Iššokę pėdų kauliukai – problema, kurią galima išspręsti

Kasdien vėstant orams mūsų žvilgsnis vis dažniau krypsta į batų parduotuves, siūlančias šiltą ir kokybišką šaltojo sezono avalynę. Tačiau jei jau turite vargo dėl išsišokusių pėdos kauliukų, net ir patys kokybiškiausi batai neišgelbės nuo diskomforto ir nuolat kamuojančio pėdų skausmo. Kaip išvengti vargo dėl pėdų ir kaip gydyti jau išsišokusius kauliukus, konsultuoja Medicinos diagnostikos centro ortopedas-traumatologas Darijus Rimas.

Kas gi tas kauliukas?

Hallux valgus – taip lotyniškai vadinami iššokę pėdų kauliukai. Hallux lotyniškai – didysis pirštas, valgus apibūdina deformacijos kryptį. Didysis pirštas krypsta link kitų pirštų ir sudaro kampą su pirmuoju padikauliu, liaudiškai tai vadinama kauliuku. Sunkesniu atveju oda ir poodis ties kauliuku parausta, patinsta.

Tarp pėdos didžiojo piršto ir pirmojo padikaulio esantis sąnarys yra sudėtingas. Žmogui judant dirba sąnarį sudarantys kaulai, raiščiai ir sausgyslės. Kartu jie perkelia bei paskirsto kūno svorį. Ilgą laiką traumuojant sąnarį atsiranda kaulinės deformacijos.

Kada susergama šia liga?

Sąnarių deformacija laikui bėgant tampa ne vien kosmetine problema, trukdančia avėti madingus aukštakulnius batelius. Tai ir labai skausminga liga.

Susirgimo simptomai paprastai koncentruojasi apie kauliukų centrą. Jie tampa skausmingi, darosi sunku vaikščioti aukštakulniais ir net paprastais batais. Oda ir minkštieji audiniai apie kauliukus patinsta, atsiranda uždegimas.

Šia liga dažniau serga moterys, mėgstančios avėti siaurus, smailais galais aukštakulnius batus. Tokie batai ypač traumuoja pėdos sąnarį, nes žengiant visas kūno svoris tenka būtent jam. Jauna mergina, įpratusi avėti aukštakulnius, turėtų neužmiršti, kad bėgant metams, ypač jei kinta svoris, įpročius reikės keisti. Be to, tai paveldimas susirgimas. Tokios deformacijos – dažnas vienos giminės bruožas. Tačiau paveldimi ne kauliukai, o pėdos tipas. Žmonėms, turintiems plačią pėdą ar žemą pėdos skliautą, kauliukais iššoka dažniau, nei turintiems aukštą pėdos skliautą. Vis dėlto tai nereiškia, kad jei jūsų mamai atsirado kauliukai, tai ir jūs juos turėsite. Tiesiog būkite rūpestingesnės.

Vyresnio amžiaus žmones taip pat dažnai kamuoja ši problema, kauliukas išsišauna dėl to, kad jų didžiojo piršto sąnarys dažnai esti pažeistas artrito. Įvairių formų artritai taip pat turi įtakos kauliukams atsirasti. Artritas pažeidžia apsauginę kremzlę, sąnarį, jis darosi ne toks judrus. Polinkis sirgti yra paveldimas, tėvai privalo stebėti, ar vaikui nesiranda ankstyvų pėdos deformacijos požymių, ar jis nejaučia diskomforto. Jei vaiko pėda tokio paties tipo, kaip ir vieno iš tėvų, ilgainiui veikiausiai ir jam išsivystys kauliukai.

Gydymas

Ligos gydymas priklauso nuo deformacijos sunkumo ir skausmo intensyvumo. Norėdami išvengti ligos progresavimo į gydytoją ortopedą turėtume kreiptis vos tik pajutę pirmuosius deformacijos požymius ir skausmą. Negydomi kauliukai kuo toliau, tuo labiau darosi skausmingi, deformuojasi ir kiti pėdos pirštai bei visa pėda.

Lengvam skausmui ir uždegimui malšinti skiriami nesteroidiniai uždegimo slopinamieji vaistai, fizioterapijos procedūros, naudojami specialūs batų įdėklai, koreguojantys pėdos judesius ir mažinantys kauliukų skausmą. Reumatoidinio ar podagrinio artrito atvejais skiriami papildomi medikamentai.

