Žemaitijos tautodailininkai bankrutuoja

Keletas pajūrio tautodailininkų įtarinėja Lietuvos tautodailininkų sąjungos Žemaitijos skyriaus pirmininkę Vidą Malakauskienę, esą ši be Valdybos pritarimo pardavė sąjungai priklausiusį butą Palangos centre ir iššvaistė už jį gautus pinigus.

Pirmininkė „Vakarų ekspreso“ žurnalistus šiuo klausimu nukreipė pas skyriaus buhalterę Stasę Kurpienę. Ši atsakė, jog 45 tūkst. litų, gauti pardavus minėtą butą, per daugiau nei dvejus metus, liaudiškai tariant, buvo „suvalgyti“, o skyriui gresia bankrotas.

„Palanga močiučių“

„Dabar Tautodailininkų sąjungos Žemaitijos skyrius – kelių močiučių išlaikymui skirta institucija. Tos močiutės nesugeba dirbti, todėl pradėjo parceliuoti sąjungai priklausančius pastatus“, – tvirtino iki šių metų pavasario ketverius metus Tapytojų sekcijai vadovavęs Povilas Dirgėla.

Tautodailininkas skundėsi, neva Lietuvos tautodailininkų sąjungos Žemaitijos skyriaus pirmininkė V. Malakauskienė slėpusi nuo buvusios Valdybos tautodailės salono pardavimą bei lėšų panaudojimą.

„Ilgą laiką ji sakė, jog salonas Palangoje išnuomotas. Kai išsiaiškinome, kad parduotas ir pareikalavome finansinės ataskaitos, sakė, jog pinigai panaudoti salono „Marginiai“ remontui. Nesitiki, kad butas Palangos centre kainuoja tiek, kiek „Marginių“ padažymas. Manau, kad pinigai buvo iššvaistyti, arba pasidalino pirmininkė ir buhalterė“, – svarstė pokalbininkas.

Dabar, anot P. Dirgėlos, tarp tautodailininkų sklinda kalbos, neva norima parduoti ir patalpas, esančias Klaipėdos senamiestyje, Aukštoji g. 5 ir Aukštoji g. 7, kurios dabar yra išnuomotos.

„Kažkas kažką prasuko“

Buvęs Keramikos sekcijos pirmininkas Raimondas Prikockis taip pat sakė nieko nežinąs, „kaip ir kur nuplaukė salonas Palangoje“. „Pirmininkės atvirai klausėme, nes čia rimtas reikalas, bet ji nieko neatsakė. Manau, kad čia kažkas kažką „prasuko“, – teigė pokalbininkas.

Tuo tarpu gintaro apdirbimo meistras Juozas Rimkus, buvęs Gintaro ir medžio sekcijos pirmininkas, neabejoja Lietuvos tautodailininkų sąjungos (LTS) Žemaitijos skyriaus pirmininkės ir buhalterės sąžiningumu.

„Moterys kaip gali, taip dirba. Tiesa, kad vos galą su galu suduriame, bet ne jos kaltos, kad prekybos nėra, o mūsų rinką savo prekėmis užvertė kinai. Salonas Palangoje jau labai seniai parduotas, gal prieš kokius 15 metų, dalis patalpų Klaipėdoje išnuomota. Tikiu, kad daug kas jų nori, bet negirdėjau, kad jos būtų parduodamos“, – tvirtino J. Rimkus.

Patalpas Aukštojoje g. 5 išsinuomojusios UAB „Suvenyrų pasaulis“ savininkė Vida Šmitienė tikino girdėjusi gandus, jog šias patalpas ketinama parduoti.

UAB „Suvenyrų pasaulis“ už 70 kvadratinių metrų patalpas moka 660 litų nuomos mokestį ir prekiauja tautodailininkų darbais. LTS Žemaitijos skyrius dar už 1450 litų nuomoja patalpas „Židinių“ salonui (Aukštoji g. 7) ir Advokatų kontorai (Sukilėlių g. 4) – už 1000 litų.

Reikia revoliucijos

Tekstilininkė Danutė Čirikienė įsitikinusi, kad LTS Žemaitijos skyriuje reikia revoliucijos.

„Valdybos nariai nieko nežino apie pirmininkės veiklą. V. Malakauskienė jau pensijoje – bendros kalbos nėra. Jos kadencija jau seniausiai pasibaigusi. O ataskaitinio rinkiminio susirinkimo ji vis nešaukia“, – sakė tautodailininkė.

Daug priekaištų LTS Žemaitijos skyriaus vadovybei turėjo ir tapytojas P. Dirgėla: „Nevykdomi jokie kūrybiniai, švietėjiški projektai, išskyrus parodėles „Marginiuose“. Į sąjungą žmonės priimami be jokios atrankos. Prekyba salone „Marginiai“ labai vangi, o pardavėja – pensinio amžiaus ir nemoka jokios užsienio kalbos“.

Neatsimena, kada pardavė

Lietuvos tautodailininkų sąjungos Žemaitijos skyriaus pirmininkės Vidos Malakauskienės ir buhalterės Stasės Kurpienės teiginiai dėl salono Palangoje buvo prieštaringi.

