Specialistai siūlo nenumoti ranka į instrukcijas
Jeigu susirengėte pirkti keptuvę, atkreipkite dėmesį ne tik į kainą, bet ir jos svorį. Įsigiję gerą pirkinį, bet netinkamai jį naudodami, gamintojo pastangas jums įtikti galite lengvai paversti niekais.
Turi būti pakankamai sunki
Vienos stambiausių indų ir virtuvės reikmenų importuotojos Lietuvoje UAB „Arkietė” komercijos direktoriaus Pauliaus Albertavičiaus nuomone, kiekvienos šeimininkės namuose būtinai turi būti kokybiška keptuvė ir kokybiškas virtuvinis peilis. Nors jie vartojami dažniausiai, tačiau dažna šeimininkė renkasi bet kokį peilį ir bet kokią keptuvę, svarbu, kad pigu.
„Gera keptuvė turi būti pakankamai sunki. Ant dugno turėtų būti metalinis apsauginis diskas, kuris paskirto šilumą po dugną ir taip apsaugo nuo to, kad indas neišsikraipytų”, – kalbėjo indų parduotuvės „Žana” vedėja Jolanta Moliejienė. P.Albertavičius teigė, kad renkantis indus, įrankius, reikėtų atkreipti dėmesį ne tik į kokybę, bet ir į funkcionalumą, naudojimo instrukciją.
Keptuvę – į šaldytuvą
„Pirkėjas turi apsispręsti, kaip ilgai reikmenis norės naudoti savo virtuvėje. Maža kaina pradžiugins tik perkant, bet ne naudojant. Manau, taupyti reikėtų kitur. Indus naudojame kasdien. Jeigu jie – kokybiški ir patogūs, su gera nuotaika maistą gaminsime ir jį valgysime”, – kalbėjo P.Albertavičius.
Daugėja universalių indų. „Kaip pavyzdį galima paminėti „Tefal” keptuves. Šiais metais pristatėme naują seriją „Ingenio”, kuri sukurta vietą virtuvėje taupančiam žmogui. Keptuves su nuimamomis rankenomis ne tik patogu išplauti. O uždėjus plastikinį dangtį, šias keptuves su maistu galima laikyti šaldytuve”, – sakė P.Albertavičius.
Reikia skaityti instrukcijas
Specialistai pataria visuomet pasidomėti, iš ko pagamintas indas, ar jis tinkamas naudoti vienoje ar kitoje namuose turimoje buitinėje technikoje. Dažnėja atvejų, kad indaplovėse pažeidžiama indų danga, prarandamas žvilgesys.
„Gamintojai paprastai ant pakuotės nurodo daug įvairios informacijos, kurią siūlau išsinagrinėti prieš naudojant, o dar geriau – prieš perkant. Puodų bei keptuvių instrukcijose dažnai būna informacijos, kuri ypač svarbi norint užtikrinti ilgą indo tarnavimą”, – sakė P.Albertavičius. Pavyzdžiui, keptuvių negalima perkaitinti, o įkaitusios jokiu būdu nekišti po šaltu vandeniu, nes ji išsigaubs.
Plauti rankomis
„Ar indas ilgai tarnaus, penkiasdešimt procentų priklauso nuo mūsų pačių. Žmonės įsivaizduoja: jei jau nusipirko gerą daiktą, jo nereikia saugoti. Gerai keptuvei išvalyti pakanka popierinės servetėlės. Nereikia nei vandens, nei valiklių, nes jie indams taip pat nėra sveika”, – teigė J.Moliejienė.
Vedėja patarė krištolinių indų jokiu būdu nedėti į indaplovę, nes nuo chemikalų jie gali prarasti spindesį. Geriau plauti rankomis. Metalinius indus būtina sausai iššluostyti.
J.Moliejienė patarė pirkti plieninius puodus. Indai iš šio lydinio nesideformuoja, neišsidaužo. „Net jei ir prisvilinai, ką sunku padaryti tokiems puodams, trumpam užmerkei – ir išsiplovė. Nereikia gaišti laiko ir gramdyti. Tai labai patogu šiuolaikinėms šeimininkėms, kurios neturi nei noro, nei laiko stovėti prie puodo ir jį maišyti”, – sakė J.Moliejienė. Indukcinėms viryklėms tinka tik labai geros kokybės plieno puodai.