Nemokamas gydymas – tik teorija

Nepakankamas poliklinikų finansavimas tuština ligonių kišenes

Ligoniai skundžiasi, kad už dalį jų gydymui reikalingų fizioterapijos procedūrų tenka susimokėti. Kiekvienai ligai diagnozuoti ir gydyti nustatytas „krepšelis“ pinigų, kuriuos skiria teritorinė ligonių kasa. Kiek tame „krepšelyje“ telpa medicinos paslaugų – konsultacijų, procedūrų, tiek pacientas jų gauna nemokamai. Už likusias, nors jų ligoniams ir reikia, tenka mokėti iš savo kišenės.

Ligoniai nepatenkinti

Viena gydytojo reabilitologo konsultacija ilgai buvo įkainota 20 litų. Dabar įkainis padidintas iki 38,6 lito, tačiau ir tokia suma yra per maža. Tie 38,6 lito skiriami ne tik už gydytojo specialisto konsultaciją, bet ir už ligoniui reikalingas procedūras. Į konsultaciją įeina ligonio apžiūra, procedūrų paskyrimas, tų procedūrų atlikimas. Už tokią sumą išgydyti ligonį vargu ar įmanoma.

Už šią sumą medikai ligoniui dažniausiai gali paskirti tik penkias procedūras (priklausomai nuo procedūros įkainio). Ligoniui jos nemokamos. Fizioterapijos nauda yra didelė: tai pajutę ligoniai už visą procedūrų kursą priversti susimokėti patys.

Kauno Šančių poliklinikos masažuotoja Nijolė Lukoševičienė masažavo ligonę, kuri serga osteochondroze, jai sutrikusi medžiagų apykaita, kaupiasi nuosėdos. „Masažas daromas, kad pagerėtų medžiagų apykaita, limfos tėkmė, kraujotaka ir atsistatytų visa skysčių pusiausvyra“, – sakė N.Lukoševičienė. Tokio gydymo kursas – 15 masažų. Iš jų tik už penkis ligonei nereikėjo mokėti.

Sąnarių ligas Dainavos poliklinikoje besigydančiai Vidai gydytoja paskyrė elektrostimuliacijos procedūras. Jų reikėjo dešimties, tačiau nemokamos – vėlgi tik penkios. Už kitas penkias moteriai teko sumokėti 23 litus.

„Gaunančiai minimalų atlyginimą ir tie 23 litai – nemaži pinigai. Juk dar ir vaistus reikia pirkti. Apmaudu, kad visą gyvenimą mokėdami mokesčius turime mokėti už būtinas medicinos paslaugas. Juk jų reikia, kad pasveikčiau. Tai gal valstybė turėtų pasakyti, kad medicina yra mokama ir nerinkti iš gyventojų mokesčių?“- klausė Vida.

Panaši situacija visose miesto poliklinikose.

Nuostolingas skyrius

„Fizioterapijos procedūros – tai dalis kompleksinio gydymo, – sakė Šančių poliklinikos direktorės pavaduotoja Giedra Kvedaravičiūtė. – Juk ligonis gali būti sėkmingai išoperuotas, tačiau jeigu jis negaus tinkamos reabilitacijos, sveiks daug lėčiau. Po sudėtingų traumų, lūžių, jei matome, kad ligonio būklė sunki, jis konsultuojamas pakartotinai ir taip jam skiriame iki 15-20 procedūrų, už kurias jam nereikia mokėti“.

Pavaduotoja teigė, kad būna atvejų, kai ligoniui pakanka gydytojo skirtų penkių procedūrų ir nebėra indikacijų jų skirti daugiau, o jis jų (pavyzdžiui, masažo) vis vien pageidauja daugiau, tai tuomet tenka ligoniui susimokėti.

Procedūrų įkainiai patvirtinti Sveikatos apsaugos ministerijos. Pavyzdžiui, ultravioletinių spindulių procedūra kainuoja 2 litus 30 centų, elektrostimuliacijos – 4 litus 60 centų ir pan.

Direktorės pavaduotoja G.Kvedaravičiūtė tvirtino, kad poliklinikai Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyrius yra nuostolingas.

„Jei ligoniui reikia skirti brangiau kainuojančias procedūras, tai iš to įkainio už gydytojo darbą nebelieka nė cento. Be to, turim samdyti medicinos techniką, kuris prižiūri medicinos aparatūrą, ją remontuoja. Reikia pirkti vaistus daliai procedūrų“, – sakė G.Kvedaravičiūtė.

Per maži įkainiai

Jei būtų padidintas įkainis už konsultacijas, tada medikai galėtų ligoniams daugiau paslaugų teikti nemokamai. Tačiau kol kas jie priversti verstis su turimomis lėšomis ir aiškinti žmonėms, rodyti įsakymus, įstatymus, nutarimus, kurie reglamentuoja jų veiklą ir galimybes.

Dainavos poliklinikos direktoriaus pavaduotoja Roma Žilinskienė teigė, kad skiriant procedūras atsižvelgiama ir į ligą, ir į ligonio padėtį. Neretai padaromos ir išimtys.

„Jei ligonis – pirmos grupės invalidas, jo pajamos mažos, stengiamės, kad jis gautų daugiau jam reikalingų nemokamų procedūrų, – sakė R.Žilinskienė. – Dažnai savo pacientams siūlome reabilitacijos kompleksą: per numatytą dienų skaičių ligonis poliklinikoje, panašiai kaip sanatorijoje, gauna elektrostimuliaciją, masažą, mankštą baseine ar kitas procedūras. Už visas jas apmoka teritorinė ligonių kasa“.

Kauno teritorinės ligonių kasos direktorius Virgilijus Šiaudikis teigė, kad ambulatorinių konsultacijų (tarp jų ir reabilitologų) įkainiai dar turėtų kilti.

„Tuomet, jei naujasis įkainis leis, procedūrų kiekį bus galima didinti“, – sakė V.Šiaudikis.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , , , , , , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

1 komentaras į "Nemokamas gydymas – tik teorija"

  1. xdx

    😀 💡 nemokamai gydytis reik turet sveikatos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.