Vidaus laiptai šiais laikais montuojami jau nebe užkaboriuose, kaip darė mūsų tėvai ar seneliai, o pagrindiniuose kambariuose ir yra vienas iš svarbiausių, labiausiai į akis krintančių namo akcentų.
Vis dėlto renkantis laiptus patariama atsižvelgti ne tik į dizainą, bet ir į ilgaamžiškumą bei patogumą.
Pasak laiptus gaminančios bendrovės „Langmeta” direktoriaus Albino Adomaičio, į patogumą ypač svarbu atsižvelgti tokiu atveju, jeigu namuose yra senelių.
„Patogumas priklauso nuo pakopos pločio ir aukščio, laiptų statumo. Optimalus plotis yra 30, o aukštis – 15 ar 20 centimetrų”, – sakė A. Adomaitis.
Mūsiški laiptai, anot jo, yra patogesni nei Anglijoje ar Norvegijoje. Ten erdvės taupymo sumetimais jie būna statūs, o pakopos siauros.
Bendrovės „VPS laiptai” direktoriaus pavaduotojo Raimedo Songailos teigimu, pakopos plotis gali būti ir 40-60 centimetrų. Geriausia, kai padėjus koją vietos dar šiek tiek lieka.
Spiraliniai – į palėpę
Kokia bus laiptų forma, priklauso nuo jiems skiriamo ploto. Esant mažai vietos galima rinktis ne tiesią, o lenktą, pasagos formos konstrukciją. Tokie laiptai būtų patogesni nei, pavyzdžiui, tiesūs, bet labai statūs arba vadinamieji spiraliniai. Pastarųjų, anot A. Adomaičio, žmonės pageidauja gana retai. Dažniau jie įrengiami ten, kur mažai vaikštoma, pavyzdžiui, užlipti į palėpę. Įsigeidus mažai vietos užimančių spiralinių laiptų reikėtų nepamiršti, kad vyresnio amžiaus žmonėms jie nebus patogūs, be to, jais sudėtinga užnešti baldus.
Įprasčiausia yra laiptasijinė konstrukcija – pakopos tvirtinamos ant plačios arba pasiaurintos, per laiptų vidurį einančios laiptasijos.
Pasak A. Adomaičio, galima konstrukcija ir be laiptasijos, tačiau tokiems laiptams reikės sutvirtinimų, ir jie bus ne tokie stabilūs kaip kiti.
Kai kurie naujakuriai sekdami madą pageidauja gana retai įrengiamų vadinamųjų konsolinių laiptų – jų pakopos tvirtinamos sienoje, ir dažnokai atsisakoma turėklų. Norint turėti konsolinius laiptus reikėtų tai numatyti dar projektavimo ir statybų metu, nes juos sunkiau tvirtinti.
Anot A. Adomaičio, šiuo metu labiau mėgstami atviros, vadinamosios ažūrinės, konstrukcijos laiptai, kai tarp pakopų paliekami neužpildyti tarpai.
„Uždaros konstrukcijos yra mažai, tačiau jei po laiptais kas nors planuojama, pavyzdžiui, statyti televizorių, gal tokius įsirengti ir vertėtų”, – patarė A. Adomaitis.
Ten, kur vietos mažai, o vaikščiojama retai, galima naudotis sulankstomais arba ištraukiamais laiptais, labiau primenančiais kopėčias. Tiesa, anot A. Adomaičio, pagaminti tokių žmonės neužsisakinėja – jei reikia, tiesiog nusiperka parduotuvėje.
Populiariausia – metalas ir medis
Laiptai gaminami iš įvairių, dažnai skirtingų tarpusavyje derinamų medžiagų. Pigiausi, anot A. Adomaičio, būtų mediniai su mediniais turėklais. Medis – jauki, šilta ir ekologiška medžiaga, tačiau reikia nepamiršti, kad tokie laiptai „vaikščios” ir vėliau girgždės. Žinoma, tai priklauso ir nuo medienos rūšies bei jos drėgnumo laipsnio.
Pasak R. Songailos, metaliniai laiptai gali vibruoti, mediniams reikėtų sutvirtinimo elementų. Stabiliausi ir patvariausi, anot jo, būtų gelžbetoniniai, nereikalaujantys jokios priežiūros ir ateityje.
A. Adomaitis pastebi, kad gelžbetonis šiuo metu populiarėja, tačiau, anot R. Songailos, nemažai daliai žmonių ši medžiaga dar asocijuojasi su masyvumu ir neestetiškumu. Vis dėlto šiuolaikinės gelžbetoninės konstrukcijos gali būti lengvos ir grakščios. Joms nereikia jokių tvirtinimo stulpų – laiptai tiesiog „prikabinami” tik apačioje ir viršuje.
A. Adomaičio teigimu, dabar mėgstami kombinuoti laiptai, ypač metaliniai – nerūdijančio plieno arba dažyto metalo – su medinėmis pakopomis. Brangesni ir ištaigingesni yra nerūdijančio plieno su kokios nors egzotiškesnės medienos, pavyzdžiui, raudonmedžio pakopomis. Etno stiliaus akcentų suteiktų vario elementai.
Pastaruoju metu madingas ir stiklas – iš jo gaminamos pakopos arba įterpiama bent viena kita, laiptų aikštelės, puošiami turėklai.
Anot R. Songailos, vietoje medinių pakopų galima klijuoti plyteles arba naudoti marmurą, kuris, beje, tinka tik patalpoms. Lauko laiptams labiau tiktų granitas arba betonas. Įrengiant laiptus lauke svarbiausia atsižvelgti į tai, kad jie nebūtų slidūs – akmuo ar betonas turėtų būti grubaus ar ruožuoto paviršiaus.