Lėbartų kapinėse tvarka palaikoma vandalizmo aktais

„Lėbartų kapinėse dirba žvėrys ir vandalai”, – tik tokią išvadą galėjo padaryti iš Jonavos atvykęs Stasys Rimkus, radęs kapinių darbuotojo nuniokotą tėvo kapą.

Kapinių priežiūros tarnybos vyriausiasis specialistas Kęstas Pocius neneigia, kad jis pats sulaužė antkapiui supilti paruoštą karkasą. Tačiau jis tikina tik šitaip galintis kovoti su įvairių firmų darbuotojais, kurie esą įvedė kapinėse anarchiją.

Pasak nukentėjusiųjų, karkasą jie statė savo jėgomis, atsisakę prieš tai siūlytų nepigių Lėbartų kapinių darbuotojų paslaugų. „Ar už tai jie keršija, nežinau…” – guodėsi velionio žmona.

Rado išniekintą

Gegužės pradžioje vyrą palaidojusi klaipėdietė Veronika vakar negalėjo atsigauti ir verkdama pasakojo, kokį skausmą ji patyrė trečiadienio rytą, kai atvykusi aptvarkyti kapą rado jį išniekintą.

„Medinis karkasas, kurį mano sūnus savo rankomis buvo sukalęs, išverstas, sulaužytas ir užmestas ant gėlių. Medinis kryžius irgi pasviręs. Netoliese darbavosi jaunuolis, tai aš jo paklausiau, gal matė, kas taip padarė. Pasak jo, jei būčiau prieš valandą atvažiavusi, būčiau pamačiusi, kaip vienas įniršęs vyriškis kojomis spardė ir rankomis draskė mano vyro kapą”, – verkdama pasakojo pensininkė Veronika.

Kiti šalia dirbę darbuotojai pasakė moteriai, kad šitaip kapą išniekinęs ne kas kitas, o kapinių prižiūrėtojas Kęstas Pocius.

„Tuomet aš ramiai pas jį nuėjau išsiaiškinti, kur šuo pakastas. Jis labai šiurkščiai su manimi kalbėjo. Pareiškė, kad laužė ir laužys, ir aš nieko jam nepadarysiu. Kai ir aš nebeapsikentusi tokia tvarka pakėliau balsą, jis išgrūdo mane pro duris lauk”, – trečiadienio įvykius prisiminė Veronika.

Laimei, kad tuo metu į Klaipėdą buvo atvykęs pensininkės sūnus Stasys Rimkus. Jis iškvietė policijos pareigūnus.

Bandė likviduoti padarinius?

Vakar „Vakarų ekspreso” korespondentai taip pat atvyko į įvykio vietą. Prie vartelių pasitikęs S. Rimkus sakė matęs, kaip K. Pocius nubėgęs prie kapo likviduoti padarinių.

Iš tiesų K. Pocių sutikome grįžtantį kaip tik iš ten, kur ir buvo nuniokotas kapas. Susijaudinimo neslepiantis kapinių darbuotojas bandė žurnalistams pateikti savo versiją.

Pasak jo, šitaip jam tenka kovoti dėl paprastos priežasties – kad kapinėse pagaliau būtų tvarka.

„Suvažiuoja čia visokio plauko firmų darbuotojai ir lieja antkapius kaip kas išmano, be jokios tvarkos. Visokie alkoholikai. Kaip kitaip su jais kalbėtis? Aš galvojau, kad ir čia kokios nors firmelės darbas, nes karkasas sukaltas, o su manimi niekas nebuvo derinta. Negana to, dar paimti ir karkasui panaudoti kapo ribas žymėję kuoleliai. Tad ir išardžiau tą karkasą. Jei aš būčiau žinojęs, kad čia žmonių darbas, nė piršto nebūčiau kišęs”, – teisinosi K. Pocius.

Svarbiausia – kuoleliai

Į žemę susmeigti mediniai kuoleliai, pasak K. Pociaus reikalingi tam, kad visi kapai būtų vienodų išmatavimų ir jų nevalia liesti tol, kol nebus išpilti pamatai.