Operacija rekomenduojama tada, kai gydant konservatyviai nesulaukiama norimo efekto arba deformacija yra gerokai pažengusi. Po operacijos daugumai pacientų išnyksta kaulo deformacija ir skausmas. Operacijos esmė – ištaisyti kaulų ašį, pašalinti kaulines išaugas ir atgaivinti normalią sąnario funkciją. Apžiūrimos pėdos, rentgenogramose išmatuojama keletas svarbių kampų, kuriuos formuoja pėdos kaulai, nustatomas deformacijos laipsnis ir pasirenkamas operacijos tipas.

Operacijos

Esant lengvai hallux valgus deformacijai ortopedas pašalina kaulines išaugas, be to, apie sąnarį atlieka sausgyslių ir raiščių plastiką.

Vidutinės hallux valgus formos deformacijai gydyti pašalinamos kaulinės išaugos, perpjautas kaulas pastumiamas į teisingą padėtį, aplink sąnarį atliekama raiščių ir sausgyslių plastika.

Sunkios hallux valgus deformacijos atvejais atliekamos šios chirurginės procedūros: pašalinamos kaulinės išaugos; iš kaulo pašalinama kylio formos dalis, kaulas atstatomas į teisingą padėtį ir fiksuojamas metalinėmis konstrukcijomis; atkuriama sausgyslių ir raiščių plastika.

Jei sąnarys labai pažeistas, gali būti taikoma papildoma minkštųjų audinių plastika arba sąnario endoprotezavimas. Esant lengvai ir vidutinei deformacijai tuo pačiu metu galima operuoti abi pėdas. Sunkios deformacijos atvejais operuojama po vieną pėdą. Kitą operaciją geriausia daryti po 4-6 mėnesių. Po operacijos paciento pėda sutvarstoma, 3-6 savaitėms jam parenkami specialūs batai. Po to leidžiama avėti normalius batus, tačiau fizinis aktyvumas dar 8-12 savaičių yra ribojamas.

Vidutiniais ir sunkiais atvejais perpjautas kaulas fiksuojamas metalo strypais, sraigtais ar plokštele. Sunkesniais atvejais po operacijos 4-6 savaitėms uždedama gipso langetė. Patariama vaikščioti su ramentais, operuota koja neminti. Kaulas sugyja per 8 savaites. Pooperaciniu periodu labai svarbu mankštinti didįjį pirštą. Mankšta pradedama 10-12 dienų po operacijos, kai sugyja operacinis pjūvis.

Apie 85 proc. žmonių, kuriems buvo operuota pėda, operacija patenkinti, bet pirmo piršto judrumas po operacijos dažnai sumažėja. Daugumai žmonių tai netrukdo, bet sportininkams ir šokėjams tai labai svarbu. Kartais pirmas pirštas palengva grįžta į ankstesnę padėtį, kauliukas vėl iššoka, tada operaciją reikia kartoti. Nutinka ir kitų komplikacijų, kurios nėra malonios nei pacientui, nei chirurgui. Svarbu pasirinkti patyrusį chirurgą, besidomintį šia problema.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

6 komentarai į "Iššokę pėdų kauliukai – problema, kurią galima išspręsti"

 1. Gina

  Perskaiciau viska , ak tik galima buvo atrasti apie hallux valgus ir nieko nebezinau , ka tureciau daryti… Operuotis , ar toliau kesti beprotiskus skausmus ??? Juk aiskiai parasyta , kad kauliukai ir vel gali ataugti!!! Ka daryti , patarkite , kas jau ta pragara praejote ! Nuosirdziai dekoju!
  Pagarbiai Gina

 2. Gina

  … ir dar… kiek kainuoja tokia hallux valgus operacija?
  Aciu!
  Pagarbiai Gina

 3. roma

  Labai gera aktuali tema. Tik mažai yra informacijos. Norėčiau operuotis pėdos kauliukus, nes jie skauda ne tik vaikštant, nors avalinę nešioju patogią, plačią ir žemą, bet ir sėdint . kur tokios operacijos atliekamos, kiek kainuoja ar po tokių operacijų , jei jos buvo (sunkios) duodama reabilitacija, kiek ilgai užtrunka pooperacinis laikotarpis , ir ką turi žinoti žmogus po tokios operacijos , kad pėdos kauliukai neataugtų.

 4. Rita

  Mane kamuoja Hallux skausmai…
  Noreciau pasidaryti operacija bet nezinau kur kreiptis ir kiek tai kainuotu. Lauksiu jusu patarimo. Aciu

 5. Nida

  Noreciau pasidaryti operacija bet nezinau kur kreiptis ir kiek tai kainuotu. Lauksiu jusu patarimo. Aciu

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.