Baigėsi pasėlių deklaravimo terminas

Liepos 11 dieną baigėsi 2005 metų žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo terminas. Negalutiniais duomenimis, Nacionalinė mokėjimo agentūra prie Žemės ūkio ministerijos (NMA) gavo ir užregistravo apie 226 tūkst. paraiškų tiesioginėms išmokoms gauti.
Daugiausia paraiškų tiesioginėms išmokoms už žemės ūkio naudmenų ir pasėlių plotus gauti pateikė Vilniaus rajono žemdirbiai – 9 185, Alytaus – 7 580, Kelmės – 6 533 ir Panevėžio – 6 499. Preliminarus bendras deklaruotas žemės ūkio naudmenų ir pasėlių plotas – 2,56 mln. hektarų.
Nors paraiškų pateikimo terminas baigėsi birželio 15 d., žemdirbiai pavėluotai teikti paraiškas galėjo iki liepos 11 d., tačiau už kiekvieną pavėluotą darbo dieną galutinė paramos suma sumažinama 1 proc.
2005 m. tiesioginėms išmokoms už žemės ūkio naudmenų ir pasėlių plotus iš Europos Sąjungos ir Lietuvos nacionalinio biudžeto numatoma skirti apie 590 mln. Lt. Pasėlių plotus deklaravęs žemdirbys gaus išmokas už kiekvieną deklaruotą hektarą. Taip pat bus mokamos papildomos tiesioginės išmokos, jei deklaruotose plotuose yra auginamos ES remiamos kultūros.
Artimiausiu metu NMA kontrolieriai pradės vykdyti deklaruotų plotų patikras vietoje. Remiantis galiojančiais Europos Sąjungos ir Lietuvos Respublikos teisės aktais, NMA privalo patikrinti ne mažiau kaip 5 proc. visų žemdirbių pateiktų paraiškų. NMA darbuotojams atvykus tikrinti deklaruotų laukų, patikroje žemdirbiai dalyvauti neprivalo, tačiau kontrolieriams atlikti patikrų neleidžiantys ar trukdantys žemdirbiai gali netekti teisės į paramą. Žemdirbiai taip pat turėtų atkreipti dėmesį į tai, kad, jei vientisas pievų, ganyklų plotas naudojamas kelių asmenų, kiekvieno iš jų naudojamo ploto dalis turi būti atskirta aiškiomis ribomis. Asmens naudojamo lauko atskyrimu laikytini lauko kampiniuose ir tarpiniuose taškuose įkasti stulpeliai. Laukai taip pat gali būti atskirti tvora, medžių ar krūmų eile.
2004 metais 2,54 mln. hektarų žemės plotą deklaravo 238 tūkstančiai žemdirbių, jiems išmokėta 488 mln. Lt tiesioginių išmokų. 2005 m. sumažėjus pareiškėjų skaičiui, tačiau išlikus panašiam deklaruotam žemės plotui, pastebimas ūkių stambėjimas, be to, daugelis senyvo amžiaus žemdirbių, pasinaudoję ES parama, teikiama pagal priemonę „Ankstyvo pasitraukimo iš prekinės žemės ūkio gamybos rėmimas”, savo žemes perleido jaunesniems ūkininkams.

Jonas Balkevičius

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.