Kontrabandininkų tinkluose – aukšti pareigūnai

Nors Valstybės sienos apsaugos tarnybos Pakrančių apsaugos rinktinės paskirtis – saugoti valstybės sieną ir kovoti su sienos pažeidėjais bei kontrabandininkais, šios tarnybos mundurą suteršė ne vienas buvęs aukštas pareigūnas

Praėjusią savaitę Šilutės teisėsaugos pareigūnai demaskavo kontrabandininkų gaują ir konfiskavo itin didelį nelegalių rūkalų kiekį. Tačiau didžiausia staigmena tapo kartu su kitais kontrabanda įtariamais asmenimis sulaikytas buvęs Pakrančių apsaugos rinktinės vado pavaduotojas 52 metų Romas Tučkus.

Tai ne pirmas atvejis, kai sulaikomi šios Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) rinktinės pareigūnai, įtariami talkinimu kontrabandininkams. Nors statistikos, kiek pareigūnų įkliūva su nusikaltėliais, kontrabandos bylas kontroliuojantys prokurorai teigė neturintys, jie prisipažino prisimenantys ne vieną atvejį, kai dėl pinigų ir kitokios asmeninės naudos žmonės susigadina ne tik karjerą, bet ir gyvenimą.

Įkliuvo devyni

Trečiadienio naktį Šilutės policijos pareigūnai pasaloje sekė kelis katerius. Jais Minijos ir Atmatos upėmis iš Kuršių marių kontrabandininkai sistemingai į Lietuvą iš Rusijos plukdydavo cigarečių krovinius.

Iš Rusijos atplukdytas krovinys į katerius buvo perkrautas dar Kuršių mariose, vėliau Minijos upe atplukdytas į Šilutės rajoną, kur Bundalų kaime turėjo būti iškrautas specialiai parengtuose sandėliuose.

Šilutės policijos komisariato kriminalinės policijos vadovas Kęstutis Bastakis pabrėžė, kad sėkmingai pasibaigusioje kontrabandos sulaikymo operacijoje dalyvavo tik Šilutės kriminalinės policijos pareigūnai. VSAT pareigūnai apie ją informuoti tik tuomet, kai ji jau buvo pasibaigusi.

Policininkai pasislėpę pasaloje kontrabandininkus stebėjo visą naktį – apie 9 valandas. Visi vyrai buvo sulaikyti, kai jau baigė savo darbą, o cigarečių „Saint George“ dėžės buvo baigiamos nešti iš valčių ir krauti į sandėlius bei mikroautobusus.

Įvykio vietoje sulaikytas sodybos šeimininkas, šiuo metu privačios saugos tarnybos apsaugininku dirbantis Tučkus neigė sąsajas su jo kieme šeimininkavusiais kontrabandininkais. Tačiau jam gali būti sunku paaiškinti, kaip jo garaže ir statybininkų vagonėlyje atsirado 200 tūkst. pakelių cigarečių, kurių rinkos vertė – apie 0,5 mln. litų.

Šilutės policijos organizuoto nusikalstamumo tyrimo grupės pareigūnų sulaikytas šis kontrabandos krovinys yra didžiausias, kokį kada nors teko sulaikyti.

Suėmė savaitei

Pakrančių apsaugos rinktinės darbuotojus pribloškė žinia apie Tučkaus sulaikymą. Aukštas pareigas rinktinėje jis ėjo iki 1998-ųjų, tuomet išėjo į pensiją. Buvusį bendradarbį kolegos apibūdina kaip sąžiningą pilietį. Tačiau pastaruoju metu vyras esą turėjo finansinių problemų, jam nuolat trūkdavę pinigų. Galbūt tai ir paskatino jį susidėti su nusikaltėliais.

Penktadienį Šilutės rajono apylinkės teismas leido Tučkų suimti savaitei.

