Marion Jones – nekalta

Legendinės JAV sprinterės atvejis skatina sporto funkcionierius keisti politiką. Siūloma neskelbti apie teigiamus dopingo atvejus tol, kol jų nepatvirtins B mėginio tyrimų rezultatai.

Garsios JAV bėgikės Marion Jones atvejis sukrėtė sporto pasaulį. Prieš keletą savaičių pasklido žinia, kad per JAV čempionatą atlikto sprinterės dopingo testo A mėginys buvo teigiamas. Netrukus buvo patvirtinta, jog sportininkės organizme aptikta draudžiamo preparato eritropojetino (EPO). Žinią apie teigiamą dopingo atvejį paskleidė JAV žiniasklaida, informaciją patvirtino M.Jones treneris. JAV antidopingo agentūra (USADA) nieko nekomentavo, tačiau niekas jau nebūtų nustebęs, jei B mėginio tyrimo rezultatas taip pat būtų buvęs teigiamas. M.Jones jau seniai buvo įtariama dopingo vartojimu, nors ji tai visada neigė. Jos buvęs vyras C.J.Hunteris ir buvęs draugas Timas Montgomery jau buvo diskvalifikuoti už dopingo vartojimą, o buvęs treneris Trevoras Grahamas sulaukė rimtų sankcijų, nes net kelių jo auklėtinių organizme buvo aptikta draudžiamų preparatų. Be to, M.Jones buvo minima ir per garsų BALCO laboratorijos skandalą. Vis dėlto bėgikė visada likdavo švari, pritrūkdavo įrodymų.

WADA aiškinsis

Praeitą savaitę jai vėl nusišypsojo laimė – paskelbta, kad Sidnėjaus olimpinių žaidynių 5 medalių laimėtoja ir dabar yra nekalta. B mėginio tyrimo rezultatas buvo neigiamas. M.Jones vėl gali dalyvauti varžybose.

Vis dėlto istorija yra įtartina, nes niekas iš oficialių pareigūnų nepatvirtino, kad A testo rezultatas buvo teigiamas. Gali būti, kad atlikdama pirmą tyrimą suklydo laboratorija. Iki šiol nežinoma, kas ir kodėl už Atlanto nutekino informaciją spaudai. Skandalingas žinias pirmieji paskelbė „Washington Post” ir „Los Angeles Times”.

„Aiškinsimės viską, – pažadėjo Pasaulio antidopingo agentūros vadovas Dickas Poundas. USADA ir toliau nieko nekomentuoja.

„M.Jones atvejis rodė, kad skelbti A mėginio tyrimo rezultatus prieš ištiriant B mėginį yra neteisinga. Nekaltas žmogus yra pasmerkiamas viešai mirčiai”, – sakė vienas iš M.Jones advokatų.

JAV iš karto kilo diskusija, kiek patikimi yra laboratorijų atliekamų tyrimų rezultatai. „Jie naudoja naujausias technologijas, bet lieka klausimas, ar jos yra geros ir patikimos”, – klausė Nešvilio laboratorijos vadovas Davidas Blackas.

„Atsižvelgiant į mokslininko požiūrį kartais galima sakyti, kad mėginio rezultatas yra nevisiškai aiškus, bet tikriausiai teigiamas. Galima teigti ir taip, jog rezultatas yra arti teigiamo, tačiau negaliu tvirtai sakyti, kad jis tikrai teigiamas”, – pripažino galimą subjektyvumą D.Poundas.

„Dėl EPO nesusipratimų kyla jau ne pirmą kartą, tad WADA turėtų daugiau dėmesio skirti šiam preparatui, o ne visą dėmesį sutelkti į naujų dopingo rūšių aptikimo priemonių kūrimą?” – klausė M.Jones advokatas Howardas Jacobsas.

Spalio 12 dieną 31-ą gimtadienį švęsianti M.Jones, paskelbus B mėginio tyrimo rezultatus, neslėpė džiaugsmo. „Jaučiuosi fantastiškai, – sakė sportininkė. – Visada teigiau, kad niekada nevartojau draudžiamų preparatų, todėl ši žinia man yra labai svarbi. Negaliu sulaukti dienos, kada grįšiu į bėgimo takelį”.

Ubarto atvejis

M.Jones atvejis primena mūsų legendinio disko metiko Romo Ubarto istoriją. Barselonos olimpinis čempionas buvo diskvalifikuotas už dopingo vartojimą, o vėliau neva buvo sučiuptas dar kartą. Buvo paskelbta, kad disko metiko A mėginio tyrimo rezultatas yra teigiamas, ir prie karjeros pabaigos artėjęs sportininkas buvo priverstas vėl pasitraukti iš varžybų. Netrukus R.Ubartas iš tiesų baigė karjerą, nors paaiškėjo, kad B mėginio tyrimo rezultatas buvo neigiamas. Už tai sportininko ir Lietuvos sporto visuomenės nebuvo atsiprašyta, nebuvo paaiškinta, kur ir kaip galėjo būti įvelta klaida.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Sportas su žyma , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.