Agentai užspeitė paslaptingąją „Šilo bitę“

Iš visų pusių puolamo Valstybės saugumo departamento (VSD) direktorius Arvydas Pocius ryžosi nebekalbėti užuominomis ir pagaliau prabilti atviriau.

Vakar vakare pareigūnas „Lietuvos rytui“ praskleidė skandalingos VSD operacijos užkulisius.

* * *

– Ar praėjusią savaitę atlikta krata „Laisvo laikraščio“ redakcijoje, sukėlusi neigiamą reakciją visuomenėje, tikrai buvo neatidėliotina?

Ar pasitvirtino VSD įtarimai, kad laikraščio vadovas Aurimas Drižius, kuris buvo sulaikytas, platina valstybės paslaptį sudarančią informaciją?

– Tyrimas dar nebaigtas, tačiau kai kurios aplinkybės jau žinomos.

Dėl kratos laikraščio patalpose bei laikino A.Drižiaus sulaikymo departamentui reikėjo apsispręsti per kelias valandas, nes buvo gauta žinių, kad informacija jau platinama ne tiktai pavieniams asmenims, bet ir institucijoms.

Todėl mums reikėjo nedelsiant įsitikinti, ar ta informacija yra su nuoroda „slaptai“.

Mes, žinoma, svarstėme, kokio atgarsio gali sulaukti departamento pareigūnų apsilankymas „Laisvo laikraščio“ redakcijoje.

Neatmetėme galimybės, kad kils didžiulis nepasitenkinimas. Bet pirmiausia privalėjome paisyti VSD veiklą reglamentuojančių įstatymų.

Jeigu būtume priėmę sprendimą neužkirsti kelio slaptos informacijos nutekėjimui ir platinimui, neabejoju, kad būtų kilęs dar didesnis skandalas.

A.Drižiaus, kaip žurnalisto, veikla departamento visiškai nedomino ir mes neturėjome jokių planų sutrukdyti jo kūrybiniam darbui.

Mus domino bendrovės „Šilo bitė“, kurios akcijas valdo vienintelis A.Drižius, veikla. Ši bendrovė leidžia ir „Laisvą laikraštį“.

– Ar po kratos redakcijoje pasitvirtino departamento turimos žinios, kad per „Laisvo laikraščio“ redaktorių buvo platinama iš VSD nutekėjusi informacija?

– Taip, visiškai pasitvirtino. Be to, įdomus sutapimas – ta informacija buvo pradėta platinti jau po VSD pulkininko Vytauto Pociūno žūties rugsėjo 5 dieną, kai šis įvykis šalyje buvo sukėlęs didžiulį atgarsį.

Tą informaciją A.Drižius gavo po susitikimo su vienu partijos „Tvarka ir teisingumas“ (liberaldemokratai) nariu, kuris šiuo metu yra parlamentaras ir itin artimas partijos lyderiui Rolandui Paksui.

– Ar tai – ne liūdnai pagarsėjęs buvęs pašalinto prezidento patarėjas saugumo klausimais Remigijus Ačas?

– Atsiprašau, negaliu komentuoti.

– Ar tos slaptos informacijos A.Drižiui perdavimas būtent po V.Pociūno žūties, kai daugelio politikų strėlės nukrypo į VSD, nebuvo profesionaliai suplanuota provokacija?

– Matyt, tai buvo padaryta neatsitiktinai. Kita vertus, kelios dienos prieš tai mes buvome viešai įspėję, kad netrukus Lietuvoje prasidės vadinamosios juodosios viešųjų technologijų akcijos.

– Gal jums žinoma, kas finansuoja bendrovę „Šilo bitė“, o kartu – ir „Laisvą laikraštį“?

– Yra žinomi „Šilo bitės“ ryšiai su kai kuriomis bendrovėmis, kurias iki šiol valdo buvę kadriniai KGB darbuotojai. Kai kurie jų susiję su bendrove „Status“.

