Jūros ligą galima palikti krante

Lauktų atostogų pradžią gali apkartinti kelionė. Ypač jei keliaujate laivu ir nepakeliate supimo. Tačiau laive tyko ir kiti pavojai – slidūs laiptai ir neribojamas alkoholis.

Keliauja kūdikiai ir nėščiosios

Vasara – kelionių metas. Vis dažniau lietuviai keliauja laivais – keltu plaukia į Švediją bei Vokietiją. Vykstančių keleivių amžius nuo krūtimi maitinamo kūdikio iki vyresnių nei devyniasdešimt metų žmonių. Šiais mobiliais laikais į keliones išsirengia ir nėščiosios.

Tiems, kurie pirmą kartą keliauja vandeniu, kyla klausimas, ar įmanoma išvengti jūros ligos. Dažniausiai į tuos klausimus atsako patys keliautojai, nors kartą „paragavę” jūros supimo. Kai kuriems tai būna pirma ir paskutinė kelionė jūra, kiti džiaugiasi, kad „lengvai pakėlė” laivo supimą, dar kiti jo nė nejaučia.

Prašo tablečių nuo supimo

Jūros liga – tai būsena, atsiradusi dėl laivo supimo. Pagrindiniai jos požymiai – pykinimas, vėmimas, galvos svaigimas, sausumas burnoje, silpnumas, apetito praradimas. Kai kuriems tai sukelia ir baimę, kad laivas gali nuskęsti.

Medikai aiškina, kad atsparumas jūros ligai priklauso nuo taip vadinamojo vestibiuliarinio aparato, esančio žmogaus vidinėje ausyje, lygio. Vienus jis veikia patikimai, nebaisi ir „devynių balų” audra. Kiti nuo vaikystės neperneša supimo: pykina atrakcionų sūpuoklėse, važiuojant automobiliu ar traukiniu ir netgi skrendant lėktuvu.

Tam tikrų pratimų pagalba galima ištreniruoti savo vestibiuliarinį aparatą, bet daugelis keliaujančių pageidauja paprastesnio metodo. Neretai atėję pas laivo gydytoją jie prašo: „Duokit kokių nors tablečių nuo supimo ir eisiu miegoti”. Kai kurie tokiomis tabletėmis apsirūpina dar krante ir išgeria laiku, kol nemalonūs jūros ligos pojūčiai dar neprasidėjo.

Netinka vaikams ir vairuotojams

Vaistinėse yra kelių pavadinimų tablečių nuo vėmimo ir galvos svaigimo, skirtų būklei palengvinti vykstant laivu ir kitomis transporto priemonėmis. Šiuos medikamentus pradėjus vartoti prieš kelionę žmonės dažniausiai nejaučia nei pykinimo, nei galvos svaigimo, o vakare linksmai šoka laivo restorane. Tačiau šių vaistų negalima vartoti nėščioms ir vaikams iki dvejų metų. Dar viena šių medikamentų savybė yra sąveika su alkoholiu, migdomaisiais, raminamaisiais bei spazmus atpalaiduojančiais vaistais – jie stiprina jų poveikį. Vaistų nuo jūros ligos, deja, negalima duoti ir vairuotojams.

Padeda citrina ir ledas

Tiems, kurie žino, jog kelionėje juos gali užsupti, padėtų iš anksto pasiruošti pjaustytos citrinos riekutės ir ledo gabalėliai čiulpimui. Negaluojantiems taip pat patartina turėti negazuoto mineralinio vandens butelį. Visos išvardintos priemonės palengvina nemalonius pojūčius.

Į kelionę – tik su vaistais

Nors sakoma, kiek žmonių – tiek ligų, tačiau praktika parodė, kad tiems keliautojams, kurie žino savo ligas ir iš anksto apsirūpina būtinais vaistais, jiems ir kelionėje rečiau pasitaiko netikėtumų. Visi, sergantys širdies ir kraujagyslių, padidinto ar sumažinto kraujo spaudimo, bronchų ir plaučių, skrandžio, kepenų, tulžies pūslės, kasos ir kitomis lėtinėmis ligomis, privalo pasiimti savo gydytojo paskirtus vaistus į bet kokią, juo labiau į ilgesnę kelionę.

Vasarą visos ūmios ligos – virusinės, infekcinės, apsinuodijimai maistu – pasireiškia laive. Dažnai inkubacinis ligos periodas prasideda dar sausumoje, o ūmi ligos pradžia su aukšta temperatūra, pykinimu, vėmimu pasireiškia jau įlipus į laivą. Todėl mamos, ypač turinčios vaikus nuo vienerių iki šešerių metų, į kelionę turėtų pasiimti termometrus, žvakučių temperatūrai mažinti, tepalų nuo įvairių odos iššutimų ar vabzdžių įkandimų. Jeigu vaikas alergiškas – antialerginio sirupo.

Kelionėje visko pasitaiko. Laivo gydytojas bet kuriuo paros metu pasirengęs padėti, bet laivas – ne vaikų ligoninė, kai kuriais atvejais gali ko nors pritrūkti.

Vargina deguonies trūkumas

Nors žmogaus kelionė laivu yra saugi, tačiau nereikėtų pamiršti, kad laivas – padidintos rizikos žmogaus organizmui objektas. Čia jį veikia kelios dešimtys sveikatai pavojingų faktorių. Trumpos kelionės metu tai gali suveikti epizodiškai, tačiau juntamai – žmones vargina vibracija, triukšmas, deguonies trūkumas kajutėse, uždaros erdvės baimė ir t.t.

Daugelis keleivių, nepaisydami laivo administracijos prašymų nerūkyti kajutėse, to nepaiso ir taip tik dar labiau pablogina kvėpuojamojo oro kokybę keleivių patalpose.

Negalima nepaminėti ir nesaikingo alkoholio vartotojų dirbtinai sukelto pavojaus savo ir aplinkinių sveikatai bei gyvybei. Nesvarbu, ar tai tolimųjų reisų vairuotojai ar „neturintis stabdžių” jaunimas. Pasekmės po to visuomet liūdnos: įvairios traumos, žaizdos, pasitempimai, išnirimai, lūžimai ir net – mirtys.

Neretai žmonės rizikuoja ir savo mažamečių sveikata bei gyvybe, palikdami juos be priežiūros. Laive ir durų slenksčiai yra aukštesni, ir laiptai neįprasti, o denio danga slidus metalas.

Pragiedrulis Velička

Laivo gydytojas

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Laisvalaikis su žyma , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.