Vilniaus Volungės pradinėje mokykloje trūko ilgai tvinkęs pūlinys. Trečiadienio įvykis, kai buvo sužaloti trys antrokai, išprovokavo tiek ugdymo įstaigos administraciją, tiek ir tėvus ieškoti išeities iš nenormalios padėties.
Vilniaus Volungės pradinėje mokykloje įvykęs incidentas, per kurį, pasak mokyklos pedagogų, emocinių ir elgesio sutrikimų turintis antros klasės mokinys Santautas Z. sužalojo tris bendramokslius, pagaliau išprovokavo mokyklos vadovų ir švietimo valdininkų reakciją.
Šios klasės tėvai dėl nenormalios padėties ne kartą prašė imtis priemonių tiek mokyklos vadovybės, tiek savivaldybės valdininkų, kreiptasi net į Švietimo ir mokslo ministeriją.
Tačiau tik vakar Volungės pradinėje mokykloje sulaukta psichologų ir kitų specialistų. Vilniaus meras Artūras Zuokas pavedė už švietimo reikalus mieste atsakingam vicemerui Gediminui Paviržiui sudaryti komisiją, kuri detaliai išsiaiškintų incidento aplinkybes. Iš dviejų savivaldybės Švietimo skyriaus specialistų ir psichologo sudaryta komisija per kelias dienas turi pateikti išvadas bei problemos sprendimo būdus.
Švietimo skyriaus vedėjo Juliaus Skestenio teigimu, Vilniaus pedagoginio psichologinio centro specialistai dar kartą privalės ištirti neprognozuojamu elgesiu pasižyminčio antroko galimybes mokytis įprastoje mokykloje.
Vaikas prieš mėnesį buvo tirtas Vaiko raidos centre. Tada šios įstaigos specialistai pripažino, kad antrokas turi socialinių įgūdžių ir elgesio problemų bei rekomendavo skirti papildomą klasės auklėtojos padėjėjos etatą vaikui prižiūrėti.
Išsigando plastikinio peilio
Kaip vakar pranešė LŽ, trečiadienį į šią mokyklą buvo kviečiami policijos pareigūnai raminti vieno antros klasės mokinio.
Mokyklos direktorės Danguolės Fokienės ir kitų mokytojų teigimu, devynmetis Santautas Z. elgėsi itin agresyviai, jis esą užpuolė bendraklasius.
Trys iš jų pateko į ligoninę, vaikams diagnozuoti stiprūs sumušimai, o devynmečiam L.P. konstatuotas kairės rankos dilbio lūžis, dešiniojoje – pjautinė žaizda. Vaikams taip pat įtarti galvos smegenų sutrenkimai.
Išsigandusi plastikiniu peiliu ginkluoto devynmečio mokyklos direktorė net užsirakino savo kabinete.
Nėjo į pamokas
Vakar Volungės mokykloje į pamokas atėjo tik 10 iš 23 antrokų. „Tėvai labai susirūpinę, sakė neleisiantys atžalų į pamokas, kol nebus užtikrintas vaikų saugumas, todėl nedelsiant šaukiamas klasės tėvų susirinkimas. Bandysime patys ieškoti sprendimo galimybių”, – sakė antrokų auklėtoja Jūratė Čerepovienė.
Volungės pagrindinės mokyklos direktorė teigė įtikinėjanti berniuko motiną, kad ši vaiką leistų ištirti psichologams. „Niekas nekalba apie tai, kad jo čia nebūtų. Tačiau Santautas privalo laikytis elgesio normų ir tuo labiau nežaloti kitų vaikų. Jis gąsdina visą mokyklą, jokios žodinės pastabos jo jau nebegali paveikti”, – skundėsi mokyklos vadovė.
Terorizuoja skambučiais
Rankos dilbio lūžį patyrusio L.P. motina Diana Petravičienė pasakojo vakar susilaukusi Santauto motinos skambučio.
„Ji iš pat ryto ėmė terorizuoti, kad kreipsis į teismą ir kitas instancijas. Tada nurodė man su sūnumi važiuoti į kažkokią privačią kliniką, kur sūnui būtų atlikta „tinkama” medicininė apžiūra. Atsisakiau tai daryti, nes mes jau turime gydytojų išvadas apie patirtus sužalojimus”, – LŽ pasakojo Petravičienė.
