Viena žinomiausių Vakaruose kinų superžvaigždė Gong Li neretai laikoma Kinijos atsaku Gretai Garbo arba vadinama Rytų Merile Stryp. Tvirtinama, kad imperatoriško grožio garsenybė Gong yra stipri asmenybė tiek filmuose, tiek gyvenime. Iš 25 jos suvaidintų juostų netikėtai didelėje dalyje Li atlieka „blogiečių” vaidmenis, kaip ir paskutiniajame savo filme „Majamio policija”. „Didžiausias išbandymas yra atskleisti veikėjo tamsiąją pusę”, – savo pasirinkimą aiškina Gong.
Gong Li gimė 1965 m., Naujųjų metų išvakarėse, Šengjange, ekonomikos profesoriaus ir mokytojos šeimoje. Ji buvo jauniausia iš penkių vaikų. Suprantama, kad motina nespėjo visiems skirti pakankamai dėmesio. „Vaikystėje išmokau pasikliauti savimi, tai leido man užaugti labai nepriklausomai. Jeigu norite būti geriausias, turite tai padaryti pats”, – tvirtina kinė.
Gong nuo pat vaikystės mėgo šokį ir muziką bei svajojo apie dainininkės karjerą. Po nesėkmingo bandymo įstoti į geriausią Kinijos muzikos mokyklą 1985 m. ji buvo priimta į Centrinę dramos akademiją ir baigė ją 1989 m. Dar būdama studentė ji suvaidino pagrindinį vaidmenį jauno kinų režisieriaus Zhang Yimou filme „Raudonasis sorgas”. Filmas gavo Berlyno kino festivalio apdovanojimą, o abiem – ir Zhang, ir Gong – atnešė kritikų pripažinimą užsienyje bei namuose. Mergina prisipažįsta, kad jos tėvams nepatiko tai, kad ji tapo aktore. Pasak Gong, jie nelaikė to darbu.
Su režisieriumi Zhang Yimou Gong sėkmingai dirbo dar ne vieną kartą. Bendradarbiavimas baigėsi nutrūkus jų asmeniniams santykiams 1995 m. Tais pačiais metais ji išteka už Singapūro tabako kompanijos savininko.
1990 m. Li vėl atkreipė į save tarptautinį dėmesį filmu „Ju Dou” – ji nominuota Akademijos apdovanojimui, o 1992 m. pripažįstama geriausia aktore Venecijos kino festivalyje.
1997 m. Gong pirmą kartą savo vaidmenį atlieka anglų kalba, drauge su Džeremiu Aironsu „Kiniškoje dėžutėje”, o 2005-aisiais drauge su taip pat išgarsėjusia Vakaruose kinų žvaigžde Zi Ziang vaidino „Geišos išpažintyje” piktąją geišą Hatsumomo. Beje, filmavimo komandos nariai prisipažįsta, jog tuomet buvo baisu net prisiliesti prie Gong – tokia buvo jos žvilgsnio galia. „Gimiau būti aktore. Darau viską, kad tik suteikčiau savo personažui gyvenimą… savo gyvenimą”, – sako G. Li.
Šį kartą Gong pasirodo su Kolinu Farelu ir Džeimiu Foksu režisieriaus Maiklo Mano veiksmo filme „Majamio policija”, jau rodomame ir Lietuvos kino teatruose. Tai jau trečiasis angliškasis jos filmas, kuriame ji vaidina stambią narkotikų verslo atstovę. „Režisieriaus noru, turėjau vaidinti Kubos kinę, taigi reikėjo šnekėti angliškai su kubietišku akcentu. Kaip pavyko? Turėjau gerą mokytoją”, – juokiasi aktorė.
