Šimtais naujus etatus valstybės įstaigose kurianti valdžia susizgribo, kad tūkstančiai jų yra neužimtų. Vieša paslaptis, kad laisviems etatams skirtus pinigus išsidalija dirbantys tarnautojai.
Vyriausybei kas keletą mėnesių kuriant naujus etatus, išlaikomus iš mokesčių mokėtojų pinigų, Vidaus reikalų ministerija (VRM) atskleidė skandalingą faktą – beveik 5000 etatų valstybės tarnyboje yra neužimti.
Turėti „popierinių” tarnautojų valstybės įstaigoms itin paranku. Mat nors etatai neužimti, finansavimas jiems skiriamas. Tai suteikia galimybę kitus darbuotojus pamaloninti premijomis švenčių progomis.
Ydingas kelias
Per trejus pastaruosius metus neužimtų etatų skaičius valstybės tarnyboje vis didėjo. 2004 metais jų buvo 5037, 2005 metais – 5438 ir tik šiemet šiek tiek sumažėjo iki 4999 etatų.
Nepaisant to, visose valstybės institucijose buvo steigiamos dar ir naujos darbo vietos. Per trejus metus sukurti 1684 nauji etatai ir bendras jų skaičius padidėjo iki 62 426 šiemet.
Vidaus reikalų ministro Raimondo Šukio įsitikinimu, šie skaičiai rodo, kad eita ydingu keliu, tušti etatai tapo rimta problema. Beveik visos institucijos, pateikdamos priežastis, kodėl nepavyksta užpildyti laisvų pareigybių, pareiškė, kad specialistų esą nedomina nepatrauklios darbo apmokėjimo sąlygos, dėl to vyksta ir didelė tarnautojų kaita. Pastaraisiais metais dėl mažų atlyginimų valstybės tarnyba pajuto „protų nutekėjimo” problemą. Be to, ne visi laisvi etatai esą gauna biudžetinį finansavimą.
„Iš valstybės įstaigų surinkę informaciją, Vyriausybei siūlysime sprendimą. Tais atvejais, jei dar nebuvo paskelbti konkursai, ir etatai, kuriems šiemet nebuvo skiriamas finansavimas ir nenumatytas kitąmet, turėtų būti naikinami. Jų tikrai bus daugiau negu pastaruoju metu įsteigta naujų”, – vakar LŽ sakė Šukys.
Daugiausia etatų – ministerijose
Analizė parodė, kad mažiausia – 3,1 proc. – laisvų pareigybių yra Vyriausybės įstaigose. Tačiau tai bendras skaičius, o kai kuriuose institucijose jis gerokai didesnis. Pavyzdžiui, Viešųjų pirkimų tarnyboje neužimta 10 pareigybių – 15,9 proc. nuo visų etatų skaičiaus.
Šiek tiek daugiau laisvų darbo vietų yra apskričių viršininkų administracijose, o daugiausia – ministerijose ir joms pavaldžiose įstaigose – 8,5 procento.
Darbą paves kancleriui
Atsižvelgęs į VRM surinktą informaciją premjeras Gediminas Kirkilas visoms valstybės institucijoms pavedė per mėnesį VRM pateikti siūlymus, kaip bus sprendžiamas laisvų pareigybių klausimas.
Vakar premjeras LŽ sakė šį reikalą kuruoti pavesiąs naujajam Vyriausybės kancleriui Valdemarui Sarapinui. „Sudarysime Saulėlydžio ar kitaip pavadintą komisiją, kurios tikslas bus atlikti šios srities auditą ir panaikinti visus nereikalingus etatus, kuriems finansuoti skirtus pinigus, reikia pasakyti atvirai, kai kurios ministerijos naudoja kaip mokos fondą”, – sakė Kirkilas.
Steigs naujų
Nepaisant to, artimiausiu metu Vyriausybė planuoja įsteigti naujus 225 etatus.
Paklaustas, kam prireikė šių pareigybių, premjeras aiškino, kad diduma jų atiteks diplomatinėms tarnyboms, be to, tai bus pareigybės, reikalingos su naryste Europos Sąjungoje susijusioms funkcijoms atlikti. „Visi nereikalingi etatai artimiausiu metu tikrai bus panaikinti”, – žadėjo Vyriausybės vadovas.
VRM siūlo, kad ateityje etatų skaičius valstybės institucijose ir įstaigose būtų didinamas tik esant vidaus audito išvadai, jog būtina tai daryti.
Pinigais pasinaudoja kiti
Vidaus reikalų ministras pripažino, kad kai kur valstybės tarnautojai piktnaudžiavo susidariusia padėtimi.
„Kai 2002 metais tarnautojams buvo leista nustatyti aukštesnes kategorijas, kai kurios įstaigos ir institucijos jas nustatė kur kas didesnes, negu patvirtinta pagal VRM metodiką. Suprantama, vidutinio mokos fondo nepakakdavo, todėl naudotos lėšos, skirtos kitiems etatams”, – sakė Šukys.
Be to, jeigu valstybės įstaiga sutaupo lėšų, jai leidžiama savo darbuotojus paskatinti piniginėmis išmokomis. Iš taip „sutaupytų” lėšų valdininkai sulaukia premijų ne tik Kalėdų, bet ir Velykų, Mindaugo karūnavimo dienos proga. Pavyzdžiui, liepą tuometinis teisingumo ministras Gintautas Bužinskas 100 proc. atlyginimo dydžio premijas skyrė net šimtui pavaldinių. Jis dosnus buvo ir ministerijai pavaldžių institucijų vadovams. Tuokart vien Teisingumo ministerijos darbuotojams išdalyta per 273 tūkst. litų premijų.