Škotai šėlo triukšmingai, bet pavyzdingai

Dvi dienas laikinojoje sostinėje siautėję sijonuoti futbolo sirgaliai parodė, kaip linksmintis nekeliant problemų

Kauno gatvėse, ypač miesto centre, dvi dienas linksminęsi Škotijos nacionalinės futbolo rinktinės sirgaliai gyventojams kėlė daugiau šypsenų ir susižavėjimo nei pasipiktinimo. Viešąją tvarką mieste užtikrinę maksimaliomis pajėgomis dirbę policijos pareigūnai vis dėlto priėjo prie bendros išvados: lietuvaičiams dar daug ko reikėtų pasimokyti iš atvykėlių, mat šie, nors ir gerokai įkaušę, jokių rimtesnių incidentų ar problemų nesukėlė.

Griežto tramdymo atsisakyta

„Jūsų miestas labai gražus ir svetingas. Visi žmonės čia atrodo tokie draugiški ir linksmi. Paskui mūsiškę futbolo komandą teko keliauti po daugelį šalių, tačiau čia viskas išties yra labai gerai. Jūsų merginos ir moterys, patikėkite, pačios gražiausios. Be to, čia tikrai pigus alus! Jei Škotijoje mes išgertume vieną bokalą, tai čia už tą pačią kainą nusiperkame net keturis. Gaila, kad tik futbolo komanda silpnesnė, bet ir čia dar galite pasivyti“, – draugiškai šypsodamiesi kalbėjo Škotijos nacionalinės futbolo rinktinės sirgaliai, kurių susibūrimo epicentru tapo Laisvės alėjos fontanas.

Itin gausiai susirinkusių užsieniečių simpatijos lietuvaitėms buvo akivaizdžiai matomos iš šalies. Pro šalį einančios merginos buvo palydimos ne tik šūksniais, bet ir plojimais. Primygtinai buvo įkalbinėjamos nusifotografuoti su sijonuotais vyriškiais, o už tai kai kurios jų netgi gavo gėlių.

Vieša paslaptis, kad futbolo aistruolių sambūriuose alkoholis liejasi laisvai. Trečiadienį šios taisyklės išimties taip pat nebuvo. Iki pietų tyliai gurkšnoję alų, po vidurdienio Škotijos aistruoliai pradėjo šėlti. Tačiau labai neįprastai daugeliui praeivių atrodė škotų reakcija į policijos pareigūnų duotas pastabas. Vos tik išgirdę, kad prie „Merkurijaus“ prekybos centro atsineštų milžiniškų kiekių alaus, sidro ir stipresnių gėrimų vartoti negalima, jie nė nemirktelėję pasitraukė į šalį ir savo linksmybes tęsė santūriai prisigretinę prie kitų savo bendrataučių.

„Netramdykite škotų taip smarkiai. Juk jie savo kalba skanduoja, kad šis miestas yra nuostabus, o šalis labai miela. Netgi praeiviams savo tautinę atributiką dalija. Nieko blogo tokie žmonės neturėtų padaryti“, – kalbėjo viena kaunietė, pamačiusi, kad policija į svečių veiksmus nežiūri pro pirštus ir reikiamu momentu juos sudrausmina.

Neužfiksuota nė vieno incidento

Pirmieji atvykėliai iš Škotijos, dėvintys savo nacionalinius drabužius – kiltus ir gerokai išsiskirdami iš minios, laikinosios sostinės gatvėse pasirodė jau antradienio vidurdienį. Nieko nuostabaus, kad besišypsantys ir dažnai su tautiška daina centrinėmis miesto gatvėmis žingsniuojantys sijonuoti vyriškiai sulaukė kone kiekvieno praeivio smalsių žvilgsnių.

Pirmoji diena Kaune svečiams praėjo be didesnių rūpesčių, tačiau atgarsių apie kelis nesusipratimus vis tiek neišvengta.