Netgi pats režisierius Manas prisipažįsta jau seniai norėjęs dirbti su G. Li. „Laukiau šito nuo to laiko, kai pamačiau „Pakabink raudoną žibintą” (1991 m.) ir „Raudonąjį sorgą”, režisuotus Zhang Yimou. Kuo sunkesni vaidmenys, tuo geriau ji susidoroja su tuo”, – įsitikinęs Manas. Na, o Kolinas Farelas prisipažįsta, jog prieš filmuojantis su G. Li buvo nedaug girdėjęs apie jos darbą. „Manas man patarė pasižiūrėti „Pakabink raudoną žibintą”, kuriame ji buvo fantastiška. Gong yra išskirtinė moteris, labai protinga ir išmananti savo darbą. Aš netgi šiek tiek baiminausi jos, juk ji – fenomenas”, – sako Farelas.
Li, kas jums patiko kuriant „Majamio policiją” ir ar pastebėjote darbo skirtumų Amerikoje ir Kinijoje?
Labiausiai mane sužavėjęs dalykas filmuojantis šiame Holivudo filme buvo Maiklas Manas. Jis yra vienas geriausių pasaulio režisierių ir aš labai norėjau su juo padirbėti. Antra, aš taip pat turėjau galimybę dirbti drauge su dviem žymiais aktoriais. Dėl filmų kūrimo skirtumų Amerikoje ir Kinijoje – tai juostos biudžetas. Žinoma, Amerikoje jis kur kas didesnis, taigi čia yra galimybių daryti tokius filmus, kokių neįmanoma Kinijoje.
Kaip jūs su Kolinu sukūrėte tokią tarpusavio chemiją?
Pirmą kartą Koliną sutikau Maiklo Mano biure. Taigi dar reikėjo pažinti vienas kitą. Jis labai geras žmogus, ir dirbdami drauge labai puikiai sutarėme. Svarbiausias mudviejų bendras scenas Maiklas sąmoningai nukėlė į filmavimų pabaigą, kad per aštuonis mėnesius galėtume sukurti ganėtinai gerus santykius. O dėl kalbos barjero (Gong dar vis naudojasi vertėjo pagalba) didelių problemų nebuvo, juk egzistuoja daugybė būdų bendrauti nevartojant kalbos: akių kontaktas, kūno kalba ir t.t. Tai yra menas, – sako aktorė. Beje, pasigirdo gandai, kad 40-ies Gong Li neretai pastebima leidžianti laiką su Kolinu Farelu, tačiau ji tvirtina, kad šis jai skiria dėmesio tiek pat, kiek ir kitiems komandos nariams.
Ar dabar Azijos atstovai turi daugiau galimybių patekti į Holivudą?
Nesakyčiau, kad tai tendencija. Ir tikiuosi, kad tai nėra tik praeinanti kitokio, azijietiško, veido mada. Svarbiausia yra artistas. Nesvarbu, kokia tavo rasė ar etninis pagrindas. Taigi tikiuosi, kad toks bendradarbiavimas tęsis ilgai.
Kinijos valdžios lyderiai užprotestavo kai kuriuos jūsų ankstesnius filmus. Ar dabar Kinijos Vyriausybės cenzūra švelnesnė?
Manau, kad viskas gerėja. Nors dar ir šiomis dienomis kai kuriais atvejais reikia būti atsargiems ir neliesti kai kurių dalykų. Tačiau, žinoma, šie dalykai Kinijoje darosi vis atviresni ir laisvesni. Apie viską matai per televiziją ir internete.
Įdomybės
„Red Hot Chili Peppers” apie Gong Li parašė dainą.
Aktorė turi silpnybę saldumynams.
„Žmonės mane stumia būti dėmesio centre, o man labiau patiktų likti šone, kadangi čia daugiau visko matai.”
Mėgstamiausi aktoriai – Merilė Stryp ir Dastinas Hofmanas.
Buvo žiuri pirmininkė Berlyno, Vienos, Tokijo kino festivaliuose, o Kanuose – komisijos narė.
„Shanghai Tang” drabužių linijos veidas.