Popiežius Benediktas XVI, mėgindamas užgydyti katalikybės skilimo žaizdas, rengia dokumentą, kuriuo tradicionalistai vėl grįžtų atgal į Bažnyčios glėbį, o pamaldose būtų leista dažniau vartoti lotynų kalbą, trečiadienį pranešė šaltiniai Vatikane.
Lotynų kalba pamaldose nebevartojama po 1962-1965 metais vykusio Vatikano II Susirinkimo, kuris galutinai įtvirtino nurodymą šv. Mišias aukoti vietos kalbomis. Daugelis tradicinių pažiūrų katalikų šios ir kitų Susirinkimo įdiegtų naujovių, pavyzdžiui, dialogo su nekrikščioniškomis religijomis, nepriėmė.
Pasak šaltinių Vatikane, dokumentas veikiausiai bus „motu proprio”, tai yra popiežiaus asmeniškai inicijuoto dekreto formos. Juo bus siekiama nustatyti tradicionalistų grįžimo į Bažnyčią tvarką ir grąžinti lotynų kalbos vartojimą pamaldose to norintiesiems.
Tai reglamentuos indultas – specialus Šventojo Sosto leidimas asmeniui arba jų grupei tam tikromis sąlygomis daryti ką nors daugiau nei leidžia visuotinė Bažnyčios teisė. Paprastai indultas suteikiamas tam tikram laikotarpiui arba tam tikriems konkretiems atvejams.
Velionis popiežius Jonas Pau-lius II leido tradicionalistams dalyvauti Mišiose su vietos vyskupo leidimu, tačiau daugelis ganytojų nebuvo linkę jo duoti, aiškindami, esą tokia praktika glumina tikinčiuosius, klausančius Mišių vietos kalbomis.
Schizmos būklė
Didžiausia ir įtakingiausia tradicionalistų organizacija yra Šv. Pijaus X brolija (SSPX), įkurta velionio prancūzų arkivyskupo Marselio Lefevro. Šveicarijoje įsikūrusi SSPX tvirtina turinti apie milijoną pasekėjų, tuo tarpu Katalikų Bažnyčios narių visame pasaulyje esama apie 1,1 milijardo.
M.Lefevrui nepaisius popiežiaus įspėjimų ir keturiems dvasininkams suteikus vyskupo šventinimus be Šventojo Sosto leidimo, 1988 metais Jonas Paulius II atskyrė tradicionalistų vadovus nuo Bažnyčios – tai buvo pirmoji naujausiųjų laikų schizma.
Pernai išrinktas Benediktas XVI mėgina SSPX, laikančiai save tikrosios katalikybės gynėja, ištiesti alyvmedžio šakelę.
Jis atnaujino tiesioginį dialogą su brolija ir netikėtai pasikvietė susitikimo vyskupą Bernarą Felejį, perėmusį organizacijos vairą 1991 metais mirus M.Lefevrui.
Nuo Romos atskirti tradicionalistai pareikalavo atšaukti ekskomuniką, kurios panaikinimą laiko pirmine sąlyga tolesniam dialogui, leisiančiam užgydyti skilimo žaizdas.
Praėjusį mėnesį Benediktas XVI leido įsteigti naują religinę instituciją, vienijančią anksčiau SSPX priklausiusį negausų prancūzų kunigų bei jų pasekėjų būrelį.
Mainais už tai naujoji institucija ir ja norintys sekti katalikai įsipareigojo pripažinti Vatikano ir popiežiaus viršenybę.
Praėjusiais metais įtakingas SSPX dvasininkas įžiebė prieštaravimų ugnį, paraginęs popiežių liepti žydams ir kitų tikėjimų išpažinėjams iš savo „klaidingų sistemų” atsiversti į katalikybę – toks požiūris iš esmės prieštarauja Vatikano II Susirinkimo paskelbtai pakantumo idėjai.
Popiežius Vatikano II Susirinkimo reformoms pritaria, tačiau, pamalonindamas daugelio katalikų širdis, pabrėžia, jog dialogo su kitais tikėjimais vardan negalima atsisakyti savo įsitikinimų bei tapatybės.