Pietų Afrikos magnatas Markas Shuttleworthas, pakilęs į kosmosą, sugalvojo sau naują iššūkį. Šį kartą sutelkęs dėmesį į kibernetinę erdvę, jis nusprendė mesti iššūkį „Microsoft”. Kažkada Keiptaune garaže įkurta interneto kompanija Markui Shuttleworthui sukrovė pakankamai turtų.
2002 metais jis tapo pirmuoju kosminiu turistu, už kelionę ir pasirengimą sumokėjusiu 20 mln. JAV dolerių. Dabar jis nusitaikė į JAV programinės įrangos hipopotamą ir ėmė remti laisvą programinę įrangą. Pastaroji, jo įsitikinimu, pakeis naudojimosi kompiuteriu įpročius ir atvers interneto platybes milijonams Afrikos bei kitų besivystančių šalių gyventojams.
Jo teigimu, atvirojo kodo sistemos – ateities platforma. M. Shuttlewortho remiama „Ubuntu” programinės įrangos šeima kuriama „Linux” sistemų pagrindu, laikantis laisvos programinės įrangos kūrimo principų. Programinę įrangą bet kas nemokamai gali keisti ir prisitaikyti pagali savo poreikius, kitaip nei visiems įprasta „Microsoft” programinė įranga.
„Ubuntu” – senovės Afrikos tautų žodis, reiškiantis savo visuomenės rūpybą ir žmoniškumą kitiems. Šiuo sistemų pavadinimu programuotojai nori pasakyti, kad jų sukurta „Linux” sistema naudotis gerokai paprasčiau nei kitomis. Praėjusiais metais „PC World” žurnalas „Ubuntu” sistemai skyrė 26-ąją vietą tarp geriausių kompiuterijos gaminių. Palyginkite: „Apple iTunes” grotuvui buvo skirta 34-oji šimtuko vieta.
Brazilijos, Kinijos, Ispanijos, Indijos ir Malaizijos valdžia jau naudoja „Linux” pagrindu sukurtas sistemas, o, M. Shuttlewortho nuomone, laisva programinė įranga gali gerokai sumažinti mokyklų, bendruomenės centrų ir namų kompiuterizavimą Afrikos valstybėse.
Tokios sistemos taip pat gali sumažinti technologijoms skiriamas smulkiojo verslo išlaidas, skurdžiausiame pasaulio žemyne, kuriame kompiuteriais moka naudotis labai mažai žmonių. Atvirojo kodo sistemos Afrikoje turėtų ypač gerai prigyti, nes šiose šalyse kompiuterinė infrastruktūra kuriama iš pagrindų ir vartotojai dar nėra pripratę prie uždarojo kodo „Windows” sistemų.
M. Shuttlewortho teigimu, žiniomis apie programinę įrangą galima dalytis kur kas greičiau. Išmokę naudotis programa mokykloje, vaikai gali parsinešti programą namo ar paprasčiausiai atsisiųsti ją iš interneto ir parodyti savo tėvams ar draugams.
Tačiau „Microsoft” lengvai pasiduoti neketina. Programinės įrangos gigantas remia 284 IT centrus Pietų Afrikos municipalitetuose. Šiuo projektu kompanija tikisi pasiekti beveik pusę milijono skurstančių šalies gyventojų.
Vienas iš kompanijos vadovų Steve’as Balmeris atmeta argumentus, kad brangi uždara programinė įranga gali trukdyti kompiuterių plėtrai neturtingose bendruomenėse. Jo teigimu, atviras pasirinkimas nebūtinai reiškia atvirąjį kodą.
Pietų Afrika, turtingiausia Afrikos valstybė, stipriai remia atvirąjį kodą, tačiau, S. Ballmerio teigimu, jis mielai pasirinko „Microsoft” siūlomą paramą šalies IT centrams bei mokykloms ir atsisakė minties visiškai atmesti uždarojo kodo programas.
„Microsoft” sulaukė pritarimo šių metų pradžioje pateikusi „Windows XP” operacinės sistemos versiją, pritaikytą zulu kalbai, ir pažadėjo versijas, pritaikytas afrikans and setsvana kalboms.
Pasak lokalaus padalinio direktoriaus Gordono Frazerio, šiais žingsniais kompanija nori ne tiek konkuruoti su atvirojo kodo sistemomis, kiek įtikti vietinei valdžiai. G. Frazerio teigimu, Pietų Afrikoje yra 11 oficialių kalbų. Norėdama bendradarbiauti su valdžia, kompanija turi pritaikyti savo sistemas joms visoms.
Kritikų teigimu, didelis atvirojo kodo bendruomenės susiskaidymas trukdo vartotojams sulaukti pagalbos, tuo tarpu uždarojo kodo programinės įrangos tiekėjai įpareigoti suteikti pagalbą savo sistemų vartotojams. „Ubuntu” atstovai atsikerta, kad kompanija teikia įprastas pagalbos paslaugas, kurios yra pagrindinis kompanijos pajamų šaltinis. Pasak jų, vienas didžiausių atvirojo kodo privalumų Afrikai yra tas, kad programos gali būti nekliudomai išverstos į lokalias kalbas.
Pietų Afrikos „Hewlett-Packard” (HP) atstovybės vadovo Thoko Mokgosi teigimu, mokytis naudotis kompiuteriu gali būti sunku, nes paprastai tai reikia daryti anglų kalba, kuria Afrikoje kalba ne visi. HP remia M. Shuttlewortho atvirojo kodo reklamos kampaniją, tačiau tuo pat metu nenutraukia santykių su „Microsoft”. Pietų Afrikos atvirojo kodo centro vadovo Nhlanhla Mabaso teigimu, atvirasis kodas Afrikoje turi taupiai naudoti retus Afrikos išteklius. Jis remiasi afrikiečių afrikiečiams sukurtomis sistemomis. Pasak N. Mabaso, Afrika yra praleidusi industrinį amžių ir, atėjus informaciniam amžiui, nenori praleisti ir jo. Tačiau, anot jo, vienai dominuojančiai kompanijai nerealu pateikti visiems Afrikos žmonėms tinkamas sistemas.