Pasitikinti savimi – vadinasi, mylima

Įsižeidžiate dėl kritikos, nebaigiate pradėtų darbų, dažnai keičiate sprendimus, nežinote, ko norite, bijote, jog būsite nereikalinga (draugams, šeimai, viršininkams)… Tai – katastrofiško nepasitikėjimo savimi simptomai.

Nepasitikėjimas savimi – gyventi trukdantis bruožas. Neįmanoma nepavargti dėl nuolatinių abejonių: sėkme, reikalais, savo patrauklumu, reikšmingumu.

Linkėjimai nuo tėvų

Mokslininkai dar XX amžiaus pradžioje pradėjo tyrinėti nepasitikėjimo savimi priežastis. Pirmasis šį klausimą rimtai ištyrė stambios neurozių klinikos Amerikoje vyriausiasis gydytojas Andrė Salteris. Tirdami tūkstančius savimi nepasitikinčių žmonių, jis ir jo kolegos priėjo prie išvados, kad šio sindromo ištakos slypi vaikystėje, o augant arba išnyksta, arba sustiprėja. Yra ir kitokių priežasčių, nepriklausančių nuo to, kur ir kokiomis sąlygomis žmogus augo. Vis dėlto reikia pradėti nuo tėvų ir auklėtojų.

Sakoma, kad žmogus charakterį paveldi. Tačiau dažniausiai panašumo į vieną kurį arba į abu tėvus priežastis ta, kad mes, kaip ir visi vaikai, kopijuojame suaugusiųjų reakciją į kokius nors įvykius. Perėmėme nuotaiką, kuri dabar lydi mus gyvenime, darbus.

Yra dvi pagrindinės nepasitikėjimo savimi priežastys. Jeigu namuose (arba ugdymo įstaigoje) dažnai girdėdavote nepasitenkinimą jūsų elgesiu ir poelgiais. Ir atvirkščiai – jeigu vaikystėje šalia jūsų nuolat būdavo viskuo abejojantis ir visko bijantis žmogus. Suprantama, kad ir jūs galėjote tuo užsikrėsti.

Vyras nevykėlis, vyras tironas

Vaikystėje sunku užsikrėsti nepasitikėjimu savimi be išankstinių prielaidų, tiksliau, leisti jam įsitvirtinti vidiniame pasaulyje. Bet įmanoma, net jeigu žmogaus požiūris į save ir nekėlė problemų.

Pavyzdžiui, moteris gyvena su vyru, kuris jai dažnai priekaištauja dėl vienokių ar kitokių trūkumų – beje, dažniausiai būtent tų, kuriais jis nepatenkintas savyje. Taip jis nesąmoningai per ją šlifuoja savo paties kompleksus. Moteris ima tikėti vyro žodžiais ir mano, jog yra netobula. Apatija automatiškai perkeliama į visą jos veiklą, gyvenimo būdą. Neretai tai baigiasi skyrybomis, nes moteriai įgrysta nuolatinis „nervų tampymas”. Juk ji ne lėlė! Tik vienos tokią būseną kenčia porą trejetą mėnesių, o kitos (tokių dauguma) – iš pradžių net nepastebi, vėliau gyvena tikėdamos, kad tai „iš meilės jai”, po to „nekreipia dėmesio”. Dar vėliau pripažįsta visišką bejėgiškumą, įtūžta ir atsisako toliau kentėti.

Tada dažniausiai atsitinka taip. Moteris susiranda kitą vyrą ir… užmina ant to paties grėblio. Tai yra naujasis partneris turi tokių pat savybių, kaip ir ankstesnysis. Vadinasi, nepasikeitė pati moteris. O nepasitikėjimo galima atsikratyti tik dirbant su savo klaidomis, ugdant savo pasitikėjimą. Tada jos vertas vyras atsiranda pats. Savimi pasitikintys vyrai mėgsta savimi pasitikinčias moteris. Nejaugi jums reikia savimi nepasitikinčio vyro?