Artimiausiomis dienomis L.P. tėvai teigė kreipsiąsi į teismą dėl žalos atlyginimo. Kompensacijos jie tvirtino reikalausią ne iš mokyklos, o būtent Santauto tėvų.
Beje, per vakar vakare vykusį tėvų susirinkimą buvo iškelta idėja visiems antrokų tėvams, kurių vaikai esą nukentėjo nuo agresyvaus klasės draugo, kreiptis į teismą dėl žalos atlyginimo.
Kaltina šmeižtu
Tačiau Santauto artimieji įsitikinę, kad jų vaikas nekaltas dėl incidento mokykloje. Anot jų, berniukas gynėsi nuo jį puolusių bendraklasių.
Anot Santauto mamos, šis įvykis – mokyklos direktorės prieš jos sūnų tyčia suorganizuota šmeižto kampanija, norint atsikratyti problemiško vaiko. Už šmeižtą ir nesugebėjimą palaikyti tvarkos moteris ketina paduoti Fokienę į teismą.
„Grįžęs namo Santautas buvo šoko būsenos. Jis pasakojo, kad bėgdamas nuo jį erzinančių klasės draugų, užkliuvo už mergaitės ir abu nugriuvo ant žemės, – naujienų portalui „Delfi” tvirtino moteris. – Tada ant jo užšoko klasiokas. Santautas nubėgo į mokyklos virtuvėlę ir ten radęs plastelinui pjaustyti skirtą plastmasinį peilį, pagąsdino jį užpuolusius bendraklasius, kad prie jo nelįstų”.
Moteris toliau neigė, kad jos sūnus sužalojo bendraklasius ir peikė, anot jos, visišką anarchiją mokykloje. Pernai esą jos sūnus buvo sumuštas ketvirtokų, o vienas iš trečiadienį nuo Santatuo nukentėjusių berniukų tada „spardė mergaitei galvą”.
Įžvelgia nesusikalbėjimą
Specialistų duomenimis, šiuo metu iki 10 proc. moksleivių Lietuvoje turi mažiau ar daugiau ryškių elgesio sutrikimų. Vis daugiau tėvų ir pedagogų kreipiasi į psichologus, kad šie ištirtų vaikų psichologinę būklę ir pagelbėtų tolesniame ugdymo procese.
Vilniaus vaiko raidos centro, kuriame buvo tirtas Santautas, direktorė Jovita Petrulytė pagrindinę nutikusios nelaimės priežastį įžvelgė mokyklos ir savo valdomos įstaigos nesusikalbėjimą.
„Problema daugiau slypi ne mūsų darbe, problema yra tai, kaip mokytojams sekasi įgyvendinti psichologų rekomendacijas. Neturime tiek specialistų ir etatų, kad būtų galima eiti atskirai pas kiekvieną vaiką ir aiškintis jo problemas. Konkrečiu atveju mūsų specialistų ir mokytojų bendradarbiavimą vertinu kaip didelę nesėkmę”, – kalbėjo Petrulytė.
Centro vadovė mano, kad situaciją galėtų iš esmės pakeisti jau daugiau nei pusmetį valdžios institucijoje stringantys Minimalaus ir vidutinio vaiko priežiūros įstatymo pakeitimai, juose būtų aiškiai nubrėžta riba, kada vaikas dėl emocinių sutrikimų turi būti nukreipiamas mokytis į specialias ugdymo įstaigas.
Švietimo ir mokslo reikalų ministrė Roma Žakaitienė, komentuodama incidentą mokykloje, teigė, kad „bendras principas integruoti vaikus ir leisti drauge mokytis yra humaniškas ir teisingas”. „Tačiau jei yra vaikų, kurie dėl įvairių sutrikimų negali mokytis kartu, yra specialios mokyklos”, – sakė ministrė.
Nuo šių metų rugsėjo pradžios Vilniaus Šeškinės pradinėje mokykloje veikia speciali klasė mokiniams, turintiems elgesio ir emocinių sutrikimų. Mokiniai į šią klasę priimami tėvų prašymu. Šiuo metu specialioje klasėje mokomi 6 vaikai.