Nepatvirtintais duomenimis, viename iš Kauno senamiesčio barų tą vakarą škotų sirgaliai įsivėlė į kivirčą su lietuvaičiais ir šį savo konfliktą mėgino išspręsti muštynėmis. Svaigalų padauginę užsieniečiai pervertino savo jėgas, bet į policiją niekas iš jų nesikreipė. Antradienio vakare mieste patruliavę policijos pareigūnai vieną škotų futbolo sirgalių aptiko miegantį visuomeninio transporto stotelėje ant suolelio. Jis atpažintas iš jo ant nugaros užsmaukto tautinio drabužio, po kuriuo apatinis trikotažas nedėvimas. Vyriškiui buvo sužalota galva, todėl nuvežus į Kauno medicinos universiteto klinikas nukentėjusysis buvo paguldytas nuodugniems tyrimams. Pastarasis užsienietis kuriozų nepagailėjo ligoninės priimamajame, kai išsipagiriojęs ir atgavęs jėgas ėmė kilnoti savo kiltą bei skanduoti už savo mylimą futbolo komandą. Nuogybės šokiravo medikus ir kitus pacientus.

Tuo tarpu trečiadienis, nors ir buvo kur kas triukšmingesnis, tačiau apsiėjo be menkiausių nesusipratimų. Policijos įvykių suvestinėse neaptikta nė vieno incidento, kuriame būtų dalyvavę Škotijos piliečiai.

Daugiausia sirgalių – vidutinio amžiaus vyrai

Tokių rezultatų pasiekta ne be operatyvaus ir gerai organizuoto policijos darbo. Iki pat ketvirtadienio paryčių Laisvės alėjoje ir kitose centrinėse miesto gatvėse patruliavę pareigūnai ne tik stebėjo iš pasilinksminimo vietų grįžtančius gerokai įkaušusius škotus, bet ne vienam jų ir pagelbėjo surasti savo viešbučius. Patrulių automobiliui privažiavus prie svirduliuojančių užsieniečių, pastarieji dažniausiai mėgindavo atsisakyti pagalbos.

Beje, reikia pabrėžti, kad būtent vidutinio ir net garbaus amžiaus vyriškiai sudarė didžiąją dalį tūkstantinės sirgalių minios. Jaunuolių tarp jų buvo nedaug. Be to, kiek keistai atrodo ir tai, kad tarp garsiai skandavusių ir lietuvišku alumi bei kitais, jų manymu, nebrangiais alkoholiniais gėrimais besivaišinusių škotų nemažai buvo policijos pareigūnų ir netgi aukštesnio rango teisėsaugininkų. Vienas sutiktas kiltą dėvintis vyriškis prisistatė esąs banko vadovas, kiti sakė vadovaujantys įmonėms ar bent jau užimantys aukštas pareigas bendrovių administracijose.

Kauno miesto vyriausiojo policijos komisariato Viešosios policijos Patrulių rinktinės vado pareigas laikinai einantis Tauris Stauskis sulaukė sveikinimų iš kolegų užsieniečių. Iš būrio skanduojančių škotų priėjęs vienas kresnas vyriškis prisistatė esąs Škotijos policininkas, parodė savo pažymėjimą, o kiekvieną kreipinį pagarbiai pradėdavo žodžiais „Mano drauge“.

Moka džiaugtis

Ištisą parą mieste padidintomis pajėgomis budėję policijos pareigūnai teigė išgirdę įvairių kauniečių atsiliepimų apie škotus.

Lietuvoje anaiptol ne visi skiria eilinį turistą nuo futbolo ar kitos sporto šakos sirgaliaus. Vis dėlto tai nėra vienas ir tas pats. Po kitas šalis keliaujantys sporto aistruoliai tvirtina, kad Europa pagaliau suprato, jog sirgalių tramdymas ir draudimas jiems bent kiek išreikšti savo emocijas yra visiškai nereikalingas ir betikslis. Tokie suvaržymai viešosios tvarkos sergėtojams tik sukeltų dar daugiau rūpesčių.

Tokios strategijos laikėsi ir Kauno teisėsaugininkai, neleisdami chaosui įsivyrauti pernelyg smarkiai, tačiau ir nesiimdami specialiųjų priemonių vos tik pamatę dainuojantį užsienietį su alaus bokalu.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Justicija su žyma , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.