Aplinkosaugininkai nustatinėja cheminės avarijos Žemuosiuose Šančiuose žalą. Iš plastmasinės talpos į aplinką užvakar išsiliejus apie 700 litrų azoto rūgšties, dalis jos lietaus kanalizacijos vamzdžiais nutekėjo į už poros šimtų metrų esantį Nemuną, tačiau upei didesnės žalos nepadarė.
Per piką užtvėrė kelią
Nors nelaimė įvyko visai netoli gyvenamųjų namų, žmonės nenukentėjo. Deja, specialiųjų tarnybų pareigūnai nesugebėjo nukenksminti medžiagos, patekusios į lietaus kanalizaciją. „Iki Nemuno buvo vos pora šimtų metrų, o vamzdžio, nuvesto iki upės, anga yra metro diametro”, – aiškino Savivaldybės administracijos Civilinės saugos vedėjas Jonas Griškevičius. Specialistas patikino, kad dabar važinėti Rusų gatve ir A. Juozapavičiaus prospektu galima drąsiai.
Įvykus nelaimei, policija užtvėrė šias dvi gatves. „Per patį piką žmonės negalėjo pasiekti Panemunės tilto, tačiau policija šiuo atveju kitaip elgtis negalėjo – patekome į ekstremalią situaciją”, – aiškino Kauno eismo priežiūros tarnybos viršininko pareigas einantis Algimantas Judickas.
Prospekte susidarė kamštis, žmonės nežinojo, ką daryti. Iš autobusų lipančios moterys su sunkiais nešuliais piktinosi pareigūnų nesugebėjimu valdyti transporto srautų. Anot jų, policija galėjo pastatyti įspėjamuosius ženklus kitame prospekto gale, kad vairuotojai iškart suvoktų, jog pervažiuoti Panemunės tilto nepavyks.
Tačiau, pasak A.Judicko, per tokį trumpą laiką nebuvo įmanoma pastatyti ženklų: „Čia juk ne koks planuotas mokymas, kad viską iš anksto būtume žinoję. Kai nutinka nenumatytas įvykis, natūralu, kad iškyla nepatogumų”.
Žvejai gali būti ramūs
Kauno Aplinkos apsaugos agentūros viršininkas Eugenijus Vainalavičius taip pat stebėjo avarijos likvidavimo darbus. Pasak jo, skausmingų pasekmių padėjo išvengti ugniagesiai, kurių tarnyba įsikūrusi vos už kelių žingsnių nuo nelaimės vietos, ir palankus oras – vėjas greitai išsklaidė kenksmingus garus, atsiradusius, kai rūgštis išbėgo ant asfalto.
„Iš tiesų dalis 58 procentų koncentracijos rūgšties pateko į lietaus kolektorių. Žinoma, vamzdžiuose skystis susimaišė su vandeniu ir į Nemuną pateko ne tokios stiprios koncentracijos. Mūsų tarnyba paėmė vandens mėginius, tačiau apie valandą į upę tekėjęs skystis žymesnės žalos nepadarė. Rūgštingumo rodikliai neviršijo leistinos normos”, – ramino E.Vainalavičius. Pareigūno teigimu, žala gamtai visai nedidelė, o „žuvelės pilvais į viršų tikrai neišplauks”.
Dėl nelaimės pradėtas ikiteisminis tyrimas. Pareigūnai kol kas aiškinasi, ar vairuotojas turėjo visus reikiamus dokumentus ir kvalifikaciją tokiam kroviniui vežti. Neaišku, kas turėjo pasirūpinti, kad talpykla būtų sandariai uždaryta ir nekiaura. Neturėdami policijos išvadų, aplinkosaugininkai nesiryžta prognozuoti, kokio dydžio baudos sulauks kaltininkas.
Sveikatos problemų nesukėlė
Medikai „Kauno dienai” vakar teigė, kad į Kauno Medicinos universiteto klinikas po įvykio Šančiuose nei dėl nudegimų, nei dėl apsinuodijimo nesikreipė nė vienas žmogus.
Tačiau gydytojas toksikologas Jonas Šurkus įspėja panašios nelaimės atveju būti budriems, uždaryti langus ir duris, o patiems vykti ten, kur grynas oras. Gydytojo duomenimis, nepanašu, kad įvykus avarijai galėjo susidaryti daug ir didelės koncentracijos toksiškų junginių. Anot J.Šurkaus, atvira vieta sumažino pavojų sveikatai. O žmonėms, pajutusiems, jog peršti gerklę, graužia akis, kyla kosulys, gydytojas pataria gerti kuo daugiau skysčių, valgyti sultingų vaisių arba išgerti pieno, kurio baltymai neutralizuoja dalį nuodų. „Situacijos nevadinčiau pavojinga. Gelbėtojai pasidarbavo labai profesionaliai ir greitai, o gerklę perštėti gali ir nuo laužo dūmų bei namo krosnyje sudegintos plastmasės – tai greitai praeina”, – dėstė toksikologas, pridurdamas, jog, po įvykio kilus abejonių dėl sveikatos, žmonės turėtų paskubėti kreiptis į gydytojus.
Gelbėtojai nedelsė
Automobiliu „Ford Transit” rūgštį gabenęs vairuotojas taip pat nenukentėjo. Vyriškis prisipažino, kad automobilyje nebuvo jokių apsaugos priemonių nelaimės atveju. Jis teigė ne iškart pastebėjęs, kad talpykla praleidžia skystį. Nieko įtartino nepastebėjo ir UAB „Margūnas” atstovai, pardavę vyriškiui apie toną 58 procentų koncentracijos azoto rūgšties. Medžiaga turėjo būti pristatyta Kėdainių rajone įsikūrusiam ūkininkui.
Iš Ringuvos gatvės pasukęs į Rusų, vairuotojas pajuto aitrų kvapą ir sustabdė automobilį. „Iššokęs laukan pamačiau, kad konteineris praleidžia rūgštį, o ji trykšta ant asfalto”, – sakė vyras, kuris, vos pastebėjęs nelaimę, nubėgo iki greta esančios Priešgaisrinės gelbėtojų tarnybos.
Ugniagesiai nedelsdami iškvietė chemijos gelbėjimo automobilį iš Šilainių. Taip pat atvyko kelios gelbėtojų komandos iš miesto centro. Pareigūnams suskubo padėti bendrovės, pardavusios rūgštį, darbuotojai, atgabenę 2,5 tonos sodos, kuri padėjo neutralizuoti pavojingą medžiagą. Po pusvalandžio gyventojai ir įvykio liudytojai galėjo lengviau atsikvėpti – rūgštis tapo nepavojinga.
Artūras Pučėta