Festivalyje „Vivat accordeon” skambės tobuliausias pasaulyje akordeonas

Šį savaitgalį drauge su orkestru, birbynininkais, fleitininkais Klaipėdoje koncertuos garsiausi Lietuvos, Baltarusijos, Ukrainos, Rusijos ir Kinijos akordeonistai. Spalio 20-22 d. Klaipėdos universiteto koncertų salėje (K. Donelaičio g. 4) vyks V tarptautinis akordeono muzikos festivalis „Vivat accordeon”.

Festivalio rengėjas ir vadovas Juozo Karoso muzikos mokyklos mokytojas metodininkas, akordeonistas Robertas Užgalis įsitikinęs, kad akordeono muzikos festivalį Klaipėdoje jau seniai reikėjo organizuoti, bet nebuvo kam.

– Pagrindiniai akordeono muzikos populiarintojai Muzikos ir teatro akademijos rektorius Eduardas Gabnys ir tarptautinių festivalių Vilniuje organizatorius, Lietuvos akordeonistų sąjungos vadovas Raimondas Sviackevičius. Abu jie buvo mano mokytojai ir įtraukė mane į festivalius Vilniuje. Su jais pirmą kartą važiavau į prestižinį konkursą Italijoje 1995 m., kuriame grojau su studentais iš Latvijos, Turkijos.

Atsivėrusios sienos, prasiplėtę ryšiai paskatino organizuoti akordeono muzikos festivalį Klaipėdoje. Pirmasis „Vivat accordeon” įvyko 1998 m. Organizuojame festivalį kas dvejus metus, kad nebūtų skubos, kad būtų aukšta meninė kokybė.

Sulig kiekvienais metais festivalis tampa vis garsesnis, jį organizuoti vis lengviau. Atlikėjai patys siūlo programas, nori atvykti. Štai šiemet atvyksta į renginį akordeonistas net iš Kinijos. Beje Kinijoje yra trys milijonai akordeonininkų.

Kiek akordeonistų yra Lietuvoje?

Šiuo metu šalyje vien naujų itališkų akordeonų yra daugiau kaip 20. Vienas instrumentas kainuoja apie 7 tūkstančius eurų. Taigi akordeonas turi savo vertę ir savo atlikėjus, koncertus, festivalius, seminarus.

Daugiau kaip 30 metų akordeono muziką Lietuvoje populiarina Eduardo Gabnio ir Genadijaus Savkovo duetas, R. Sviackevičiaus vadovaujamas kvintetas „Concertino”. Yra ir jaunų atlikėjų. Pavyzdžiui, akordeonistas Kazys Stonkus įrašinėja naujausius akordeonui parašytus kūrinius, dalyvauja prestižiniuose banketuose, atstovauja Lietuvai su šiuo instrumentu. Kitas jaunas talentingas atlikėjas Danielius Rozovas dalyvaus mūsų festivalyje jau trečią ar ketvirtą kartą ir kiekvieną kartą skirtinguose amplua. Šįsyk publika išgirs jį grojant su birbynininku Irmantu Andriūnu. Akordeonistas Gintaras Mameniškis su su smuikininke Viktorija Gurskyte įkūrė ansamblį „Nostalgija” ir atlieka pramoginę akordeono muziką.

Ar akordeono specialybė populiari muzikos mokyklose?

Šiemet J. Karoso muzikos mokykla į akordeono specialybę priėmė 8 moksleivius. Mokykloje yra 6 šios specialybės pedagogai.

Akordeono populiarumas pastaruoju metu auga. Tai, kad jis yra didesnis nei prieš penkerius metus, manau yra ir šio festivalio bei seminarų, konkursų nuopelnas. Beje, šio festivalio metu, spalio 20, 21 d., nuo 10 val. J. Karoso muzikos mokykloje vyks seminaras „Įvairių tautų akordeono mokyklų panašumai ir skirtumai”. Vyks atviros meistriškumo pamokos, diskusijos, kurias ves festivalio svečiai.