Įkliuvo kapitonas

Šilutės policijos komisariato kriminalinės policijos vadovas Kęstutis Bastakis sakė nesąs nustebęs, kad tarp sulaikytų kontrabandininkų atsidūrė ir buvęs pasienio pareigūnas.

Kriminalinės policijos vadovas LŽ patvirtino, kad sulaikius kone kiekvieną didesnę kontrabandos siuntą vėliau per tyrimą paaiškėja, jog su jos gabenimu ar tarpininkavimu vienaip ar kitaip susiję teisėsaugos ar pakrančių apsaugos pareigūnai.

Šiuo metu Klaipėdos apygardos teismas nagrinėja dar vieną kontrabandos bylą, kur teisiamųjų suole atsidūrė ir pakrančių apsaugos rinktinės pareigūnas, laivo „Madeleine“ kapitonas 29 metų Michailas Košarnas.

Jis kaltinamas talkinęs kontrabandininkams ir piktnaudžiavimu tarnyba. Teisėsaugos pareigūnų teigimu, Košarnas esą sudarydavęs sąlygas kontrabandininkams neteisėtai kirsti valstybės sieną. Teigiama, kad minėtas pareigūnas per penkis kartus iš kontrabandininkų paėmęs 3000 litų.

Sulaikant kontrabandos krovinį pernai lapkritį Šilutės rajone surengtoje operacijoje dalyvavo ne tik vietos policijos, bet ir VSAT Pakrančių apsaugos rinktinės pareigūnai. Tuomet atskleista kontrabandos gabenimo vandens keliu sistema ir sulaikyta 240 tūkst. litų vertės cigarečių „Saint George“. Pareigūnai šį įvykį didžiuodamiesi pavadino sėkmingai užbaigtos ir gerai parengtos operacijos rezultatu.

Naudojosi pažintimis

Pernai gegužę po slaptos operacijos areštinėje buvo atsidūręs dar vienas buvęs aukštas VSAT pareigūnas.

Tuomet VSAT Operatyvinės veiklos valdybos pareigūnai, įtardami kyšio davimu, Gargžduose sulaikė buvusį Šiaulių rinktinės vado pavaduotoją – Štabo viršininką pulkininką Sigitą Černeckį. Daugiau kaip 14 metų stažą sienos apsaugos sistemoje turintis vyras yra vadovavęs VSAT Pagėgių ir Pakrančių apsaugos rinktinėms, o 2003 metų rugpjūtį už pareigūno vardo diskreditavimą jam buvo pažemintos pareigos ir paskirtas VSAT Šiaulių rinktinės vado pavaduotoju – Štabo viršininku.

Gegužės pradžioje pasieniečių žvalgyba gavo operatyvinės informacijos, kad į pensiją išėjęs Černeckis aktyviai ieško kontaktų tarp buvusių kolegų ir už tai, kad Lietuvos ir Rusijos pasienyje būtų „atidarytas langas“ ketina siūlyti pinigų. „Langu“ arba „žalia šviesa“ nusikaltėlių žargonu vadinamas kontrabandai paruoštas gabenti pasienio ruožas, kuriame tuo metu nėra pasieniečių patrulių.

Černeckis, pasinaudodamas buvusia aukšta padėtimi sienos apsaugos sistemoje, kontaktų tarp buvusių kolegų ieškojo kartu su savo VSAT Pagėgių rinktinės Panemunės pasienio kontrolės punkte vyresniuoju pasieniečiu dirbusius savo pusbroliu Gintautu Raukčiu. Šis pareigūnas buvo sulaikytas darbo vietoje.

Teisėsaugos pareigūnai įsitikinę, kad kontrabandininkams gerai organizuoti savo veiklą be informuotų pareigūnų pagalbos praktiškai būtų neįmanoma. Todėl nusikaltėliai apčiuopia silpniausią jiems reikalingo pareigūno vietą ir tuo naudodamiesi priverčia juos bendradarbiauti.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Justicija su žyma , , , , , , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.