Neurologai nustatė, kad nesudėtingas smegenų stimuliavimas gali priversti suvokimą krėsti sau sudėtingus ir šiurpius pokštus. Paaiškėjo, kad įterpus elektrodus į tam tikrą smegenų sritį pacientui galima sukelti jausmą, kad įsivaizduojamas „šešėlinis asmuo” juos seka ir atkartoja jų judesius. Stimuliuojant smegenų sritį, vadinamą kairiąja temporoparietaline jungtimi, pacientė pajuto už savęs esant piktybiškai nusiteikusią būtybę, kuri kopijavo jos veiksmus. Įtariama, kad taip atsitiko dėl to, jog sąmonė kūno veiksmus projektavo į neegzistuojančią būtybę, kurią sukūrė smegenys – tokiais pojūčiais skundžiasi ir kai kurie pacientai, sergantys rimtomis psichiatrijos ligomis.
Mokslininkai elektrodus įterpė tiesiai į pacientės smegenis, kad galėtų tiksliai nustatyti regionus, kuriuose kontroliuojama kalba ir dešiniosios rankos judesiai ir jų nepažeistų vėliau, operacijos metu. Bet taip elektrodais tyrinėjant smegenis netyčia buvo „užkabinta” sritis, koordinuojanti įvairią jutiminę informaciją, padedančią justi kūno padėtį erdvėje. „Į kūną ir iš jo keliauja daug informacijos”, – aiškina Olafas Blanke iš École Polytechnique Fédérale de Lausanne (Šveicarija).
Šis darbas mokslininkams gali pateikti papildomos informacijos apie schizofreniją. O.Blanke‘as pažymi, kad sergant šia liga neretai klaidingai suvokiamas savas kūnas. Eksperimentuose, kai tiriamiesiems duodama žiūrėti į modifikuotas savo pačių nuotraukas, kuriose viena jų ranka pasukta nenormaliu kampu, schizofrenikai neabejodami pareiškia, kad galūnė yra ne jų. Sveiki savanoriai galūnės „atsisako” tik tada, kai nenormalus pasukimas pasiekia 90 laipsnių.
Kiti mokslininkai įspėja, kad šis eksperimentas tik ribotai paveiks mūsų supratimą apie tokius simptomus. „Schizofrenija – tai sindromas, o ne vienas reiškinys”, – sakė Kembridžo universiteto (D.Britanija) psichiatrė Sabine Bahn.
Kategorijos
- Aplinkosauga
- Augintiniai
- Ekonomika
- Informacinės technologijos
- Interjeras
- Įvairenybės
- Justicija
- Kinas
- Kultūra
- Laisvalaikis
- Lietuvoje
- Medicina
- Mityba
- Mokslas
- Moterims
- Nuomonė
- Pasaulyje
- Politika
- Psichologija
- Receptai
- Renginiai
- Šeima ir namai
- Specialistai konsultuoja
- Sportas
- Statyba
- Švietimas
- Transportas
- Vaikai
- Vyrams
- Žiniasklaida