2005 m. liepos 16 d. Trakų rajone, Gojaus kaime bus išbandoma nauja eksperimentinė archainės japonų keramikos anagamos krosnis. Liepos 16 d. įvyks naujos krosnies pašventinimo ceremonija, po kurio japonų keramikos meistrai Rikio Hakudo Hashimoto ir Taichi Yakuoji pradės pirmąjį degimą.
Anagamos krosnis yra seniausia japonų keramikos technika. Penkioliktame amžiuje ji atkeliavo iš Korėjos. Tai medžiu kūrenama krosnis, kurios degimas trunka nuo septynių dienų iki ištisų savaičių. Anagamos degimo procesas yra nenuspėjamas. Šio degimo metu yra pasiekiama 1300ºC temperatūra, o sudegusio medžio pelenai virsta glazūra, nusėsdami ant keramikos darbų. Skirtinga medžio rūšis suteikia keramikos darbui kitokį atspalvį. Anagamos krosnies rezultatai yra visiškai iracionalūs ir net patyręs meistras negali nuspėti, ką atras po degimo. Ši technika yra labai vertinama pasaulyje, o tokiu būdu išdegti keramikos dirbiniai kainuoja didelius pinigus.
Lietuvoje pirmoji tokio tipo keramikos krosnis buvo pastatyta dar praeitais metais bendradarbiaujant Lietuvos ir Japonijos keramikams bei atlikti bandomieji degimai. Šiais metais japonų keramikos meistrai Rikio Hakudo Hashimoto ir Taichi Yakuoji kartu su lietuvių pagalba pastatė naują japonų keramikos krosnį. Kaip teigia jau antrus metus Lietuvoje viešintis ir patirtimi besidalijantis japonų keramikos meistras Rikio Hakudo Hashimoto, kadangi gamtinės sąlygos ir molis Lietuvoje skiriasi nuo Japonijos, yra būtina atrasti idealiausią tokiam keramikos degimui molio sudėtį. Kita vertus, pastebi jis, svarbu ne mėgdžioti japonišką tradiciją, bet naudojantis japoniška technologija formuoti savąją. Tai ir sąlygojo naujos eksperimentinės krosnies statybą, nes tradiciškai anagamos krosnyje degama keramika yra be jokios glazūros, o degamai keramikai spalvą suteikia nusėdę karšti pelenai. Naujoje krosnyje bus atliekami įvairiausi bandymai su glazūromis, ieškoma optimaliausios molio sudėties, sudaroma galimybė Lietuvos keramikams eksperimentuoti ir atrasti naujus keramikos gamybos būdus bei pažinti ir modeliuoti japoniškos keramikos degimo proceso technologinius aspektus.
Tiek praeitais metais, tiek šiemet, anagamos krosnis susilaukė didelio dėmesio ir pritraukė keramikus iš visos Lietuvos. Pirmąjį anagamos krosnies degimą vainikavo 2004 m. pabaigoje įvykusi 28 asmenų paroda Kaune, rugsėjo pradžioje žadama tokią pat parodą surengti Vilniuje.