Informacinių technologijų verslo kompanijos susiduria su didele problema – piratavimo intelektine nuosavybe lygis Lietuvoje yra itin didelis, o vienos konkrečios atsakingos už autorinių teisių apsaugą žinybos nėra
Nors autorinėmis teisėmis rūpinasi Kultūros ministerija, šiuos reikalus kuruoja ir Informacinės visuomenės plėtros komitetas, Susisiekimo ministerija, Vidaus reikalų ministerija, tačiau nėra vienos konkrečios institucijos, kuri būtų atsakinga ir turėtų įgaliojimą užtikrinti intelektinės nuosavybės apsaugą.
Todėl intelektinės nuosavybės vagys Lietuvoje kol kas net nesirengia slapstytis ir sėkmingai naudojasi nelegaliomis programomis. Skaičiuojama, kad šiuo metu piratavimo lygis Lietuvoje siekia 57 procentus.
Griežtins bausmes
Kai kurių ekspertų vertinimu, tam, kad Lietuvoje sumažėtų piratavimo lygis ir intelektinės nuosavybės vagysčių, būtina griežtinti baudžiamąją ir administracinę atsakomybę. Šiuo metu pagal Lietuvoje galiojančius įstatymus tam, kad intelektinės nuosavybės vagiui būtų taikoma baudžiamoji atsakomybė, padarytos žalos mastas turi viršyti 12,5 tūkst. litų.
Europos Komisija (EK) birželio pabaigoje priėmė direktyvos dėl kovos su intelektinės nuosavybės pažeidimais pasiūlymą. Joje visi tyčiniai intelektinės nuosavybės teisių pažeidimai komerciniu mastu laikomi baudžiamosiomis veiklomis. Mažiausia bausmė yra ketverių metų laisvės atėmimas. Jeigu pažeidimas padarytas vadovaujant nusikalstamai organizacijai arba kelia didelę grėsmę žmonių sveikatai ir saugumui, mažiausia baudos suma turės siekti 100 tūkst. eurų (345 tūkst. litų).
Premjeras vėl pažadėjo
Verslo programinės įrangos aljanso prezidentas Ervinas Leontjevas sako, kad vien baudų didinimu ši problema nebus išspręsta. Anot jo, pirmiausia reikia, kad būtų aiškiai apibrėžta, kas kontroliuoja programinės įrangos legalumą, kaip ir kokiu periodiškumu tai vyksta, kas įgaliotas tikrinti ir bausti pažeidėjus, kas ir kam turės pateikti veiklos ataskaitą. Šiuos klausimus IT verslo atstovai uždavė ir premjerui Gediminui Kirkilui.
„Manau, kad įgaliota institucija turėtų būti Informacinės visuomenės plėtros komitetas. Sprendimo nepriėmėme, bet greičiausiai būtent šiai institucijai pavesime šią sritį”, – neseniai po susitikimo su Verslo programinės įrangos aljanso atstovais sakė premjeras Kirkilas, šią savaitę per parodą „Infobalt” pareiškęs asmeniškai rūpintis IT reikalais šalyje.
Laimėtų valstybė
Leontjevas priduria, kad sustiprinus intelektinės nuosavybės apsaugą galėtų uždirbti ir valstybė. Štai tarptautinės rinkos tyrimų kompanijos „International Data Corporation” atlikto tyrimo rezultatai rodo, kad iki 2009 metų piratavimo lygį nuo 58 proc. sumažinus iki 48 proc. Lietuvos IT sektorius gautų 130 mln. litų papildomų pajamų, o valstybė į biudžetą surinktų beveik 30 mln. litų. daugiau mokesčių. Šalies bendrojo vidaus produkto prieaugis padidėtų 220 mln. litų.