaldybė, o vėliau perduos institutui.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.