Europos paveldo dienų renginiai rugsėjo 22 – spalio 1 d. Tauragės apskrityje

Lietuvoje vyksta Europos paveldo dienos, kurias šiemet pirmą kartą organizuoja ne tik Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos, bet ir Lietuvos miestų ir rajonų savivaldybės. Rugsėjo 22 – spalio 1 dienomis visoje šalyje vyks nemokami renginiai tema „Europa. Bendras paveldas. Išsaugokime praeitį”.

Šiemet Europos paveldo dienų metu Tauragės apskrityje visi, besidomintys krašto kultūra, Jurbarko krašto muziejuje galės aplankyti rugsėjo 22 d. – spalio 1 d. fotografijų parodą „Veliuonos sakralinis paveldas”. Veliuonos parapiją 1421 m. įsteigė ir bažnyčios statybą fundavo Lietuvos didysis kunigaikštis Vytautas. Dabartinės bažnyčios, statytos 1636-1644 m., fundatoriumi buvo Albrechtas Stanislovas Radvila. Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų bažnyčioje yra daug meno vertybių, datuojamų nuo XVII a. vidurio: profesionalių dailininkų Mykolo Elvyro Andriolio ir Petro Kalpoko tapyti paveikslai, mediniai, drožinėti barokiniai altoriai ir kt.

Rugsėjo 27 d. 15 val. kviečiame užsukti į Tauragės „Santakos” muziejų ir pasiklausyti pranešimų apie istorinę valstybinės sienos funkcionavimo raidą bei sienos įtaką Tauragės krašto tapatumui. 16.00 val. bus atidaryta paroda „Siena. Penki šimtmečiai. Greta mūsų”. Po parodos atidarymo bus organizuojama išvyka autobusais prie šio kultūros paveldo objekto.

Buvusi valstybinė siena nustatyta Melno taikos sutartimi. Žlugus Kryžiuočių Ordino galybei ir formuojantis taikiems tarpvalstybiniams santykiams, siena tapo reikšmingu valstybiniu LDK objektu. Po 1795 metų Lietuvos Lenkijos padalinimo, sieną iš vienos pusės administravo Rusijos imperija, iš kitos – Prūsijos karalystė.

Kartu tai buvo siena tarp Didžiosios Lietuvos ir Mažosios Lietuvos. Spaudos draudimo laikais knygnešiams reikėjo nepastebimai prasmukti pro šią sieną saugančius pasieniečius.

Trečiajam Reichui prisijungus Klaipėdos kraštą, ši siena tapo valstybine siena tarp Lietuvos ir Vokietijos. Tai tęsėsi iki 1940 metų sovietinės aneksijos, kai sienos su Vokietija administravimą iš Lietuvos perėmė Sovietų Sąjunga. Prasidėjus karo veiksmams, 1941 metų birželio 22 dieną valstybinė siena prarado savo pirmykštę reikšmę.

Per Tauragės rajono teritoriją didelė dalis sienos driekėsi miškais. Kai kur, prie sienos, yra išlikę Antrojo Pasaulinio karo metu iškasti karinės tecnikos bei pėstininkų apkasai.

Europos Tarybos programa „Europos paveldo dienos” Lietuvoje rengiama nuo 1994 m. Tai – viena populiariausių Europos Tarybos programų, vykstanti kasmet, dažniausiai rugsėjo savaitgaliais, pritraukianti virš 20 milijonų Europos lankytojų į nemokamus renginius apie kultūros paveldą, jo ištakas, vertės suvokimą bei išsaugojimo būtinybę

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Kultūra su žyma , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.