Granitiečių sveikata ištirta moderniu aparatu
AB „Ortopedijos technika” neseniai įsigijo naują diagnostinį aparatą – padobarografą ir pirmiausia jį panaudojo Kauno rankinio klubo „Granitas-karys” narių sveikatai ištirti. Šiuo aparatu atliekamas pėdų tyrimas.
Gražią rankinio klubo „Granitas-karys” sportininkų ir medikų „Ortopedijos technikos” medikų draugystę iliustruoja bendradarbiavimo sutartis, pagal kurią sportininkai aprūpinami sportiniais įtvarais traumų prevencijai, kitomis ortopedijos techninėmis priemonėmis, konsultuojami įvairių susirgimų atvejais.
Šįkart sportininkams nemokamai buvo atliktas kompiuterinis pėdos tyrimas, parodantis anatominę pėdos struktūrą, pėdos ašis, rotaciją, tikslius slėgio dydžius atskiroms anatominėms zonoms ir slėgio kitimą einant.
„Sportininkams pėdų ar kojų nuolat neskauda, todėl jie ir nežino, kad turi vienokių ar kitokių pėdų deformacijų, tačiau sunerimti verčia pernelyg greitas nuovargis ar nugaros skausmai. O tyrimas padobarografu padeda atrasti skausmų priežastis, laiku pritaikyti reikiamas ortopedines priemones, kad nejausdami diskomforto galėtų siekti geresnių rezultatų,”- sako „Granitas – karys” komandos gydytojas Algirdas Venclova.
Sportininkams šis tyrimas padėjo identifikuoti pėdų zonas, į kurias krūvio slėgis yra per didelis. Remiantis įrangos apdorotais rezultatais, vienuolikai žaidėjų nustatyta skersinė plokščiapėdystė ir rekomenduota pritaikyti ortopedinius pėdos įtvarus – įdėklus į avalynę.
„Iš atliktų tyrimų galima daryti išvadas, kad kol kas jauni (sportininkų amžiaus vidurkis – dvidešimt vieneri metai) sportininkai nesiskundžia pėdų skausmais, tačiau jau dabar jiems būtina avėti tinkamą sportinę avalynę, o kai kuriems – ir įdėklus į batus, kurie būtini, siekiant tolygiai paskirstyti pėdos krūvį ir apsaugoti sąnarius, sausgysles ir raumenis nuo nereikalingo krūvio intensyvių treniruočių ir varžybų metu, kad diagnozuota deformacija toliau nedidėtų ir ateityje nekamuotų dideli skausmai”, – teigė tyrimus atlikęs KMUK gydytojas ortopedas traumatologas Gintautas Pocius.
Padobarografas su programine įranga yra naujiena Lietuvoje. Šis aparatas padeda diagnozuoti įvairias pėdos deformacijas bei sekti reabilitacinio gydymo po įvairių pėdų operacijų efektyvumą. Remiantis tyrimo rezultatais ir panaudojus visas įrangos galimybes, galima tiksliau pagaminti pėdų įtvarus (įdėklus į batus). Be to, su šia įranga bus atliekamas mokslinis tiriamasis darbas, susijęs su pėdos chirurgija.
Padobarografinis, arba, tiksliau, kompiuterinis pėdų tyrimas – tai slėgio, atsiradusio mynimo metu skirtinguose pėdos paviršiuose, fiksavimas. Padobarografas parodo tikslų trimatį pėdos vaizdą, leidžia ne tik įvertinti slėgio stiprumą tam tikrame pėdos plote, tačiau ir apdoroja gautus rezultatus, palygina kelių matavimų duomenis, paskaičiuoja ir rekomenduoja korekcijas. Su panašiais aparatais atliekama nemažai mokslinių tyrimų Švedijoje, Vokietijoje, Izraelyje ir kitose pasaulio šalyse.
Tyrimas padobarografu tinka besiskundžiantiems pėdų, kulnų ir blauzdų nuovargiu, skausmais, žmonėms, kuriems sunku prisitaikyti įprastą avalynę, turintiems įvairių įgimtų ar įgytų pėdos deformacijų (plokščiapėdystė, šleivapėdystė, aukštas pėdos skliautas, reumatoidinė, diabetinė pėda ir t.t.). Taip pat ši įranga pagelbėja, įvertinant pėdos operacijos ir reabilitacinio gydymo efektyvumą. Ligonis ištiriamas prieš ir po operacijos, sekama pėdų būklė reabilitacinio gydymo metu. Vaikus šiuo aparatu tirti tikslinga esant įgimtoms deformacijoms.
Eisenos analizė leidžia atskleisti netaisyklingus pėdos judesius, identifikuoti pėdos zonas, kurioms tenka per didelis krūvis, ir pagaminti ortopedinius įdėklus, kurie mažina stresą, keliamą sąnariams ir raumenims dėl netaisyklingo pėdos statymo ar netolygaus slėgio pasiskirstymo.
Tikrai labai geras dalykas – įdėklai į avalynę. Labai dėkoju gyd. G.Pociui už patarimus.