S. Rimkus tikino neėmęs minėtų kuolelių. Visas medžiagas atsivežęs savo. Be to, jis sakė pasiklausęs kapinių darbuotojų, kokie turi būti kapo matmenys ir jų griežtai laikėsi kaldamas karkasą.

„Ar gi čia žmoniška šneka? Jei jis rytais sugeba kapus spardyti kojomis, tai ką jis naktimis daro?” – negalėjo nusiraminti S. Rimkus.

Jis sakė norįs, kad už kapo išniekinimą K. Pocius ne tik padengtų materialinius nuostolius, bet ir kompensuotų patirtą moralinę žalą.

Tačiau K. Pocius teigė nė nežadantis to daryti. Esą S. Rimkus pažeidė Kapinių tvarkymo taisykles ir nesuderinęs su Kapinių priežiūros tarnybą savavališkai sukalė karkasą.

„Tegul sugražina man kuolelius, kuriuos ištraukė, tuomet aš sutvarkysiu karkasą. Gal ir aš patyriau moralinę žalą?”, – gynė save K. Pocius.

Monopolistai?

Pensininkė Veronika pasakojo, kad po laidotuvių Lėbartų kapinių darbuotojai siūlė jai patys supilti antkapį ir už tai prašė 350 litų.

Tačiau moteris sakė po vyro mirties neturėjusi tiek pinigų, tad apsidžiaugė, kai sūnus pasisiūlė pats viską padaryti.

„Ar už tai man keršija, nežinau…” – už širdies susiėmusi stebėjosi kapinių darbuotojų žvėriškumu Veronika.

Veikia tik mėnesį

Žinia, Kapinių priežiūros tarnyba prie miesto Savivaldybės administracijos buvo įsteigta tik šiemet, kai buvo privatizuota bendrovė „Ritualinės paslaugos”.

Pasak vedėjos Inos Kichtenkienės, tarnyba veiklą pradėjo tik nuo birželio 1 dienos. Nuo tada Lėbartų kapinėse dirba ir K. Pocius.

Apie incidentą kapinėse I. Kichtenkienė sužinojo tik vakar. Po korespondentų apsilankymo apie tai jai pranešė pats K. Pocius.

„Sunku komentuoti. Lyg perkūnas iš giedro dangaus. Noriu pati viską išsiaiškinti, apžiūrėti kapą. Bet kuriuo atveju prašysiu K. Pociaus pasiaiškinti. Neseniai pradėjome dirbti, vieni kitų gerai nepažįstame… Net neįsivaizdavau, kad tokie dalykai gali pas mus dėtis…” – stebėjosi I. Kichtenkienė.

Ji taip pat patikino, kad esama problemų su įvairiomis antkapius kapinėse darančiomis firmomis, mat šios nesilaiko nustatytos tvarkos. Tačiau tokie kovos metodai, kaip pasielgė K. Pocius, anot I. Kichtenkienės, tikrai negali būti toleruojami.

Tačiau vedėja tikino, kad Kapinių priežiūros tarnyba tikrai nenori tokiais metodais perimti antkapių statymo ir pamatų liejimo verslo į savo rankas.

„Mes net neturime darbuotojų, kurie užsiimtų pamatų pylimu”, – sakė I. Kichtenkienė.

Ji vakar dar negalėjo pasakyti, ar išniekinto velionio kapo artimiesiems bus bandoma atlyginti materialinę ir moralinę žalą.

Gresia metai nelaisvės

Klaipėdos rajono policijos komisariato kriminalinės policijos nusikaltimų tyrimo skyriaus darbuotojai dėl šio įvykio pradėjo ikiteisminį tyrimą.

Pasak vyresniosios tyrėjos Renatos Kazlauskienės, už kapo išniekinimą K. Pociui gali grėsti viešieji darbai arba laisvės apribojimas iki vienerių metų.

Edita Užkuraitė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Statyba su žyma , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.