„Prieš kokius penkerius metus saloną Palangoje mes pardavėme. Ten buvo problemų dėl nuomininkų. Vieni pabėgo, pernuomojo kitiems. Paskui gavome gerus nuomininkus, bet trūko vamzdis. Tai buvo spalio mėnesį. Reikėjo staigiai ką nors daryti, kad gyventojai turėtų šilumą. Tie žmonės sutiko nupirkti, mes jiems ir pardavėme“, – pasakojo skyriaus pirmininkė V. Malakauskienė.

Buhalterė Stasė Kurpienė parodė buto pirkimo-pardavimo sutartį ir kadastro registro pažymą, kurioje parašyta, kad 49 kvadratinių metrų butas, esantis Vytauto g. 35/Gintaro g. 81, Palangoje, už 45 tūkstančius litų parduotas ne prieš penkerius metus, o 2004 metų kovo 15 dieną.

„Aš netikiu, kad parduoti butą buvo tik pirmininkės sprendimas, kad valdyba apie tai nežinojo. Jie nuolat darydavo susirinkimus, kartu švęsdavo gimtadienius. Dabar čia kažko susipyko ir pradėjo tarpusavyje pjautis“, – komentavo situaciją buhalterė.

„Bus bankrotas“

Pirmininkė V. Malakauskienė teigė, jog už gautus pinigus buvo suremontuoti „Marginiai“. „Ne per vienerius metus pinigus leidome, ir turto mokestį už dvejus metus 12 tūkstančių litų iš jų užmokėjome. Gal dar kelis litus ir turi buhalterė. Turime tai patvirtinančius dokumentus. Viskas yra pas buhalterę“, – sakė V. Malakauskienė.

„Tai tiesa, jog iš tų lėšų buvo darytas ir remontas. Tačiau, liaudiškai kalbant, mes tuos pinigus „suvalgom“, nes iš pajamų, gaunamų už prekybą, neišsilaikome. Iš tų pačių pinigų buvo sumokėta žemės mokesčio skola, turto mokestis. Kiekvieną mėnesį naudojau tuos pinigus, kai neužtekdavome iš prekybos uždirbtų lėšų. Vien tik 5 darbuotojoms kas mėnesį reikia sumokėti 3 tūkst. litų algoms, 1 tūkst. litų „Sodrai“, o dar mokesčiai už elektrą, telefoną“, – vardijo pokalbininkė.

Paskutiniai pinigai iš 45 tūkstančių litų sumos, pasak buhalterės, išnaudoti šią vasarą. „Iki Naujųjų metų gal dar nebus skolų, o po to – nežinau… Bus bankrotas, jei nesuprekiaus ir nedidins nuomos“, – įsitikinusi buhalterė S. Kurpienė.

Gviešiasi Vilnius

Pasak pirmininkės, po Naujųjų metų vyks ataskaitinis rinkiminis susirinkimas, kuriame bus renkamas naujas pirmininkas.

„Aš noriu išeiti. Žemaitijos skyriui vadovavau 12 metų. Mano kadencija baigėsi prieš dvejus metus, tačiau Valdyba nieko nesakė ir dirbau toliau, nes norėjau sutvarkyti juridinius nesusipratimus su Lietuvos tautodailininkų sąjunga, kilusius dėl tautodailės salono „Marginiai“ nuosavybės“, – teigė Vida Malakauskienė.

Pasak pirmininkės, tik šių metų birželį pasibaigė pusantrų metų trukę teismai, kilę dėl to, jog kadastro registro pažymoje iš kažkur atsirado neteisingas įrašas, neva „Marginiai“ yra ne Žemaitijos skyriaus (jis turi atskirą juridinį statusą) o LTS nuosavybė.

„Klaipėdos savivaldybė LTS Žemaitijos skyriui šias patalpas į balansą pervedė dar 1992 metais. Jos yra mūsų nuosavybė. Visi kiti skyriai patalpas gavo 1996 metais ir valdė jas pagal panaudos sutartis, – kalbėjo V. Malakauskienė. – Pati neseniai sužinojau, kad esama gandų, neva aš noriu parduoti „Marginius“, o Vilnius gelbsti. Jaučiau, kad Vilnius laukia, kad ateitų naujas žmogus, kuris ne viską žinotų“.

Pasak pirmininkės, Teatro aikštėje esantis tautodailės salonas „Marginiai“ įvertintas 1 milijonu 300 tūkstančių litų. Turto mokestis, pasak pokalbininkės, tautodailininkams taps nepakeliamas, nes pagal 2005-aisiais metais įsigaliojusį Meno organizacijų ir asociacijų, turinčių meno kūrėjų statusą, įstatymą, LTS Žemaitijos skyrius neteko meno kūrėjų statuso.

„Taip atsitiko todėl, kad buvo įregistruota nauja Lietuvos tautodailininkų organizacija, turinti meno kūrėjų statusą, į kurią buvę padaliniai gali įeiti su visu valdomu turtu. Mes nesutikome, nes tuomet visi mums priklausantys pastatai būtų tapę naujos organizacijos nuosavybe. Dabar negaliu įrodyti, kad mes esame tokie pat meno kūrėjai. O tai reiškia, kad mūsų neatleis nuo turto mokesčio ir negausime Lietuvos tautodailininkų sąjungai skiriamų biudžeto lėšų dalies“, – aiškino pirmininkė.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Kultūra su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.