Lietuvos AIDS centro anoniminis kabinetas paminėjo 15 metų sukaktį

Ketvirtadienį, spalio 19 d., Lietuvos AIDS centro anoniminis kabinetas minėjo 15 metų sukaktį.

1991 metais kabinetas buvo įkurtas to meto Sveikatos apsaugos ministro Juozo Olekos įsakymu. „Tuo metu tai buvo lyg naujas požiūris į asmenį, užsikrėtusį lytiškai plintančiomis infekcijomis (LPI). Atsižvelgiant į žmonių pageidavimus, jiems reikalingos paslaugos pradėtos teikti anonimiškai“, – susirinkusiems svečiams kalbėjo Lietuvos AIDS centro direktorius dr. Saulius Čaplinskas.

Prieš 15 metų įsteigto kabineto funkcijos siekė tolimų visuomenės sveikatos tikslų – lytiškai plintančių infekcijų plitimo ir sergamumo mažinimo, operatyvios diagnostikos, laiku paskirto gydymo bei, asmens pageidavimu, anoniminio konsultavimo. Esminis pokytis buvo tas, kad žmogus, jeigu jam nustatyta patologija, jau pirmo apsilankymo metu galėjo gauti reikiamą gydymą anonimiškai. Aukštos kokybės ir tikslūs diagnostiniai tyrimai buvo atliekami pacientui dar neišėjus iš kabineto. Anoniminiame kabinete ne tik tiriama dėl ligų, bet ir visada profesionaliai informuojama apie jų profilaktiką, mokoma atsakingos lytinės elgsenos, sveikesnės gyvensenos.

Per 15 veiklos metų apsilankiusiųjų skaičius nuolatos augo: nuo 2 tūkst. 1992 m. iki 5 tūkst. 2005 metais. Ypač kabineto teikiamas paslaugas pamėgo jaunimas. Pagrindiniai kabineto lankytojai –iki 30 metų amžiaus.

Pasak Lietuvos AIDS centro gydytojos Rūtos Jarašūnienės, dažnai net pastebėjus lytiškai plintančios infekcijos simptomus vengiama ar delsiama kreiptis į medikus kvalifikuotos pagalbos, nes visuomenėje šios ligos vis dar stigmatizuojamos. Neretai žmonės gydosi patys ar ieško privačios pagalbos, taip siekdami užsitikrinti didesnį privatumą.

„Priimtinos ir prieinamos žmogui sveikatos priežiūros dėl lytiškai plintančių infekcijų užtikrinimas laikytinas viena iš svarbiausių antrinės LPI prevencijos priemonių. Specialistai įvairiais būdais turėtų padrąsinti žmones, pastebėjusius LPI simptomus, kuo skubiau kreiptis profesionalios medicininės pagalbos“, – pažymėjo S.Čaplinskas.

Pastaruoju metu Lietuvos AIDS centro anoniminiame kabinete įdiegtos naujos technologijos ir metodai suteikia galimybę diagnozuoti visas LPI. Šio kabineto lankytojai, esant reikalui, gali būti tiriami ypač jautriais – molekuliniais – laboratoriniais tyrimo metodais, kurie iki šiol dar neprieinami kituose kabinetuose. Lietuvos AIDS centras – vienintelė įstaiga Lietuvoje, kur lėtinė gonorėja diagnozuojama 98 proc. tikslumu.

Lietuvos AIDS centro anoniminio kabineto 15 metų gimtadienio proga buvo prisiminti visi medikai, slaugytojos ir socialiniai darbuotojai, dirbę ir dirbantys šį sunkų, bet taip reikalingą visuomenei darbą.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.