Pastaruoju metu bendrovę „Šilo bitę“ nuolat finansavo R.Pakso vadovaujami liberaldemokratai.

– Praėjusią savaitę „Lietuvos rytas“ paskelbė, kad per kratą „Šilo bitės“ patalpose rasta buvusio VSD pareigūno Lino Petronio byla, susijusi su jo veikla sovietmečiu. Ar tai tiesa?

– To negalėčiau paneigti. Tačiau VSD tyrimas nebuvo susijęs su L.Petronio bylos paieška.

– Kokiais keliais L.Petronio, kuris sovietmečiu yra dirbęs KGB, byla iš Maskvos galėjo būti atsiųsta į Lietuvą?

– Galėčiau tik pasikartoti – VSD jau seniai domino, kas minėtą „Šilo bitę“ sieja su tam tikromis bendrovėmis.

– Galima suprasti, kad už „Šilo bitės“ kyšo kokių nors prorusiškų juodųjų technologijų specialistų ausys?

– Šiuo metu nenorėčiau spėlioti. Tik džiaugiuosi, kad kai kurie mūsų atliekamo tyrimo duomenys jau pasitvirtino.

Galiu pabrėžti, kad jie sietini ne tik su pradėtu ikiteisminiu tyrimu, bet ir su mūsų šalies saugumo aspektais.

– Ar jau pavyko nustatyti, kas iš VSD darbuotojų „Šilo bitei“ per liberaldemokratų atstovą nutekindavo informaciją?

– Vyksta labai išsamus tyrimas. Kol jis nebaigtas, nenorėčiau niekam iš departamento pareigūnų mesti įtarimų šešėlio.

Tačiau tikrai bus nustatyta, kas tokia neteisėta veikla užsiėmė, ir tie asmenys bus įvardyti.

– Kiek tiesos yra toje informacijoje, kurią paskelbė „Laisvas laikraštis“ apie socialliberalų, socialdemokratų ir jų lyderių Artūro Paulausko bei Algirdo Brazausko gautus pinigus iš lošimo namų?

– Tas tyrimas buvo atliekamas 2004 metais. Jis visiškai nesusijęs su partijų finansavimu. Laikraštyje buvo pateiktas tik jo fragmentas.

– Ką šiandien galite pasakyti apie tyrimą, susijusį su V.Pociūno žūtimi?

– Laikausi nuostatos, kad tyrimą atliekantys Generalinės prokuratūros pareigūnai turi kuo greičiau atsakyti, kas lėmė V.Pociūno žūtį.

Kuo ilgiau nežinosime to atsakymo, tuo daugiau bus prikurta įvairiausių versijų, o visuomenei kils vis daugiau įtarimų ir klausimų. Kita vertus, dėl tyrimo spartos neturėtų nukentėti jo objektyvumas.

– Daug kas netiki, kad pulkininkas žuvo atsitiktinai. Ką jūs pats apie tai galite pasakyti?

– Nors apie kai kuriuos šio tragiško įvykio dalykus turiu savo nuomonę ir esu apie tai kalbėjęs su prokurorais, nenorėčiau pateikti savo išankstinio įvertinimo.

– Pastarosiomis dienomis pasigirdo pasiūlymų jums atsistatydinti.

Kaip jums atrodo, kuri partija labiausiai siekia, kad jūs paliktumėte postą?

– Politikų veiksmų vertinti apskritai nenorėčiau, nes tai nesusiję su mano tiesioginėmis pareigomis.

Kai VSD turėdavo informacijos apie neteisėtą partijų veiklą, niekada netylėdavo.

Kalbant apie mano atsistatydinimą, galėčiau pasakyti tik tai, kad įsiklausysiu tik į vieno žmogaus – prezidento Valdo Adamkaus nuomonę.

Pats iš posto trauktis neketinu. Manau, kad šiuo metu palikti departamentą būtų neatsakinga, nes valstybės laivas per daug įsiūbuotas.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.