Žvejų gatvėje stovintys nebenaudojami sandėliai, vienas iš kurių dar prieš dešimtmetį visoje Lietuvoje garsėjo kaip alternatyvios kultūros centras, bent jau artimiausiais metais atgimti neturėtų.
Šiuo metu sandėlis Žvejų g. 18 (buvęs Žvejų g. 8a) priklauso uostamiesčio bendrovei „Semperfis”, o esantis šalia, Žvejų 18a (buvęs 8b) – UAB „Sphaera”. Šių bendrovių atstovai apie pastatų ateitį kalba lakoniškai – dabar esą dirbama ties jų koncepcija ir planuojama pateikti prašymą gauti projektavimo sąlygoms.
Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos Paveldosaugos skyriaus vedėja Rima Noreikienė svarstė, jog naujam gyvenimui šie seni ir vertingi pastatai galėtų pakilti tada, kai bendrovė „Klaipėdos laivų remontas” įgyvendins projektą, pagal kurį klaipėdiečiams ir miesto svečiams atverta gamybinė įmonės teritorija taps pramogų erdve. Tada pakils aplinkinių pastatų vertė, taigi ir buvusiuose sandėliuose labiau vertės ką nors daryti.
„Pastatai užsandarinti, stogas normalus – grėsmės jie nekelia ir nėra avarinės būklės, tačiau restauruoti reikia”, – sakė R. Noreikienė.
Minėti sandėliai yra įtraukti į valstybės saugomų nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą dėl savo istorinės ir architektūrinės vertės. Jie buvo pastatyti XIX amžiaus antrąjį trečiąjį dešimtmetį. Iki XVIII amžiaus antrosios pusės vieta, kur stovi sandėliai, įėjo į pilies gynybinę zoną, todėl jokių civilinės paskirties statinių čia nebuvo. XVIII ir XIX amžių sandūroje ši teritorija buvo padalinta į sklypus ir išnuomota pirkliams – jie čia statė sandėlius ir kitus pastatus.
Iki šių dienų išlikę raudonų plytų sandėliai buvo pastatyti nugriovus jų pirmtakus, buvusius kiek kitokių gabaritų. Abu sandėliai yra panašūs, tačiau statyti ne vienu metu – taip spėjama remiantis skirtingose plytinėse pagamintomis plytomis, metalinių elementų skirtumais ir tarp pastatų paliktu tarpu.
Žvejų g. 18 esantį sandėlį pastatė garsaus pirklio Karlo Emanuelio Volfo sūnus. Beje, jis yra vadintas Karlo sandėliu, tačiau tiksli šio pavadinimo kilmė nežinoma. Spėjama, kad taip jis galėjęs būti pavadintas todėl, kad šalia stovėjo Karlo tiltas. Prie šio sandėlio, kuriame buvo laikomi grūdai, sėklos bei pašarai, buvo įrengtas ir slipas, veikęs iki XIX amžiaus pabaigos.
Sandėlį Žvejų g. 18a, manoma, pastatė turtingas pirklys Samuelis Šulcas Michelzenas. Jame buvo laikoma daugiausia geležis, metalo dirbiniai.
Judrioje, prekybai patogioje vietoje pastatyti sandėliai yra matę ir dideles iškilmes – čia buvo sutiktas 1842-aisiais Klaipėdoje svečiavęsis karalius Frydrichas Vilhelmas IV.
Per sovietmečiu vykusį remontą sandėliai prarado stoglangius, stoglovius ir lietvamzdžius. Tarp pastatų atsirado metaliniai priešgaisriniai laiptai, iškilo kaminai, viduje buvo padarytos pertvaros, patobulinti išorės prekių pakėlimo mechanizmai.
Po nepriklausomybės atkūrimo Žvejų g. 18a sandėlyje kurį laiką veikė alternatyvios kultūros centras „Prieplauka”. Pasak tuomet Savivaldybės administracijos Kultūros skyriui vadovavusios Nijolės Laužikienės, čia vyko įvairūs renginiai – parodos, diskotekos.
„Tie renginiai neatitiko saugumo reikalavimų. Reikėjo įvykdyti tam tikras sąlygas dėl elektros instaliacijos. Iš pradžių renginiai nebuvo masiniai, todėl tai toleruota”, – prisiminė ji.
1995 metais uždarius „Prieplauką”, sandėliai vėliau buvo privatizuoti ir iki šiol stovi nenaudojami.