Darbo problemos

Nerealizuotos profesinės galimybės, problemos su kolegomis, mažas atlyginimas – tik keli darbiniai aspektai, dėl kurių galima kuriam laikui ar net visam prarasti pasitikėjimą savimi. Tarkime, jums stigo ambicijų sėkmingai kopti karjeros laiptais. Iš pradžių buvo nejauku jaustis išsišokėle, vėliau sau sakydavote „nuo pirmadienio pradėsiu naują, aktyvų gyvenimą”, nors taip neatsitikdavo. Kolegos klestėjo, o jūs toliau laukėte „gero oro”. Nesėkmės įsitvirtina. Neigiama patirtis mažina pasitikėjimą savimi.

Dar viena situacija: kai viršininkas – despotas. Jūs patekote tarp tų, kuriuos jis neteisingai baudžia arba nepastebi. Tai gali sukelti ilgalaikę depresiją.

Anot A. Salterio, sveiką, savimi pasitikinčią asmenybę apibūdina penkios charakteristikos.

1. Emocinga kalba, rodanti atvirumą. Pasitikintis žmogus įvardija jausmus.

2. Sugebėjimas atsispirti ir atakuoti, sąžiningai reiškiant savo nuomonę ir nesidairant į kitus.

3. Savimi pasitikintis žmogus nesistengia slėptis už abstrakčių formuluočių. Jis dažniau nei kiti žmonės vartoja įvardį „aš”.

4. Nemenkinama sava asmenybė, nėra nepasitikėjimo savo jėgomis, žmogus gali nesigėdydamas išklausyti jam skirtų pagyrų.

5. Savimi pasitikintiems žmonėms taip pat būdingas sugebėjimas improvizuoti, tai yra spontaniškai reikšti jausmus bei poreikius.

Kaip pasikeisti?

Nepasitikėjimą savimi padės įveikti reguliarus, kruopštus darbas su savimi. Galima tai daryti savarankiškai: iš knygų, laikantis psichologo patarimų. Kitas variantas: specialūs grupiniai treningai. Yra keletas svarbių dalykų, kurių būtina išmokti.

* Išmokti sakyti „ne”.

* „Svetimo neimk, savo neatiduok”. Tai yra išmokti reikalauti ir gauti tai, kas jums teisėtai priklauso.

* Drąsiai įgyvendinti savo norus, nors jie ir nesutaptų su kitų žmonių lūkesčiais bei nuomone.

* Atvirai reikšti savo nuomonę, net jeigu ji kertasi su kitų žmonių.

* Rodyti neigiamus jausmus.

* Nuoširdžiai rodyti pašnekovui (arba apskritai žmonėms) savo suinteresuotumą.

Reikia išanalizuoti pirmines reakcijas į vienokias ar kitokias problemiškas situacijas. Pasitikėjimas savimi – pirmiausiai sugebėjimas valdyti savo emocijas, vertinti save kaip asmenybę, bet kokioje situacijoje, bendraujant ir asmeniniame gyvenime jaustis patogiai. Pasitikėjimas savimi padeda blaiviai mąstyti, nepanikuoti kritiškose situacijose, ramiai priimti kritiką ir prieštaravimus. Tikrai savimi pasitikintis žmogus (tai labai svarbu!) asmeniniame gyvenime savo „teisumu” niekada neužgoš partnerio teisių, gerbs jo norus ir jausmus.

Išmokite kontroliuoti kalbą. Kalbėjimo maniera ir pasakytų žodžių prasmė tiesiogiai veikia jausmus ir veiksmus. Išmokite mąstyti su pliuso ženklu.

Beje

Savimi nepasitikintys žmonės dažniausiai „užkasa” savo talentą į žemę, nesiryždami jo realizuoti. Pavyzdžiui, garsus prancūzų dizaineris Pjeras Kardenas galėjo taip ir netapti įžymiu, jeigu, sulaukęs 42 metų, nebūtų pasiryžęs reikiamiems žmonėms parodyti savo eskizus. Ir tai tik todėl, kad jį privertė draugas. Iki tol Pjeras laiką leisdavo vienas arba aukštuomenės vakarėliuose.

Įdomu

Norint tapti savimi patenkintu ir sėkmingu žmogumi, reikia nekreipti dėmesio į tai, ką apie jus kalba kiti: apie išvaizdą, poelgius. Būtent svetimos nuomonės baimė ir yra vienas stipriausių stabdžių bei asmenybės degradavimo priežasčių.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Moterims su žyma , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.