Ekspremjerui ne prie širdies draugystė su opozicija

Socialdemokratų lyderis Algirdas Brazauskas nepatenkintas partijos flirtu su konservatoriais

Partijos pirmininko A.Brazausko nuomone, valdantiesiems socialdemokratams būtų parankiau bendradarbiauti su Darbo partija, nors ir pripažįsta, kad ši teisėsaugos akiratyje atsidūrusi politinė jėga dabar kelia daug problemų.

Bendrame posėdyje kalbėjo atvirai

Užvakar vakare vykusiame bendrame Socialdemokratų partijos prezidiumo ir Seimo frakcijos posėdyje dalyvavęs A.Brazauskas įvertino šalyje susidariusią politinę padėtį ir partijos vietą bei veiklą dabartinėmis politinėmis sąlygomis. Buvęs Ministras Pirmininkas pasidžiaugė, kad socialdemokratams pavyko išlikti svarbiausia valdančiąja partija ir netgi kiek padidinti savo įtaką vykdomojoje valdžioje, nes socialdemokrato Gedimino Kirkilo suformuotoje mažumos Vyriausybėje ši partija gavo daugiau ministrų portfelių, nei turėjo ankstesniame kabinete.

Tačiau A.Brazauskas konstatavo, kad mažumą balsų Seime turinti valdančioji koalicija neturi galimybių tarpusavyje pasiskirstyti parlamento komitetų vadovų postų. Tam reikalingos derybos su kitomis Seimo partijomis, pasiskelbusiomis opozicinėmis.

Ta proga A.Brazauskas išreiškė nepasitenkinimą, kad socialdemokratai šiais klausimais bendradarbiauja su konservatoriais, su jais derina galimą komitetų vadovybės pasiskirstymą. „Jie visus 15 metų mums stipriai oponuoja, netgi kartais kenkia, o dabar mes su jais dalijamės įtaka Seime”, – posėdyje kalbėjo socialdemokratų lyderis.

Jo nuomone, būtų kur kas geriau, jeigu pavyktų užmegzti bendradarbiavimą su opozicijoje likusia Darbo partija. Tačiau A.Brazauskas pripažino, kad dabartinėmis politinėmis sąlygomis tai neįmanomas uždavinys, nes Darbo partija nesutinka kritiškai įvertinti iki šiol padarytų klaidų, jos veiklą tiria teisėsauga.

Todėl Socialdemokratų frakcija paraginta ieškoti galimybių išlaikyti ir sustiprinti savo įtaką Seime, perviliojant kai kuriuos Darbo partijos frakcijos atstovus į savo gretas. A.Brazauskas taip pat išreiškė pageidavimą, kad „konservatoriams nebūtų visur nuolaidžiaujama”.

Tikisi papildyti valdančiųjų gretas

Premjeras G.Kirkilas pateikė kelis argumentus, kodėl kol kas parankiau bendradarbiauti su konservatoriais, o ne su Darbo partija. Pats svarbiausias – „su konservatoriais galima susitarti tikintis, kad jie laikysis pasiektų susitarimų”. Tuo tarpu, anot premjero, Darbo partija, dar dirbant ankstesnei valdančiajai koalicijai, „ne kartą įrodė, kad susitarimų nesilaikoma, jie blokuojami ir sužlugdomi”.

G.Kirkilas pastebėjo, kad valdančioji mažuma turi tendenciją po truputį stiprinti savo galią Seime, nes į valdančiąsias frakcijas dairosi ne vienas Darbo partijos bei kitų frakcijų atstovai. Bet premjeras negarantavo, kad artimiausiu metu valdančiajai keturių partijų koalicijai pavyks tapti parlamentine dauguma.

Šiuo metu valdančiojoje koalicijoje, kuriai priklauso socialdemokratai, valstiečiai liaudininkai, liberalcentristai ir Pilietinės demokratijos partijos atstovai, iš viso yra 55 Seimo nariai iš 141. Tačiau jau per artimiausią savaitę dvi koalicija tikisi savo turimų mandatų skaičių padidinti iki 58-60. Mažiausiai 2-4 Darbo partijos frakcijos nariai gali papildyti Socialdemokratų arba Valstiečių liaudininkų frakcijas.

Nustatė derybinius prioritetus

Socialdemokratų frakcijos ir prezidiumo posėdyje aptarta šios partijos pozicija derybose su kitomis valdančiosiomis partijomis ir konservatoriais dėl Seimo komitetų vadovų postų pasiskirstymo.

Socialdemokratai norėtų savo rankose išlaikyti dabar turimus Teisės ir teisėtvarkos, Socialinių reikalų ir darbo, Užsienio reikalų komitetus. Opoziciniams konservatoriams arba valdančiosios koalicijos partneriams gali būti paaukotas Informacinės visuomenės plėtros komiteto pirmininko postas. Jį iki šiol užėmė socialdemokratė Irena Šiaulienė, kuri užvakar išrinkta Socialdemokratų frakcijos seniūne.

Bet socialdemokratai per derybas pageidautų gauti kai kurių kitų atsilaisvinusių įtakingų komitetų vadovų postus. Prioritetiniais įvardyti Ekonomikos, Aplinkos apsaugos, Nacionalinio saugumo ir gynybos bei Kaimo reikalų komitetai. Tačiau dėl Ekonomikos ir Kaimo reikalų komitetų pirmininkų socialdemokratai gali susiginčyti su taip pat juos kontroliuoti pageidaujančiais valstiečiais liaudininkais.

„Derybos dar tik prasideda. Kiekviena partija turi savo išankstines derybines pozicijas. Jos visada būna ambicingesnės, nei paskui pasiekti rezultatai. Palaukime derybų pabaigos”, – „Kauno dienai” sakė Valstiečių liaudininkų frakcijos seniūnė Aldona Staponkienė.

Ji spėjo, kad derybos baigsis dar šią savaitę arba kitos pradžioje.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , , , , , , , .

1 atsiliepimas į "Ekspremjerui ne prie širdies draugystė su opozicija"

  1. Linelis

    Aiškėja,kas organizavo ilgametę konservatorių partijos kompromitavimo ir šmeižimo kampaniją.Buitinėse diskusijose užsimenama,kad AMB yra korupcijos ir kontrabandos tėvas.Dėl to nieko nematė,nesikišo,nežinojo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.