„Studijuoti Režisūros katedroje – tikra beprotybė. Jei tik galite, nestokite čia niekada”, – juokdamasi sušunka šios Klaipėdos universiteto (KU) Menų fakulteto katedros vedėja docentė daktarė Danutė Vaigauskaitė.
31 metus skaičiuojanti aktorių ir režisierių kalvė nesijaučia Lietuvos teatro provincija ir nesvarbu, kad dauguma jaunų žmonių vaikosi Vilniaus.
„Viskas priklauso nuo pasaulėžiūros. Jei mes, gyvendami Klaipėdoje, save laikysime provincija, taip ir bus. Bet tapti geru specialistu galima visur”, – tikina D. Vaigauskaitė.
1971 m. įsikūrusiame ir jau 35 metų sukaktį mininčiame Menų fakultete Režisūros katedra savo veiklą pradėjo 1975 m., kai buvo priimtas pirmasis profesionalių mėgėjų teatro režisierių kursas. Jo idėjiniu vadu, teatrinio meno katedros kūrėju ir pirmuoju vedėju tapo docentas Zenonas Buožis.
Klaipėdoje poreikis rengti režisierius atsirado su tuo metu Sovietų sąjungoje populiariais liaudies teatrais, kuriems reikėjo profesionalių specialistų. Neilgtrukus katedra sukūrė gražių tradicijų – pradėjo organizuoti absolventų festivalius.
Tarybiniu laikotarpiu ilgą laiką buvo rengiami mėgėjų teatro režisieriai. O 1992 m., Danutei Vaigauskaitei tapus katedros vedėja, Menų fakultete įvyko svarbus pokytis – susijungė Renginių režisūros ir Režisūros katedros. Studentas gaudavo režisieriaus išsilavinimą su reginių režisieriaus ir lėlių teatro ir pantomimos teatro specializacija – tuo metu reikėjo, kad jaunas specialistas atvažiuotų į kokį nors miestelį, mokyklą ir viską galėtų padaryti vienas pats. Tokių plataus profilio specialistų parengtos šešios laidos.
Bet laikui bėgant, tendencijos vėl pasikeitė, atsirado „grynų” profesionalų poreikis. Šiuo metu pirmame kurse mokosi aktoriai ir renginių režisieriai, antrame – teatro, trečiame – teatro ir lėlių teatro režisieriai, ketvirtame – aktoriai, o penktas kursas išėjęs į diplominė renginių režisūros praktiką. Pirmakursių grupės – dvi, vieną jų sudaro 19 studentų iš Liepojos.
„Žodžiu, visas kultūros fabrikas po vienu stogu. Be bakalauro studijų, nuo 1997 m. rengiame ir dramos režisūros magistrus, kurių gretose nemažai garsių žmonių iš visos Lietuvos”, – sakė D. Vaigauskaitė.
2001 m. priimtas pirmasis Tarptautinis režisierių kursas. Tai vienerių metų komercinės režisūros studijos, kuriose mokosi studentai iš viso pasaulio. Ši idėja, D. Vaigauskaitės paskelbta Pasauliniame mėgėjų teatro asociacijos kongrese Kanadoje, buvo sutikta labai palankiai.
Šiais metais nutarta vėl sujungti Teatro pedagogikos ir Režisūros katedras, kurios buvo išskirtos 1980-aisiais. „Viename universitete turėti dvi panašias katedras nelogiška, juk visi kuriantys turi būti vienoje vietoje. O pas mus ateinantys nauji pedagogai suteiks šviežumo ir naujumo. Atsinaujinti tikrai tik į naudą”, – teigė katedros vedėja.
Dabar katedroje iš viso yra 130 studentų, įskaitant neakivaizdinių bei magistro studijų studentus. Menų fakulteto 35 metų proga, toks gausus būrys būsimųjų jaunųjų specialistų – pati geriausia dovana.
„Po demokratinio lūžio šalyje pedagogikoje taip pat įvyko lūžis, kurių pasekmė – rusų klasika ir rusų kalba, be kurios teatro studijos sudėtingos, tapo gerokai pamiršta. Tačiau dabartinis jaunas žmogus daug pragmatiškesnis, žino, ko nori. Studentai dabar drąsesni ir reiklesni, todėl ir mus priverčia pasitempti”, – šypsojosi D. Vaigauskaitė.