Kuo tarp jų išsiskiria klaipėdietiškas akordeono muzikos festivalis „Vivat accordeon”?

Mūsų festivalio tikslas – parodyti kuo platesnį akordeono muzikos spektrą, pačią aukščiausią kokybę ir kiekvieną kartą nustebinti klausytojus, pateikti jiems staigmeną. Daugelis atlikėjų kviečiami į Klaipėdą pirmą kartą, uostamiesčio publikai jie nėra žinomi, tačiau jie labai gerai žinomi profesionalams. Pas mus atvyksta tokie akordeonistai, kurių pasiklausyti būtų verta vykti net į kitą šalį.

Pristatykite plačiau šiemetinio festivalio svečius, naujoves. Galbūt išduosite, kokia staigmena laukia klausytojų?

Festivalį atidarys ir uždarys Klaipėdos universiteto akordeonistų ansamblis ir birbynininkas Vytautas Tetenskas.

Pirmą kartą festivalyje su akordeonistais gros Klaipėdos kamerinis orkestras.

Vienas garsiausių festivalio svečių – akordeonistas Sergejus Osokinas iš Rusijos. Šis atlikėjas, grojantis akordeonu labai įvairią muziką, tituluojamas gyva legenda. Jis pirmasis pasaulyje konkurse įveikė mygtukinį akordeoną.

Žinia, akordeonai yra dviejų tipų mygtukiniai, taip vadinami bajanai, ir klavišiniai. Gal tris dešimtis metų Vokietijoje rengiamame pačiame prestižiškiausiame akordeonistų konkurse pirmas vietas visada užimdavo bajanistai. S. Osokinas, grojantis klavišiniu akordeonu, prieš dvejus metus šiame konkurse užėmė pirmąją vietą.

Į Klaipėdą S. Osokinas atvyks iš Italijos. Firmoje „Pigini” specialiai pagal jo užsakymą gaminamas patobulintas akordeonas. Festivalio „Vivat accordeon” publika jį išgirs pirmoji. Tokia šio festivalio staigmena.

Labai intriguoja solisto iš Kinijos pavardė.

Atlikėjas Cheng Feng iš Kinijos yra pelnęs pripažinimą įvairiose pasaulio šalyse. Šiuo metu studijuoja Ukrainoje pas profesorių Pavelą Feniuką. Jie atvyks į festivalį kartu.

P. Feniukas yra šiemetinio festivalio ryškiausia žvaigždė. Šis akordeonistas būdamas 31-erių metų, jau tapo profesoriumi. Jis įvertintas visame pasaulyje. Apie jį sklando legendos. Nuo 1987 m. daugelį metų visuose prestižiniuose konkursuose jis laimėdavo tik pirmąsias vietas.

Dalis visuomenės tikriausiai įsivaizduoja, kad akordeonas yra liaudies instrumentas, kuriuo grojama kapelose. Iš tiesų yra ne taip. Kokiame muzika skambės šiame festivalyje?

Ilgą laiką akordeono negalėjo priskirti prie jokios instrumentų grupės. Jis netiko nei prie klavišinių, nei prie pučiamųjų, nei prie styginių instrumentų, todėl buvo prijungtas prie liaudies instrumentų. Tik nepriklausomybės laikais Lietuvos muzikos akademijoje pagaliau buvo įsteigtas savarankiškas Akordeono muzikos skyrius.

Iš tiesų akordeonu galima groti tiek klasikinę muziką, tiek džiazą, pramoginę, liaudies ir kt. muziką. Vien P. Feniukas savo programoje turi 80 kūrinių nuo Bacho, Piacolos iki šiuolaikinių, specialiai jam parašytų kūrinių.

Klasikinė muzika – kai akordeonu atliekama perdaryta J. S. Bacho vargonų muzika. Iš tiesų akordeono ir vargonų skambesys labai nedaug skiriasi. Net popiežius yra leidęs bažnyčiose, kuriose nėra vargonų, šv. Mišias groti akordeonu.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Kultūra su žyma , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.